A hét témája
Ajánló a Déli panorámához
A Déli Egyházkerületről szóló, Déli panoráma című kiadvány ilyen kézikönyv. Az egyházmegyei anyagok összeállítói és a kötet szerkesztője, Petri Gábor ebben az értelemben is nagyon eredményes munkát végeztek. Figyelemmel voltak a mennyiségre és az átláthatóságra egyaránt. Megismerhetjük a kötetből a kerülethez tartozó egyházmegyék rövid történetét, és kapunk egy-egy pillanatfelvételt a gyülekezetek mai helyzetéről is. Mozgósítani szeretne a könyv, a gyülekezetek élete iránti érdeklődésünket igyekszik felkelteni, hogy amikor egyébként is kirándulunk, vagy a kiadványban szereplő helységekben járunk, keressük fel az ottani templomot, és részesedjünk az istentiszteleti közösségben.
Ereje van ennek a hívogatásnak. Az egyházmegyéket felvezető egész oldalas képek vonzó templomkülsőket ábrázolnak. (Az egyetlen kivétel a Pesti Egyházmegye bevezető oldala, ahol a kerület hívei számára szimbolikus jelentőséggel bíró Deák téri oltárkép látható.) Vonzó az is, hogy nem a régmúlt képeit találjuk a kötetben, hanem a mai életet visszatükröző, zömében a gyülekezeti eseményeket bemutató, friss fotókat.
Gáncs Péter püspök bevezető sorai nem titkolják: e kiadványnak az a célja, hogy segítse egymás értékeinek a felfedezését. De elárulják azt is, hogy első renden nem az épületekre szeretné irányítani a figyelmünket, hanem a falak között élő közösségekre és a testvéri találkozás fontosságára. A kerület templomaiban és gyülekezeteiben való barangolásra akar biztatni.
Radosné Lengyel Anna kerületi felügyelő is a polcunkra ajánlja a könyvet. De nemcsak a kerület evangélikusainak, hanem minden „kíváncsinak”, érdeklődőnek a polcára, mert azt is bemutatja a kötet, hogy mennyi és miféle feladatra vállalkoznak ma a gyülekezetek tagjai, illetve hogy milyen küldetést töltöttek be a régiek. Szellemesen jegyzi meg, hogy „vékony könyv” van a kezünkben, ám még a kerület felügyelője is több újdonságra lelt benne olvasás közben.
Kár, hogy nem feliratozták a szerkesztők a fotókat, mert úgy az egyébként gazdag képi anyag jobban segítette volna a tájékozódást. A borító kicsit zsúfolt a sok fotóval, de jó elolvasni utána a kerület emblémájáról szóló sorokat; rögvest a helyükre kerülnek a kalászokon nyugvó mini képek.
Lehet, hogy sok evangélikus templom kapuján még ma sem találjuk meg azokat az alapvető információkat, hogy mikor tartanak istentiszteletet, vagy hogy milyen felekezethez tartozik az épület. Ha azonban ez a kiadvány odakerül a könyvespolcunkra vagy a csomagunkba – hiszen mérete és súlya miatt az utóbbiba is belefér –, bátran felkereshetjük az istentiszteleteket a saját gyülekezetünk határain kívül is, például a nyári szabadságok idején.
Ha bővebb háttéranyagra vagyunk kíváncsiak, akkor olvassuk el a megfelelő részt a Sólyom Jenő által szerkesztett, 2002-es kiadású, A Magyarországi Evangélikus Egyház Déli Egyházkerülete az ezredfordulón 2000–2001 című vaskos könyvben. A legfrissebb adatokat pedig a http://del.lutheran.hu/ oldalain találhatjuk meg gondos szerkesztői munka eredményeként. Jó barangolást kívánok – mindenekelőtt azoknak, akik elindulnak a Déli panorámával a kezükben egy-egy kirándulásra.
Szabó Lajos
Regionális hozzárendelés: Déli Evangélikus Egyházkerület