A hét témája
Szirák
A település magyar lakossága a török időkben teljesen kiveszett; vagy áldozatai lettek a török kegyetlenkedésnek, vagy elmenekültek Szirákról. A török hódoltság után azonban felvidéki tótok kerültek a visszahúzódott magyarok közé. A település a 18. században a Róth család birtoka, 1826 táján azonban már a Telekyeké.
A helyi evangélikus templomot 1782– 1788 között építette – gróf Teleki Józsefné Róth Johanna áldozatkészségéből – a pesti Jung József építész késő barokk stílusban. Helyén valaha kolostorépület, majd imaház állt, de lerombolták. Innen származik az emberfejet ábrázoló faragvány, amelyet beépítettek a falba.
Az első ütemben a templomhajó épült meg, később a torony. Az épület struktúrája arra is mutat, hogy a torony a templomhajó elé épült. Ugyanerre a következtetésre jutunk, ha a toronysisak díszességét és vonalvezetését nézzük.
Az épület az olasz kialakítású templomokra emlékeztet. A templomtér három haránt övvel négy mezőben elhelyezett függőkupola-sátorral van fedve. Ennek a rendszernek az öblösségét továbbvezetik a függélyes falakból kiképzett mély ablakfülkék. A bejárat feletti keskeny oldalon találjuk a karzatot.
A szószékoltár szépsége egyrészt az oszlopos-kupolás, faszínű, aranyozott díszítésekkel dekorált, baldachinos építményből fakad. Centrumában egyszerű oltár – előtte hajlított lábakon gömb alakú keresztelőkút – áll, mögötte-felette aranyozott faragványokkal gazdagon díszített szószékkel.
Az orgonát a Teleki–Róth–Wattay hármas címer díszíti. A keresztelőkút és az oltár azonos művésztől származik, megrendelője a Wattay család volt; az igényes munkák 1788-ban készülhettek.
A templom 1832-ben leégett, mindhárom harangja elolvadt, ekkor készítette el Schaudt András mester a ma is meglévő legöregebb harangot. Az épületet többször renoválták; 1990 és 2005 között nagy felújítást végeztek rajta.
Regionális hozzárendelés: Sziráki Evangélikus Egyházközség