Keresztény szemmel
A felügyelők országos konferenciája elé
November 30. és december 2. között immáron harmadik alkalommal kerül sor a felügyelők országos konferenciájára. Frenkl Róbert kiváló ötlete lassan hagyománnyá válik, ám ami talán ennél is fontosabb: a visszajelzések alapján azt tapasztalom, hogy a jó hangulatú, testvéri együttlét olyan hasznos információkkal is szolgál, melyeknek az egyházközségi mindennapokban is hasznát látjuk.
Az idei összejövetel kérdőjellel ellátott címe – Egyház a modern világban? – talán túl általánosnak, közhelyesnek tűnik. A választáskor azonban igyekeztem a beiktatásom óta eltelt egy év tapasztalatait úgy összesíteni, hogy a felmerült dilemmák jó része a programban is láthatóvá váljon.
Elsődleges élményem az, hogy mindennapos ügyeink, akár országos, akár gyülekezeti szinten gyakran elhomályosítják az egyház eredeti küldetését. Ennek az is a következménye, hogy az evangélium univerzalitása végképp a látókörünkön kívül reked. Pedig nem alkothatunk reális képet saját helyzetünkről, ha nem próbáljuk meg legalább felületesen megismerni a tőlünk sok ezer kilométernyire élők gondjait, hitét. Indiát is megjárt soproni iskolalelkészünk, Mesterházy Balázs előadása ezt az „optikát” hivatott megadni.
Tavaly én szólhattam a német egyház stratégiakészítési törekvéseiről, az ebből fakadó vitákról, lehetőségekről. Időközben zsinatunk határozatot fogadott el a hazai egyházi jövőkép megfogalmazásának szükségességéről. E munkát Bogdányi Gábor koordinálja, aki egyházunk pályázati felelőse is egyben, így hasznos információkkal szolgálhat a gyülekezeti tervek megvalósíthatóságával kapcsolatban is. Fontos, hogy a stratégiakészítés folyamata minél nagyobb nyilvánosságot kapjon, ezért abban bízom, hogy révfülöpi együttlétünk jó alkalmat teremt az eddigi munka megismerésére.
Egyházunk egyik legégetőbb gondja a folyamatos pénzhiány, intézményeink, gyülekezeteink alulfinanszírozottsága. Az elmúlt év során többen rossz néven vették, hogy a korábbinál talán egyértelműbben beszélek az egyház saját felelősségéről anyagi javait illetően. Miközben természetesen pontosan tudom, hogy a helyzet a lelki javakat illetően sem rózsás, azt gondolom, hogy ha választani kell, akkor a felügyelők elsősorban az anyagi javak állapotának ügyében illetékesek. A vagyongazdálkodás és általában az egyházi gazdasági tevékenység lehetőségéről beszél majd ifj. Zászkaliczky Pál és Németh István.
Konferenciánk fontos célja ezúttal is egymás minél jobb megismerése. Ezért is kértük, hogy kaphassunk egy-egy rövid bemutatást az egyes egyházmegyék, benne a gyülekezetek életéről. Az egymásért viselt felelősség erősödésének elengedhetetlen feltétele, hogy többet tudjunk egymásról. Témáinkhoz kapcsolódva püspökeink szolgálnak majd az áhítatokon és a vasárnapi istentiszteleten.
Bízom benne, hogy az alábbi részletes program ismeretében további érdeklődő felügyelő kollégákra számíthatunk.
Annak érdekében, hogy az egyházi szolgálat ne menjen a családi élet rovására, ezúttal a házastársakat is hívjuk.
Mindenkit szeretettel várunk abban a reményben, hogy együttlétünk végére a cím kérdőjele határozott felkiáltójellé válik: büszkén lehetünk mindenki számára hasznos, cselekvő részei a minket körülvevő világnak.
Prőhle Gergely országos felügyelő