A hét témája
Nemeskér
![]() |
Ekkor új telket kaptak, ahol hat hónap alatt az előírásoknak megfelelő, torony nélküli, magtár formájú templomot emeltek. Nincs írásos adat arról, hogy Nemeskér külföldről segítséget kapott volna, ám lehetséges, hogy a templom külhoni anyagi támogatás révén épült fel ilyen gyorsan.
Az adományok sorába tartozhatott a szószék is, melyet oly módon építettek össze az oltárral, hogy a hívők a gazdagon díszített szószékből semmit sem láthattak, eltakarta azt az oltárfal. Az oltárkép az utolsó vacsorát ábrázolja. A késő reneszánsz oltár két különböző kor, stílus és műhely alkotása. Az egyik – a belső fafaragással összhangban álló – részét helybeli mesterek készítették. Ehhez illesztették hozzá a minden bizonnyal ajándékba kapott, hársfából készült szószékkosarat, amelyet evangélisták fából faragott alakjai díszítenek. Ez utóbbi valódi mestermunka; a 17. századi magyar művészetből nem ismerjük párját. A szószék díszítményeiből jutott az orgonaszekrényre is.
Az istenháza mennyezete fagerendás, a hosszú karzatokat is faoszlopok tartják.
A hajlék mellé a harangok számára tornyot is akartak emelni; 1743-ban fogtak hozzá az építéshez, ezt azonban Pásztory László főbíró önhatalmúlag megtiltotta. A „csonka torony” 1862-ig ebben a formájában állott fenn.
Az 1913. március 2-án tartott közgyűlésen elhatározták, hogy a reformáció kezdetének négyszázadik évfordulójára a régi templom helyébe újat építenek, de ez az álom végül nem valósulhatott meg.
A hajlékot 1977-ben újították fel alsószopori Nagy Elemér Ybl-díjas építész tervei alapján.
Regionális hozzárendelés: Nemeskéri Evangélikus Egyházközség