Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 22 - Csaby Józsefné

Evangélikusok

Csaby Józsefné

A balatonfüred–dörgicsei és a balatonakali evangélikus gyülekezet tagjai a közelmúltban Csaby Józsefné született Kovács Sarolta kántortanítóra emlékeztek születésének századik évfordulója alkalmával.

Kovács Sarolta 1907. február 12-én született Felsődörgicsén (édesapja, Kovács Sándor harmincöt éven át volt ott evangélikus igazgató-kántortanító). A győri tanítóképzőben szerzett tanítói diplomát, majd házasságot kötött élete hű párjával, Csaby József evangélikus lelkésszel.

Csaby József 1933-tól a dunaföldvári evangélikus gyülekezet lelkésze lett; feleségét az egy évvel később alapított evangélikus népiskola tanítójává és a gyülekezet kántorává választották. 1948-ban a dörgicsei anyagyülekezet hívta meg lelkészéül Csaby Józsefet. Sarolta akkortól az ottani iskolának lett a tanítója, majd igazgató-tanítója. A házaspár generációkat tanított, nevelt – nem egyszerűen csak tudományra, hanem emberségre, hívő életre. Munkásságuk nyomán a lelki élet is megújult a gyülekezetben. (Házasságukban Isten áldásaként két fiúgyermek született: Csaba és Sándor. Ők és gyermekeik is szülői-nagyszülői örökségként élik meg a zene szeretetét.)

Csaby Józsefnét több mint két évtizedes dörgicsei oktató-nevelő munkájáért, könyvtárosi tevékenységéért nemcsak a helyi közösség szerette és tisztelte, hanem hivatalos elismerést is kapott. Mindemellett igazi lelkészfeleség volt, aki egyházáért is sokat tett.

A hetvenöt éves korában elhunyt nagyszerű pedagógus temetésén az alapige Mt 5,8 volt: „Boldogok a tiszta szívűek, mert ők meglátjákaz Istent.” Férjével valóban hűségesen futották és harcolták meg a földi pályát, amit – többek közt – a dörgicsei evangélikus templom teljes renoválása és a gyülekezet lelki épülése is jelzett. Az Úrnak adunk hálát a szolgálatban példásan előttünk járt lelkész-tanító házaspár tartalmas életéért, szolgálatáért.

Riczinger József evangélikus lelkész