Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 50 - Kerek(es) világ

Keresztény szemmel

Kerek(es) világ

Az Újpalotai Közösségi Ház épületében található Zsókavár Galéria Budapest belvárosától kicsit messzebb van – de akadálymentesen megközelíthető, ami egy (döntően) mozgáskorlátozottakról szóló kiállítás helyszínének kiválasztásakor nem utolsó szempont. Így gondolhatták ezt a Kerékvilág – vidám tábori képek nem mindennapi helyzetekről című fotókiállítás szervezői is, és többek között bizonyára ezért is esett a választásuk a már fentebb említett helyre. A Magyarországi Evangélikus Ifjúsági Szövetség (Mevisz) Bárka szakcsoportja és a Látványművek Magyarország együttműködésével megvalósuló tárlaton többségében Solymos Tamás fotóriporter felvételei láthatók, de Tekus András Mevisz-tag néhány fényképe is helyet kapott rajta.

A kiállítás ötlete Solymos Tamástól származik, aki így emlékszik vissza az előzményekre: „A 2004-es tatai Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozón ismerkedtem meg Tónay Mariannával, Hugival. Nehéz elektromos kerekes széke miatt nem tudott egyedül végigmenni az erdei csendsétán, én segítettem neki. Beszélgettünk, elkezdtünk levelezni, majd meghívott a Bárka-karácsonyra. Azt a tavaszi tábortalálkozó követte, míg végül egyszer csak egy nyári táborban találtam magam. Három éve veszek részt rendszeresen Mevisz-alkalmakon – és a legtöbbször fényképezőgépet is viszek magammal.”

Ily módon mostanra nagyon gazdag képgyűjteményre tett szert, és erre rádöbbenve kereste meg a Meviszt a fotókiállítás ötletével. Úgy gondolja ugyanis, hogy ez az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy „felhívjuk a figyelmet rá: vannak olyan emberek, akik – sok esetben születésüktől kezdve – egy másfajta világot élnek”. És miután a Mevisz vezetői is egyetértettek vele abban, hogy egy kiállítás lényegesen jobban be tudja mutatni a Bárka tevékenységét, mint bármilyen szóróanyag, igent mondtak a megkeresésre.

A december 4-én megnyílt kiállítás anyaga a tavalyi Bárka-karácsony óta eltelt időszakban készült fotókból áll. Egy-két felvételen Tónay Marianna is látható. „Tetszik, hogy a rólam készült képeken az összefirkált farmerom és a feketére festett körmeim lettek kihangsúlyozva, ezáltal az én identitásom jelenik meg rajtuk! Ez a megközelítés sokak számára talán meglepő lehet.”

Solymos Tamás számára az volt a meglepő, hogy ha akart, sem tudott volna (kifejezetten) szomorú képeket készíteni. „Az év többi részében sokkal, de sokkal nehezebb a helyzetük, mint az egészséges embereké, de amikor tíz napig együtt táboroznak, akkor mintha teljesen kicserélték volna őket” – magyarázza. Ráadásul amikor lencsevégre kapta őket, akkor csupa őszinte mosolyt látott az arcukon, mindenféle mesterkéltség nélkül. Egyedül Norbi pózolt a kamerának; a róla készült fotók sorozata Vízibalett címmel került be az összeállításba.

A képriportban – szándékosan – nem csak mozgássérültekről készült felvételek szerepelnek, hiszen a segítők ugyanolyan fontos tagjai a csapatnak, mint fogyatékkal élő társaik.

„A kiállítás tulajdonképpen Solymos Tamás és Tekus András személyes ajándéka a Mevisz számára. Ők hívatták elő és kereteztették be a képeket, az összeállított kiállítási anyagot pedig ránk hagyták, hogy szabadon »gazdálkodjunk« vele” – tudtuk meg Bence Orsolyától.

Hogy mi lesz a jövője a nem mindennapi adománynak, arra vonatkozóan még csak elképzeléseik vannak. Az biztos, hogy a 2008 júliusában Kőszegen megrendezendő Szélrózsán feltétlenül szeretnék bemutatni az anyagot, és esetleg a mozgássérült-passió körútjának egyik állomásán is felállítanák a tárlatot. „Jó lenne minél szélesebb körben, az ország minél több pontján élőket megismertetni a képekkel. Szívesen elvisszük vidéki gyülekezetekbe, de akár az iskolákba is őket” – tette hozzá a Mevisz elnökségi tagja, a Bárka szakcsoport témafelelőse.

A kiállítás anyagából – kiegészítve néhány passiókörutas felvétellel – prospektus is készült; ezer forintért való megvásárlásával a sérültek nyári táboroztatásának költségeit támogathatják az adakozók.

A kiállítás 2008. január 20-ig tekinthető meg az Újpalotai Közösségi Ház Zsókavár Galériájában (1157 Budapest, Zsókavár u. 15.). Az említett prospektust is itt lehet megvásárolni.

Vitális Judit