Egyházunk egy-két hete
Továbbsugározni a fényt
Piliscsabai missziói konferencia
„Csillagfejlődés” volt a témája az áhítatoknak. A nyitó estén Gáncs Péter püspök az igazi fényforrásról beszélt (2Kor 4,6), s arról, hogy a keresztényeknek úgy kell továbbsugározniuk a Jézustól kapott világosságot, ahogyan a csillagok tükrözik a rájuk vetülő fényt. Bakay Péter sárszentlőrinci gyülekezeti munkatárs a fény megtartásáról szólt (2Pt 1,19), amely nem fényűzés, hiszen az Úrnak a hívő életben való jelenléte nem valami extra sajátosság, hanem az alap. Krisztus tanítványáról sugárzik, hogy kit követ (Fil 2,14–16a) – ezt Ilyés Brigitta angliai metodista lelkésznő egy mesével is illusztrálta: Mr. Boldog példájával, aki néhány együtt töltött nap alatt képes megváltoztatni Mr. Búskomor életét. A záró istentiszteleten az ige (Mt 5,14–16) magyar, finn, szlovák, beás és angol nyelven hangzott el, s ennek alapján Szeverényi János országos missziói lelkész Isten országáról beszélt, mely mennyei Jeruzsálemként majd a jövőben teljesedik ki, de már most elkezdődik annak az életében, aki megengedi Istennek, hogy áttetszővé tegye őt.
A csütörtök esti evangélizáció szolgálattevője, Orbán Attila partiumi evangélikus lelkész a Karmel hegyi istenítélet (1Kir 18,20–40) alapján az oltár megtisztításáról, a tűz és a víz szükségességéről, a kétfelé sántikálás tarthatatlanságáról és a rossz elpusztításáról beszélt. Péntek este a kárpátaljaiak – Jenei Ottó, Cseh Sándor és Kupás Sándorné – szolgáltak három „műfajban”: igehirdetéssel, bizonyságtétellel és versekkel.
A jelenlévők előadásokat hallgathattak meg különböző missziós területekről. Szalai András, az Apológia Kutatóközpont munkatársa a hitvédelem mai kérdéseit ismertette, kiemelve a tisztánlátás fontosságát a különböző vallási csoportok tanításával kapcsolatban, illetve ennek nehézségét. Ilyés Brigitta a nagy-britanniai szekularizált társadalomban kialakult missziós módszerekből adott ízelítőt. Mint elmondta, a keresztény kávéházakban lelki beszélgetés és evangéliumhirdetés is zajlik, az istentiszteletre tartó „gyalogvonat” pedig az olyan gyermekeket gyűjti össze, akiket a szülők egyébként nem vinnének el a templomba. Orbán Attila, aki misszionáriusként járt a zuluk földjén, e dél-afrikai népcsoportban történt ébredésről számolt be, melyben a kulcs a bűnvallás és a megtisztulás komolyan vétele volt.
A konferencián a rádiómissziós karakter is hangsúlyos volt. Radosné Lengyel Anna a Magyar Rádióban harmincöt év alatt szerzett tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel, és személyes példákon keresztül mutatta meg, hogyan van jelen Isten a rádióban. Inga-Lill Rajala, a finn rádiómisszió munkatársa elmondta: Kínában erőteljes ébredés zajlik, többek között az ottani rádiómisszió tevékenységének köszönhetően is; a kínai missziós munkát a finn rádiómisszió anyagilag és imádságban is támogatja. Kifejtette továbbá: saját műsorának készítése során sokszor ő maga is útmutatást kapott Istentől személyes életére. A Györe Balázs vezette vetélkedő célja pedig elsősorban az volt, hogy a jelenlévők bepillantsanak a rádiós munka kulisszatitkaiba, és például egy-egy rövid interjú elkészítésével vagy ötletekkel segítsenek a rádiómisszióban dolgozóknak.
Bizonyságtételre Hulej Enikő, Klacsán Szilvia és Sánta Ágnes kapott felkérést. Jézus sorsfordító munkálkodása éppúgy fontos és látható egy keresztény családban nevelkedett ember életében, mint a nagy mélységeket megjárt, egykori szkinhed lány megtérésében vagy a munkahelyén az evangéliumot hirdető fiatal szavaiban.
Két kulturális est színesítette a programot. Badin Ádám felvidéki előadóművész palóc meséket mondott el, a Reményik Sándor verseiből készült összeállítás pedig Hűvösvölgyi Ildikó színművész és Csáki András gitárművész megragadó tolmácsolásában hangzott fel.
H. E.