Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 03 - Óév, újév – evangélikus informatika

e-világ

Óév, újév – evangélikus informatika

Újabb évet kezdtünk, ideje van hát a számvetésnek, és illik szólni az új esztendő terveiről is. Először lássuk, mire jutottunk 2007-ben, majd röviden a 2008. év terveiről írok.

Egy évvel ezelőtt ilyenkor arról volt szó, hogy 2007-ben az egyik irány az interaktivitás fejlesztése, a rendszeres hírszolgálat webalapú kiszolgálása. Nos, mindkettő részben valósult csak meg. Egyházunk internetes megjelenését elsősorban a Zope alapon működő portálrendszer jelenti, amely indulásakor jelentős lépés volt a korszerű webes megjelenés irányába. Mára azonban a technológia változása, új lehetőségek megjelenése megkövetelte a változást.

Az elmúlt év legfontosabb fejlesztése a Plone portálrendszer felépítése volt, amelyet Bogdányi Gábor, az Internet Munkacsoport vezetője végzett el. Elkészült egy, a Zope minden előnyét magába foglaló, a Zope forrására is épülő, de önálló keretrendszer, a Plone. A már mintegy tesztelés alatt futó rendszer lényegesen több lehetőséget kínál a honlapfejlesztőknek. Sokak álma valósul majd meg 2008-ban, amikor ennek segítségével felépíthetik Plone-portáljukat. Első lépésként a kiemelt honlapok, a már ma is a Zope teljes eszközkészletét használók kapják meg a lehetőséget, majd az Internet Munkacsoport ezt kiterjeszti a lehető legszélesebb körre.

Természetesen a megszokott szolgáltatások, lehetőségek is megmaradtak 2007-re, folyamatosan bővült a gyülekezeti honlapok köre (érdekességként jegyzem meg, hogy a bécsi magyar gyülekezet és a berlini protestáns gyülekezet is a mi Zope-on futó rendszerünket használja). 2007-ben is volt informatikai pályázat, továbbfejlődött a Protestáns honlap, lényegesen többen vették igénybe a naptar.lutheran.hu-n elérhető híradatbázist helyi eseményeik hirdetésére.

Idén a már megkezdett fejlesztések folytatódnak, a meglévő szolgáltatások, lehetőségek továbbra is igénybe vehetők, de új projektek elindítása is várható. Az egyik legfontosabb feladat a Plone rendszer minél szélesebb körű bevezetése. Ennek érdekében minden érintett és érdeklődő tanfolyamo(ko)n ismerheti meg a rendszer működését. Folytatódik a tavaszi–őszi képzések sora is; várható, hogy mind az oktatás tárgyában, mind az oktatók személyében változások lesznek.

Az elmúlt évek egyik leginkább várt fejlesztése a SÜNI. Az ügyviteli szoftver fejlesztése évek óta csúszik; ennek legmeghatározóbb oka a pénzügyi modul elkészítésének késése. E modul elkészítése nem csupán informatikai ismereteket követel meg, hanem pénzügyi, számviteli szakemberek részvételére is szükség van a munkában. Határozottnak tűnik az elhatározás, hogy 2008-ban ez a modul is elkészülhet.

Részben a SÜNI-hez is kapcsolódik, hogy körvonalazódnak a tervek egy egységes könyvelési, anyaggazdálkodási és kontrollingrendszer elkészítésére. Erre „fel lehet fűzni” egyházi intézményeinket a központi szervektől a gyülekezetekig. A néhány évvel ezelőtt működő Intelligens Egyházprogram Munkacsoport terveiben már szerepelt egy hasonló rendszer elkészítése; úgy tűnik, 2008-ban jelentős lépést tehetünk a megvalósítás irányába.

Fontos események lesznek 2008-ban az uniós pályázatok. Reményeink szerint nem csupán az épületvagyon felújítására, új diakóniai, oktatási és egyéb projektek elindítására lesz lehetőség, hanem informatikai fejlesztéseinkhez is sikerül forrásokat szerezni. Az Internet Munkacsoport lapzártánk után tartotta évindító megbeszélését, így konkrét tervekről most még nem írhatok.

Ezeken az oldalakon már többször esett szó arról, hogy a Magyarországi Evangélikus Egyház az informatika terén a testvéregyházakkal való összevetésben nagyon jó eredményeket tud felmutatni. Az elmúlt évben több alkalommal is volt alkalmam más felekezetek informatikával, internettel foglalkozó munkatársaival beszélgetni erről – minden esetben elismeréssel nyilatkoztak munkánkról. Ugyanakkor néhány területen lemaradás tapasztalható. Az új évben ezért az az egyik legfontosabb feladatunk, hogy ezeket megszüntessük.

– erdelyik –