e-világ
Tanácskozás az internetes kommunikációról
Egyház 2.0 – a kapcsolattartás és egység új közege címmel zajlott az Európai Keresztény Internet Konferencia (ECIC) 12. kongresszusa a révfülöpi Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban június 16–20. között. A Magyarországi Evangélikus Egyház Internet Munkacsoportja a tavalyi londoni tanácskozáson nyerte el a 12. konferencia rendezési jogát, így a Magyarországi Evangélikus Egyház immár második alkalommal lehetett a házigazdája e rangos médiatalálkozónak. Az Európa tizenegy országából és Kanadából érkezett harmincöt résztvevő – weblelkészek, szerkesztők és médiaszemélyiségek – ötnapos tanácskozásának középpontjában az internetes kommunikációban szerzett tapasztalatok kicserélése állt.
A világháló – élő, működő közeg, mely jóval több, mint eszközök és képességek összessége. Ha jelen vagyunk a világhálón – jelen vagyunk az emberek mindennapjaiban is. Marja Pesonen (Finnországi Evangélikus Egyház) Lelki élet az interneten című – a konferencián elhangzott – előadásának e két fő gondolata akár valamennyi résztvevő munkásságának fő summázata is lehetne.
Azoknak az államoknak a története, amelyekből a konferencia résztvevői érkeztek, meglehetősen változatos. E változatosságban Krisztus egyháza foglalta egységbe e népek különbözőségét. Míg 2007 valóságához különböző utak vezettek, napjainkban a globalizmus, az egységesülő Európa jelentette kihívás hasonló jelenségeket produkál a világ valamennyi államában. Ezen új körülmények között az evangélium hirdetése, a misszió is új eszközök alkalmazását teszi szükségessé.
Napjaink informatikájának egyik jelentős eszköze a Web 2.0. A konferencia előadói sem véletlenül foglalkoztak ennek a témakörével, hisz e fogalom olyan, második generációs internetes szolgáltatások összességét jelöli, melyek a közösségekre, illetőleg az interaktivitásra épülnek. A felhasználók tartalmaikat közösen készítik el, és/vagy osztják meg egymással az információikat. Míg korábban az interneten a szolgáltató nyújtotta a tartalmat, a Web 2.0 segítségével a szolgáltató – felhasználóbarát keretrendszereivel – csupán azt segíti elő, hogy maguk a felhasználók „töltsék fel”, hozzák létre saját tartalmaikat. A tartalomfejlesztés során a felhasználók egymással állandóan kommunikálnak, személyes elektronikus kapcsolattartásuk közösségépítő jellegű.
Jóllehet a személyes találkozást, a megélt közösséget semmi sem helyettesítheti, az új, webkettes közeg a gyülekezetépítés egyik ideális eszköze lehet; erre utalt a konferencia címében is megjelenő Egyház 2.0 kifejezés is.
„Egy PC, egy kamera és egy állvány” – e mondattal Arni Svanur Danielsson, az Izlandi Evangélikus Egyház médiaszakértője vezette be előadását. Az új internetes közegben ennyi elég a személyes bizonyságtételhez. Finn, svéd, német, francia szakemberek mutatták be munkásságukat egymásnak, hogyan, miként próbálják közösségbe fogni egyházaik népét, hogyan igyekeznek megszólítani, közösséggé szervezni azon embertársaikat is, akiknek semmilyen ismeretük nincs az egyházról. Urunk egy második lehetőséget adott a Web 2.0-vel, hangsúlyozták többen is, hiszen – miként az egyház – a Web 2.0 is a közösségekre épül…
A konferencia résztvevői Budapesten gyülekeztek. A nyitó istentiszteletet dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke tartotta angol nyelven a Pesti Evangélikus Egyház Deák Téri Gyülekezetének gyülekezeti termében. Ez alkalommal került sor az ECIC új zászlajának megáldására is.
Révfülöpön Ittzés János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke köszöntötte a résztvevőket, majd tartott tájékoztatót egyházunk jelenéről és múltjáról. A vasárnapi istentiszteleten Kovácsné Tóth Márta szolgált angol nyelven. A konferencia résztvevői felkeresték a tihanyi bencés apátságot is, ahol dr. Korzenszky Richárd OSB, perjel tartott előadást a bencés spiritualizmusról.
Magának a konferenciának a megrendezése az Internet Munkacsoport tagjainak – Bogdányi Gábor, Csüllög Péter, Erdélyi Károly, Mesterházy Attila és e sorok írója – feladata volt. Az Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központ ideális helyszínnek bizonyult a tanácskozáshoz. A kiváló előadások, a Balaton közelsége, a konferencia részét képező társasági programok igazi közösséggé formálták az Európa és Kanada különböző részein szolgáló internetes szakembereket.
Az áttörés megtörtént, élnek a személyes kapcsolatok, újult erővel kell dolgoznunk a közösségekre épülő második generációs internetszolgáltatások továbbfejlesztésén.
Dr. Léránt István