Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 06 - Múzeumi hírmondó

Kultúrkörök

Múzeumi hírmondó

Valaha Múzeumi híradó címmel jelent meg az Evangélikus Élet hasábjain évről évre az áldott emlékű Pusztay László, később Kinczler Irén rövid összeállítása arról, mi is történt a Deák téri múzeumban egy év alatt. Talán folytatni lehetne tájékoztató szolgálatukat – is.

A 2007. év nemcsak a családok konyhapénzét, hanem az állam kulturális célú kiadásait is erősen megcsappantotta. Köszönet illeti a múzeum fenntartóját, evangélikus egyházunkat, hogy nem hátrált ki a múzeum ügye és a gyűjteményben dolgozók mögül, bár az éves keret lassan csak az alapműködésre lesz elég, restaurálásra, gyűjteménygyarapításra már nem futja.

Ám természetesen nem csak panaszra van ok. Az evangélikus múzeum két időszaki kiállítást rendezett helyben, a Deák téri épületben, valamint egyet Sárszentlőrincen, a gyülekezet és a falu alapításának emlékünnepe alkalmából. (A nyár folyamán néhány hétig volt látogatható a templom sekrestyéjében a Szeniczei Bárány György-emlékkiállítás.)

Az 1956–58-as időszakról szóló, év elején még látogatható kiállítást tavasszal a Vonalak és fonalak című tárlat, Polgár Rózsa kárpitművész kiállítása követte. Nagyszerű élmény volt sokaknak ismét találkozni a szín- és gondolatgazdag kárpitokkal, a szellemes rajzok, oltárképtervek pedig újdonságot jelentettek. A közönség itt láthatta először a reformáció ötszázadik évfordulójára készülő zászlógobelin terveit. A kiállításhoz kapcsolódóan megjelent egy kis verseskötet, amelyben a művész kárpitjai mellé magyar költő(nő)k verseit társította a szerkesztő, a múzeum egyik munkatársa. A Tarisznyakönyvet a Luther Kiadó adta ki.

A jelenleg látható kiállítás a két világháború között szolgáló evangélikus egyháznak, mindenekelőtt Raffay Sándor püspöknek állít emléket. Előtte tisztelegve konferenciát is szervezett a múzeum az Evangélikus Országos Levéltárral közösen.

Sokakat vonzott a Deák téri templom kertjében megrendezett múzeumi majális; gyermekek és felnőttek egyaránt találhattak kedvükre valót a programok között.

Kis egyházunk kis múzeuma élni akar, és néha álmodik is – a nehézségek, megszorítások ellenére. És reménykedik abban, hogy változik a minisztériumnak az egyházi gyűjtemények kérdéséhez való hozzáállása. Talán egy újfajta, modern szellemű marketingtevékenység eredménye, hogy a múzeumba 2007-ben háromszor annyi – körülbelül hét és fél ezer! – látogató tért be, mint a megelőző évben.

A Biblia évében új kiállításokkal, programokkal várja barátait, látogatóit az Evangélikus Országos Múzeum.

– EOM –