Keresztény szemmel
Hogyan tudjuk kivívni mások tiszteletét?
A sikeres munkavégzés nélkülözhetetlen tényezője a jó hírnév. Egy manapság készült tanulmány megállapította, hogy a legsikeresebb és az átlagos teljesítményű eladók közti különbség nem a tehetségüknek, hanem a jó hírnevüknek volt köszönhető. Az embereknek nagyobb bizalmuk volt azokhoz az eladókhoz, akik csúcsteljesítményt értek el – az ő tevékenységük részben a kivívott bizalmat tükrözte. Senki sem szeret üzletet kötni olyasvalakivel, akit nem tisztelnek.
A Biblia szerint „többet ér a jó hírnév a nagy gazdagságnál” (Péld 22,1). Más szavakkal önmagad értéke – azaz ahogyan mások értékelnek téged – fontosabb, mint a vagyonod.
Általános tévedés, hogy az emberek úgy gondolják: a hírnév imázs (valakiről kialakított összkép) kérdése; hogy az számít, miként ítélik meg, miként látják őket mások a külső tényezők alapján. Vagyis az érdekli őket, hogy „Hogy nézek ki?” vagy „Jót mondtam?”. Az azonban, hogy valaki jó hírnevet szerez-e, és meg is tudja-e tartani hoszszabb távon, karakter, jellem kérdése, és nem a külsőségektől, nem az imázstól függ. A tiszteletet ki kell vívni. A példabeszédek és A zsoltárok könyve hat olyan jellemvonást nevez meg, amely kivívja mások tiszteletét.
Feddhetetlenség. Az üzleti életben a tiszteletet idővel lehet csak kiérdemelni, vagyis úgy, hogyha valakinek a szavai és a cselekedetei hosszú távon fedik egymást. A tiszteletet nem lehet megvásárolni vagy adományozni. „Aki feddhetetlenül él, biztonságban él, de aki görbe úton jár, az kitudódik róla.” (Péld 10,9)
Alázat. Amikor az emberek érzékelik valakiben az alázatot – mert az illető hajlandó háttérbe szorítani a saját céljait és érdekeit, a többiek céljait és érdekeit fontosabbaknak tartva a magáéinál –, sokkal szívesebben dolgoznak vele. „Szegénység és gyalázat éri azt, aki megveti az intést, de tisztelik azt, aki megfogadja a feddést.” (Péld 13,18) „Megalázza kevélysége az embert, az alázatos lelkűt pedig tisztelet övezi.” (Péld 29,23)
Megbízhatóság. Ha az emberek azt tapasztalják, hogy megtartod a szavadat – még akkor is, ha ez netán kellemetlenséggel jár a számodra, vagy sokba kerül neked –, kivívod a tiszteletet. „Felhő és szél eső nélkül: ilyen az, aki meg nem adott ajándékkal dicsekszik.” (Péld 25,14) „…aki feddhetetlenül él, törekszik az igazságra, és szíve szerint igazat szól; nyelvével nem rágalmaz, nem tesz rosszat felebarátjával, és nem hoz gyalázatot rokonára. Megvetéssel néz az alávalókra, de tiszteli azokat, akik az Urat félik. Esküjét nem vonja vissza, ha kárt vall is. Nem adja pénzét uzsorára, és nem hagyja magát megvesztegetni az ártatlan rovására. Aki ezeket teszi, nem tántorodik meg soha.” (Zsolt 15,2–5)
Prioritások szerinti élet. Alkalmazottaid, munkatársaid, vevőid és szállítóid tisztelnek, ha biztosak lehetnek benne, hogy alaposan mérlegelted szándékaidat és céljaidat. „Aki jóra törekszik, jóakaratot szerez, de eljön a rossz arra, aki azt hajhássza.” (Péld 11,27) „Tévelyegnek, akik rosszat akarnak, a szeretet és a hűség pedig jót akar.” (Péld 14,22)
Bőkezűség. Aki gondol másokra, és komolyan veszi igényeiket és szükségleteiket, kivívja mások tiszteletét. A jó ember „bőven adakozik a szegényeknek, igazsága örökre megmarad, hatalma dicsőségesen emelkedik” (Zsolt 112,9).
Ha Isten áll az első helyen az életedben. Kit szolgálsz a munkádban és a személyes életedben? Mi az alapja mindannak, amit teszel, és mi alapján hozod meg döntéseidet? Azt, hogy mások mennyire tisztelnek téged, nagyban befolyásolni fogják az ezekre a kérdésekre adott válaszaid. „A szeretet és hűség ne hagyjon el téged: kösd azokat a nyakadba, írd fel a szíved táblájára! Így találsz kedvességre és jóindulatra Istennél és embereknél. Bízzál az Úrban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj! Minden utadon gondolj rá, és ő egyengetni fogja ösvényeidet.” (Péld 3,3–6)
Rick Warren (Forrás: Monday Manna)