Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 21 - Templom egere wiki

e-világ

Templom egere wiki

Úttörő vállalkozásként a Magyar Keresztény Internet Egyesület és a Harmat Kiadó 2002-ben jelentette meg A templom egere című kötetet. Bogdányi Gábor, a könyv szerkesztője bevezetőjében a kiadvány céljaként azt jelölte meg, hogy „…lelkipásztorok és érdeklődő munkatársaik, elkötelezett hívő emberek számára irányt mutasson az internet használatában”. A könyvet a magyarországi parókus lelkészek ingyen kapták meg, de kereskedelmi forgalomban is kapható volt.

A kiadás éve óta rengeteget változott az informatika. Aki már akkor is használta az internetet, tudja, hogy az azóta elindult web 2.0-s portálok az interaktivitás lehetőségeit szélesre tárták, de sokat változtak a virtuális kapcsolattartás lehetőségei is.

A könyv annak idején sok tekintetben alapismeretek átadását is célul tűzte ki. Az internet használatának ismertetését, az elektronikus levelezés bemutatását alapvető fogalmak megismertetésével kezdte, szólt az internet veszélyeiről is vagy arról, hogy milyennek kellene lennie egy gyülekezeti honlapnak. Nos, azóta ezekkel a fogalmakkal az egyháztagok jelentős része tisztában van.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem műszaki informatikát tanuló hallgatója, Fülöp Tamás 2006-ban úgy vélte, eljött az ideje, hogy a könyv tartalmának a fejlődést követő, frissített változatát megjelentesse a világhálón. Kiváló ötlettel nem egy statikus honlapot készített, hanem igazi web 2.0-s alkalmazást, wikit indított.

A wiki kifejezés a Wikipedia portál nevére utal. A Wikipedia önmagát mint ingyenes enciklopédiát (The Free Encyclopedia) határozta meg; mára a világháló legnagyobb tudásanyagát gyűjtötte össze. A nagy ötlet, amelyre a portál kitalálói a fejlesztést alapozták, az volt, hogy az internet felhasználói együtt nagyobb tudást képesek összehordani, mint egy-egy tudásbázis-fejlesztéssel foglalkozó zárt tudóscsoport. Mára a Wikipedia (wiki) a világ számtalan nyelvén elérhető, folyamatosan frissülő tudásbázissá fejlődött, amely még akkor is a hasznos ismeretek netovábbja, ha olykor a megjelenő információk nem teljesen korrektek. Utóbbi kritika egyébként a dicsérete is a wikinek, hiszen ha egy felhasználó hibás információt tölt fel, azt más felhasználók javíthatják.

Fülöp Tamás fejlesztése tehát a 2002-es kötetet és a Wikipedia ötletét ötvözi; alapja a könyv revideált változata, fejlődésének irányát pedig a látogatók tudása adja, melyet megosztanak a virtuális közösséggel. A nyitóoldalon két fontos menüt talál a látogató, egy leírást a honlap használatáról, valamint a tartalomjegyzéket. Előbbi eligazítja a látogatót abban, miként használhatja és bővítheti az „egeres” ismeretek tárházát, utóbbi pedig az eredeti könyv tartalmát mutatja meg.

A tartalomjegyzékből elindulva jutunk a mindig aktualizált tudásanyaghoz. Egy-egy címre kattintva megnézhetjük a címhez tartozó leírást, az oldal alján pedig megtekinthetjük az előző (!) változatokat is. A honlapon a zölddel kiemelt szócikkek már megszerkesztett oldalra mutatnak, a pirossal jelöltek még nincsenek szerkesztve. Természetesen, mint fentebb kiderül, mindkét színnel jelölt szócikkek tovább szerkeszthetők – regisztrált felhasználók számára. A regisztráció egyszerű, alig félperces folyamat, a jelszót e-mailben küldi a portál. Ezután ki-ki hozzáadhatja a közös tudáshoz a saját ismereteit! Sajnos új szócikket nem lehet az adatbázishoz hozzáadni – vagy csak én voltam olyan ügyetlen, hogy nem jöttem rá ennek a módjára –, ugyanakkor a már meglevő (hangsúlyozom: az eredeti könyv szerkezetét alapul vevő) tartalmat így is hasznosan lehet bővíteni.

A http://digitus.itk.ppke.hu/templomegere címen (vagy az Evangélikus portál bal oldalán az Újdonságok között) elérhető tudásbázist láthatóan eddig nem sokan látogatták, még kevesebben szerkesztették. Az eddigi frissítések leginkább az ötletgazda munkáját dicsérik. Csak biztatni tudom az olvasót, hogy először olvasson, aztán ha úgy ítéli meg, hogy tud hozzátenni az anyaghoz, akkor szerkesszen! A megjelenő tartalom közkincs, mindenki számára hasznos lehet!

– erdelyik –