Élő víz
Legyőzni a csüggedést
A csüggedés jellegzetes emberi betegség. Általános, tehát mindenkit megfertőzhet. Ismétlődő, tehát többször is megkaphatod. Fokozottan fertőző! Legyél csüggedt emberek között – garantáltan téged is megfertőznek! Mi okozza a csüggedést?
Fáradtság. Fizikai és érzelmi kimerültség idején kiválóan alkalmas vagy arra, hogy a csüggedés megfertőzzön. Védekezőrendszered legyengül, és minden sokkal komorabbnak tűnik, mint amilyen valójában. Gyakran előfordul – például amikor egy fontos feladat felén már túljutottál –, hogy fáradt vagy, de nem hagyhatod abba.
Elégedetlenség. Amikor befejezetlen feladataid összetorlódnak, természetes, hogy nyomasztónak érzed a helyzetet. Amikor jelentéktelen vagy váratlan ügyek feltartanak és megakadályoznak abban, amit tényleg el kellene végezned, nem csoda, hogy elégedetlen leszel. Ennek pedig könnyen lehet következménye a csüggedés.
Kudarc. Néha a legjobban átgondolt terveid hullnak darabokra… A projekt összeomlik… Az üzlet meghiúsul, a rendelést törlik. Hogyan reagálsz? Önsajnálat ébred benned? Esetleg másokat hibáztatsz? Valaki egyszer így fogalmazta ezt meg: „Amikor végre azt hihetem, hogy sikerült minden elvárásnak eleget tennem, valaki odébb viszi a célt!” Ez valóban kedvét szegi az embernek!
Félelem. A félelem sokkal csüggesztőbb, mint amennyire ezt beismerjük. A bírálattól való félelem (mit fognak gondolni?), a felelősségtől való félelem (mi fog történni, ha nem tudom megoldani?) és a kudarctól való félelem (mi fog történni, ha ezt elmulasztom?) fokozottan előidézhetik az elkedvetlenedés állapotát.
Mi a gyógymód? A Biblia egyik megragadó története leírja, hogy egy Nehémiás nevű férfi miként mozgósította Jeruzsálem lakosait a várost körbevevő fal megépítésére. A munka közepén a város lakói elcsüggedtek, és abba akarták hagyni az építkezést (a fent említett négy indok miatt). Íme Nehémiásnak a csüggedtségük legyőzésére vonatkozó tanácsai (lásd Neh 4)!
Tarts pihenőt! Ha szükséged van a megállásra, akkor tarts szünetet. Sokkal hatékonyabban fogod végezni a munkádat utána. Nem túl ésszerű mindkét végéről égetni a gyertyát.
Szervezd újra az életed! Gondold át a következő szempontot, mert fontos különbségre hívja fel a figyelmedet: az elkedvetlenedés nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz dolgot teszel; lehet, hogy csak arról van szó, hogy jó dolgokat csinálsz, de nem a megfelelő módon. Próbálj ki egy új megközelítést!
Emlékezz arra, hogy Isten segít neked! Csak kérd őt. Ő tud neked új erőt adni. A hitnek óriási ösztönző ereje van!
Állj ellen a csüggedésnek! Küzdd le! Az elkedvetlenedés döntés kérdése. Ha csüggedtnek érzed magad, akkor ez azért van, mert úgy döntöttél, hogy így akarod magad látni. Senki sem kényszerít arra, hogy rosszul érezd magad. Várj, és légy kitartó! Érzéseid ellenére tedd azt, ami helyes. Semmilyen érzés sem tart örökké.
Whit Criswell (Forrás: Monday Manna)