Egyházunk egy-két hete
Fajsúlyos kérdésekben döntött a zsinat
Solymár Péter Tamás áhítata, az előző ülésszak jegyzőkönyvének elfogadása, a zsinathoz érkezett beadványok ismertetése, valamint a bizottsági beszámolók elfogadása után Prőhle Gergely beszámolója hangzott el. Az országos felügyelő szólt az Üllői úti épület sorsával kapcsolatos új fejleményekről, egyházunk anyagi helyzetéről, a készülő evangélikus szaknévsorról és arról a reménységéről, hogy olyan számítástechnikai korszerűsítésre kerülhet sor a közeljövőben, amelynek révén informatikailag egységes rendszerbe lehet majd vonni különböző egyházi intézményeinket. Ezt követően a zsinat arról döntött, hogy Hafenscher Károly országos irodaigazgató legkésőbb 2008. február 28-ig megbízott irodaigazgatóként tovább végezze munkáját.
A következő napirendi pontban a Szociális Alapról szóló törvényjavaslat részletes vitáját folytatták le a küldöttek, majd döntöttek az elfogadásáról. Eszerint a törvény 2009. január 1-jétől lép hatályba, és négy év alatt fokozatosan kerül bevezetésre az új rendszer.
Ezután a lelkészek továbbképzéséről szóló törvényjavaslat került terítékre. A 2005. évi III. törvény már rendelkezett arról, hogy beosztott lelkészi státusba kerül az a lelkész, aki az előírt egyházi továbbképzés törvényben vagy országos szabályrendeletben rögzített követelményeinek az illetékes püspök előzetes felszólítása ellenére sem tett eleget. Új elemként bekerült a törvénybe, hogy ha a beosztott lelkészi státusba visszaminősített lelkész az ez után következő két évben sem tesz eleget továbbképzési kötelezettségének, fegyelmi vétséget követ el. Kibővült a lelkészek kötelező továbbképzésének formája is. Eddig a lelkészi munkaközösségi ülések számítottak ilyen képzési formának, ezután azonban az országos lelkészkonferenciák és a lelkészakadémia alkalmai is a lelkészek kötelező továbbképzésének részét képezik. Így mostantól ezt a három képzési formát egységes szerkezetben sikerült törvényileg szabályozni.
A kétnapos zsinati ülésszak első munkanapjának végén a zsinati tagok még meghallgatták az egyházunk tényfeltáró bizottságának munkájáról szóló beszámolót, illetve dr. Hidas János országos ügyész beszámolóját, majd elvi vitát folytattak az egyházunk 2008. évi költségvetéséről szóló törvényről.
A szombati napon elsőként egy végszavazás várt a testület tagjaira. Lackner Pál tábori püspöknek a tábori lelkészi szolgálatról szóló törvényjavaslatát korábban már általános és részletes vitában is tárgyalta a zsinat. Így a döntés csupán formalitásnak bizonyult, hiszen a végszavazáson egyhangú igennel szavaztak a küldöttek.
A következőkben a Magyarországi Evangélikus Egyház országos elnökségének a törvénymódosító javaslatáról kellett döntenie a testületnek. Az elmúlt időszakban egyházunk és gyülekezeteink életét romboló, a hosszadalmas eljárással nagy károkat okozó esetek miatt az országos elnökség a püspökök fegyelmi jogkörét érintő törvénymódosítást kezdeményezett. Az Ittzés János elnök-püspök és Prőhle Gergely országos felügyelő által jegyzett beadvány megadja a lehetőséget, hogy „a fegyelmi eljárás kezdeményezése után vagy azzal egy időben a püspök megindokolt döntésével a panaszlottat az ügyet lezáró jogerős döntésig szolgálatából, illetőleg tisztségéből felfüggesztheti, amennyiben a fegyelmi vétség súlya vagy egyéb körülmények miatt az indokolt”. Ha azonban a fegyelmi tanács a döntést a kézbesítéstől számított nyolc napon belül nem hagyja jóvá, akkor a felfüggesztés hatályát veszti. Bár a lelkész felfüggesztésére eddig is volt mód, ez a törvénymódosítás a fegyelmi ügyek technikai meggyorsítását jelenti, hiszen lehetőséget nyújt a püspököknek arra, hogy a lelkészt azonnali hatállyal felfüggesszék a szolgálat végzése alól.
Ezután már csak egy fontos kérdés megtárgyalása maradt hátra. Egyházunk vezetése a zsinat elvi hozzájárulását kérte ahhoz, hogy az aszódi Podmaniczky-kastélyt eladhassa. Hafenscher Károly országos irodaigazgató tájékoztatójában elmondta, hogy a nagy értékű ingatlant 2003-ban vette birtokba egyházunk. Az épület állaga azonban olyan rossz, hogy műemléki rekonstrukciója meghaladná a kétmilliárd forintot. Még az épület állagának megtartása és az objektum őrzése is havonta milliós nagyságrendű kiadást jelent egyházunknak. Egyértelmű igényként fogalmazódott meg tehát az épület eladása. Több érdeklődő is volt, de egyetlen olyan befektető maradt, amely komoly fantáziát látna a kastély megvásárlásában és felújításában. A tárgyalások elkezdődtek a reménybeli befektetővel, de a továbbiakhoz a zsinat felhatalmazására volna szükség. Ezt a zsinat látható többséggel megadta.
A tanácskozás végén a küldöttek még döntöttek a jövő évi ülésszakok időpontjáról. A következő, hatodik ülésszak 2008. február 15–16-én lesz.
Kiss Miklós