Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 33 - Szarvas-Ótemplom

A hét témája

Szarvas-Ótemplom

A szarvasi evangélikusság egyidős a településsel, mindkettőnek a története 1722-ben kezdődött. Ekkor érkeztek szlovák evangélikus telepesek a Körös partjára Harruckern János György báró hívására. Egy év múlva már állt a templomuk; a gyülekezetet lelkészük, Hrdina András pásztorolta. Az újabb hajlék 1729-ben, harmadik templomuk 1759-ben épült.

A gyülekezet és a település Tessedik Sámuel idején sokat változott és fejlődött. Az ő vezetésével épült fel a copf- és kora klasszicista stílusú, egytornyos Ótemplom 1786–1788 között, a pozsonyi Kümnach Lajos tervei szerint. Elhunyta után a munkát a pesti evangélikus építész, Krausky fejezte be.

Az épület háromhajós, a hosszoldalakon kétszintes karzatokkal. Az egyik rövid oldalon orgonakarzat található. Vele szemben szószékoltár. A szószék közepén bibliai témájú, fából faragott relief látható; Jézusnak a terméketlen fügefáról szóló példázatát ábrázolja. Az oltárképet, valamint a szószéket jón oszlopok és kettős pillérek foglalják építészeti keretbe.

Az aranyozott főoltár Dunaiszky Lőrinc alkotása; az oltárképet – amely Krisztus mennybemenetelét ábrázolja – 1780-ban festette az osztrák Andreas Zallinger. A keresztelőkút fából készült, rózsaszín árnyalatokkal márványutánzatúra festették. Eredetileg az oltár előtt, középen állt, később áttették az oltár keleti felére. A falazott karzatok fölött testes oszlopok hordozta boltozatok ívelnek. A templom tornyában a források szerint az órákon kívül a négy égtáj felé mutató négy harang található.

A feljegyzések szerint a templom építésének évében, 1788-ban orgona került az első emeleti karzatra. Ez azonban kicsinek bizonyult a nagy templom számára. Lebontása után – 1802-ben – épült fel az új, kétmanuálos, mechanikus rendszerű orgona, Herroteikk József pesti orgonaépítő tervei szerint és kivitelezésében. Ezt Borgulya Endre kántor 1937-ben átépítette pneumatikus rendszerűvé. A munkát a pécsi Angster Művek szakemberei irányították. Az átalakítás eredménye 36 regiszteres, 7 nyelvregiszteres, 3 manuálos hangszer lett, 2484 síppal.

Az istenháza idővel kicsinek bizonyult, ezért a gyülekezet 1896-ban új templomot épített. 1953-tól az addig egységes, négy lelkészi körrel rendelkező szarvasi gyülekezet kettévált, ótemplomi és újtemplomi evangélikus gyülekezetre.

Az ótemplomiak a leromlott állagú épületet fennállásának kétszázadik évfordulójára, 1988-ra hatalmas erőfeszítéssel tatarozták.

Regionális hozzárendelés: Szarvas–Ótemplomi Evangélikus Egyházközség