|
Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2008
- 06
6. szám – 2008/02/10
Böjt 1. vasárnapja (Invocavit)
Napról napra |
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Megismerteted velem az élet útját. Zsolt 16,11 (1Kor 15,43; Mt 4,1–11; Zsid 4,14–16; Zsolt 91) Zsákutcába jutottál. Nincs tovább, nem sikerült, hiába… Most mit csinálsz? Mégis ...
>>
|
Élő víz |
Józsué könyve – a haza
Józsué könyve arról tudósít, hogy Izráel népe birtokba veszi Kánaánt, az ígéret földjét. Ezzel megvalósult Isten Ábrahámnak és utódainak adott azon ígérete, hogy nagy néppé lesznek azon a földön. A könyv névadója, Mózes utóda, Józsué az események középpontjában áll. Nemcsak katonai vezető, hanem a hit példaképe is; az ország elfoglalását követően választás elé állítja a népet: vagy Istent követik, vagy a kánaáni isteneket, s ezzel megújítja a mózesi szövetséget. Józsué könyve szerint a honfoglalás hangsúlyozottan több volt, mint katonai akció: Isten segítségével valósult meg, aki falakat rombolt le, és hatalmával megrettentette Izráel ellenségeit.
>>
|
Heti útravaló
Azért jelent meg az Isten Fia, hogy az ördög munkáit lerontsa. (1Jn 3,8b)
>>
|
Egyházunk egy-két hete |
Kapcsolatépítők
Jó barátok közt címmel, az emberi kapcsolatok jegyében rendezett ifjúsági csendeshétvégét az EKE (Evangélikusok Közössége az Evangéliumért) Alapítvány február első hétvégéjén Piliscsabán.
>>
|
Léceket fel!
„Mielőtt felcsatolod a léced, mire figyelsz?” – hangzott a kérdés. Én meg csak agyaltam, hogy akkor most mit is kell mondani? Hogy is volt? Több mint tíz évvel ezelőtt voltam már háromnapos „kiképzésen” – ugyancsak Szlovákiában –, de mennyi minden történt azóta… „A lényeg, hogy párhuzamosan tartsd a léceket, és mindig a völgy felőlit csatold fel először!” Igenis. Izzadtam, mindent beleadtam, annyira próbáltam koncentrálni, hogy az már fájt.
>>
|
Keresztutak |
Fiatalok között is a legfiatalabb
Hosszas választási folyamat eredményeképpen új püspöke van a Szlovákiai Evangélikus Egyház Keleti Egyházkerületének. Február 2-án, szombaton a hívekkel zsúfolt eperjesi evangélikus templomban dr. Milos Klátik, az egyház egyetemes püspöke iktatta be tisztségébe az új főpásztort, Slavomír Sabol eddigi espereshelyettest. Így – az eddigi keleti püspök, Igor Misina tavalyi lemondását követően – csaknem egy éven át csonka püspöki kar ismét teljes. Ezzel befejeződött az a tisztújítási folyamat, amelynek keretében nem egészen két év alatt mindhárom püspöki tisztségre új személyt választottak. Valamennyien az újabb nemzedékhez tartoznak, hiszen a pozsonyi Milos Klátik negyvennégy, Milan Krivda, a Nyugati Egyházkerület Zólyomban székelő lelkészi vezetője negyvenegy, a most beiktatott Sabol püspök pedig mindössze negyvenéves.
>>
|
Poroljuk le szerelmünket!
Több mint húsz esztendővel ezelőtt érkezett Magyarországra az a mozgalom, amely a megfáradt párkapcsolatok megújításához igyekszik segítséget nyújtani. Az 1962-ben Spanyolországban elindított katolikus kezdeményezés – Marriage Encounter – hazánkban a Házas Hétvége nevet kapta. Több mint három esztendeje már „protestáns szárnya” is van. Ennek egyik lelkes szervezőjét, Bencze András székesfehérvári lelkészt kértem meg, hogy avasson be szolgálatukba. Beszélgetésünk kedves aktualitása, hogy András és felesége, Tímea idén nyáron ünnepelhetik huszadik házassági évfordulójukat.
>>
|
A házasság élete
A Páratlanklub legutóbbi, január 30-i alkalmának vendége, Jókai Anna Kossuth-díjas írónő a következőképpen nyilatkozott a házasság hete elnevezésű kezdeményezésről:
>>
|
Vezetőképző Apácán
Háromrészes ifjúsági vezetőképző „tanfolyam” ért véget az erdélyi Apácán. A 2007 októberében tartott első részt Körmendy Petra és két társa vezette, itt az áhítatok megtartásának módszertanáról volt szó. A második, novemberi alkalmon Baranyayné Rohn Erzsébet, Baranyay Csaba és Smidéliusz Gábor a zenés alkalmak, illetve a Tamás-mise megrendezésével kapcsolatos tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel, míg a harmadik, befejező „tréningen” ez év január 26. és 28. között elsősorban szervezési kérdések kerültek napirendre.
>>
|
Evangélikusok |
Keresztény kultúra?!
Egyre sokszínűbb, mozaikszerűen szétdarabolódott világunkban kevés az olyan szál, kötelék, amely egybetartja a szétszórtan élő, körülbelül tizenöt milliósra becsült magyarságot. A legerősebb kapocs azonban mindenképpen a nyelv és a kultúra. Az önmeghatározáson túl talán ez a két legfontosabb tényező az alapja magyar önazonosságunknak.
>>
|
Takács József
2008. február 2-án délelőtt a búcsúztatására igyekezve már a villamoson, néhány megállóval a kelenföldi evangélikus templom előtt érezhető a csend és a nyugalom. A megállótól a templom felé lépegettem, amikor egy idősebb asszony szólított meg, és megkérdezte, jó irányban halad-e a Bocskai úti templomhoz. Egy fejbólintással feleltem, jelezve az igent. „Ha szintén a temetésre tetszik jönni – folytatta –, akkor el kell mondanom néhány mondatot, amíg odaérünk. Nagyon szerettem hallgatni Takács tisztelendő úr prédikációit és beszédeit. Szerettem volna odaérni karácsony másnapján is a pesthidegkúti templomba, de sajnos nem tudtam elmenni. Pedig, tudja, nálunk kezdte a prédikálást majdnem hatvan éve, és én azóta is folyamatosan követtem a szolgálatát… Emberileg is jó volt a közelében lenni…”
>>
|
e-világ |
Az élhető világ kulcsa az Újszövetségben
Testi-lelki életünk, természetünk, rendeltetésünk, fennmaradásunk, kapcsolataink, csaknem minden lényeges szükségletünk és lehetőségünk jellemzését megtaláljuk a Biblia első lapjain. A sok évszázados szöveg nem ígér könnyű megoldást minden bajra, de az elszánt olvasót útbaigazítja.
>>
|
Keresztény szemmel |
Tudsz jobbat?!
Januárban az idén immár százesztendős ökumenikus imahét hozhatott pezsgést, színt, életet a szürke téli hétköznapokba. Évről évre újra felfedezhetjük az Istennel való kommunikáció, az imádság lehetőségét, valamint az egymással való találkozás és közösség gazdagító örömét.
>>
|
A hét témája |
Középpontban a reformátori örökség
Hány evangélium van Luther szerint? Mindenki pap-e az egyetemes papság értelmében? Mit változtatott reformátorunk az eredeti mise liturgikus elemein? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kapott az a közel kilencven érdeklődő, aki február 1–2-án részt vett a Révfülöpön megrendezett Luther-konfencián.
>>
|
Ön dönt: iszik vagy vezet?
Valakinek az úrvacsorai bor, másnak a konyakmeggy, megint másnak az alkoholos szájvíz – valami kifogás mindenkinek eszébe jutott a „zéró tolerancia” rendelet ellen. Tegyük gyorsan hozzá: nem a benne megfogalmazott elv ellen! A viták középpontjában inkább az életszerűség és a gyakorlati megvalósulás kérdése áll(t).
>>
|
Szabály az szabály
„Adjátok meg tehát a császárnak, ami a császáré, és Istennek, ami az Istené” – idézte Jézus Mt 22,21-ben olvasható szavait dr. Orosz Gábor Viktor, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Rendszeres Teológiai Tanszékének adjunktusa, egyben az intézmény megbízott egyetemi lelkésze, válaszolva arra a kérdésünkre, hogy vajon adott esetben az egyházak „kihúzhatják-e” magukat a világi törvények alól.
>>
|
Mégis vannak, akik egyenlőbbek?
Szinte kivétel nélkül minden e témában adott nyilatkozatban olvasható-hallható volt, hogy „a zéró tolerancia minden járművezetőre vonatkozik”. De vajon a mentelmi joggal rendelkezőkre – így a törvénymódosítást elfogadó országgyűlési képviselőkre – is igaz, hogy ha ittasan vezetnek, akkor a helyszínen elveszik tőlük a jogosítványukat? – tettük fel a kérdést Kondorosi Ferenc kormánybiztosnak.
>>
|
Amit mindig is tudni akartál, de soha nem mertél megkérdezni az úrvacsoráról
Melyik az „üdvözítő” úrvacsora-vételi mód? Vörösbor vagy fehérbor „dukál-e” hozzá? Helyettesíthető-e bizonyos esetekben a bor szőlőlével? Az ilyesféle kérdések, ha nem is látványosan, de folyamatosan napirenden vannak egyházunkban, az elmúlt néhány hétben pedig még inkább előtérbe kerültek. Az úrvacsoráról dr. Szabó Lajos professzort, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Gyakorlati Teológiai Tanszékének vezetőjét kérdeztük.
>>
|
Bor vagy nem bor?
Az úrvacsorában kiosztott ostya és bor Krisztus valóságos teste és vére – vallja mind a katolikus, mind az evangélikus teológia. Ám a mikéntről különféleképpen gondolkodnak.
>>
|
Reformált mise?
A mise kifejezés a nyugati kereszténység ősi istentiszteleti formájának zárómondatából – „Ite missa est” – való. Luther megtartja az elnevezést, de megreformálja a tartalmat.
>>
|
Az „Erős vár”
Reformátoraink számára fontos volt az egyházi népéneklés megteremtése, énekek, az úgynevezett korálok írása, szerzése. Alig néhány évvel a reformáció elindulása után, 1523-ban Luther Márton így ír barátjának, Georg Spalatinnak: „Az az elképzelésem, hogy az egyházatyákhoz hasonlóan zsoltárokat kell a nép számára alkotni, németül. Ez azt jelenti, hogy olyan lelki énekeket, melyek éneklése közben Isten szava áthatja a gyülekezetet. Ehhez keresünk költőket mindenütt. Neked azonban megadatott a német nyelv gazdagsága és eleganciája, mely sokoldalú tevékenységed során kifinomult, így arra kérlek téged, hogy működj velünk együtt ebben az ügyben, és próbáld meg valamelyik zsoltárt énekké alakítani, hasonlóan ahhoz, melyet példaként küldtem neked. Azt szeretném, hogy új és csak az udvarnál divatos szavakat ne használj, hogy a nép értelmi képességének megfelelő, lehetőleg egyszerű és egészen szokványos szavakat énekeljünk, melyek egyben tiszták és odaillők is. Továbbá legyen az énekek értelme világos, és a lehető legközelebb álljon az eredeti zsoltáréhoz. Alkoss ezért egészen szabadon: az eredeti értelem megtartása mellett lesznek szavak, amelyeket el kell majd hagyni és új, odaillő szavakkal kell pótolni.”
>>
|
Luther krisztocentrikus bibliaértelmezése
A Luther-kutatás kimutatta, hogy Luther az írásmagyarázata, azaz hermeneutikája révén vált reformátorrá. Gerhard Ebeling szerint Luther „hermeneutikai forradalma” az volt, hogy a jelekről alkotott középkori nézetekkel szemben felismerte a „szóesemény”-ben a nyelv jelentőségét, ezért fő célja „nem Isten verbális leírása volt, hanem hogy feltárja az embernek Isten előtti létezését… Isten ember feletti ítéletének kinyilatkoztatását (…). A hermeneutikai feladat csak abban állhat, hogy a szóesemény szolgálatának szenteljük magunkat oly módon, hogy a szó igazán szóvá váljon, és hogy az erejének teljességében, tiszta szóként jelenjen meg.”
>>
|
evél&levél |
Hit – közösségben, közösség – hitben: ökumené Arnóton
Már több mint egy hete véget ért az ökumenikus imahét sorozata, Arnóton azonban még mindig az imaheti alkalmakról beszélnek az emberek. Nem mintha ismeretlen lett volna számukra Isten jelenlétének ökumenikus közösségben való megélése: az arnóti evangélikusok, reformátusok, római és görög katolikusok már tradicionálisan készülnek az év eleji közös alkalmakra.
>>
|
Irodalmi estek megrendelésre
Kedves Főszerkesztő Úr! Miután tizennyolc éves működésem után átadtam az Evangélium Színház művészeti vezetését, ismét – régebbi ilyen sikereim folytatásaként – irodalmi esteket fogok tartani. Erről hírt adó műsorlapomat mellékelem. Szeretném, ha az evangélikus gyülekezetek igényt tartanának egy-egy ilyen estre. Ezért arra kérlek, hogy lapunkban is add hírül a programot, azzal a toldással, hogy a húszezer forint (plusz húsz százalék áfa) díjon kívül semmi más – utazási vagy egyéb – költsége nincs! Bárhová megyek, ahová hívnak!
>>
|
Közlemények, nyilatkozatok |
Nyilatkozat
Az elmúlt hetekben a Magyarországi Evangélikus Egyház hívei, lelkészei, gyülekezetei számos esetben szembesültek azzal a széles körű társadalmi elégedetlenséggel, amely az egészségbiztosítási rendszer kormányzati átalakítását övezi. Több társadalmi szervezet kereste meg egyházunkat, felhívva a figyelmet jobbító szándékú kezdeményezésére.
>>
|
E heti Luther-idézet |
Luther-idézet
„Semmi sem biztos, ahol minden biztos, semmi sem olyan beteg, mint amikor minden egészséges; nincs kísértés, amikor minden kísértés; nincs üldözés, amikor minden üldözés. Így az ördög most a legnagyobb üldözéssel támadja az egyházat, mert nem üldözéssel, hanem biztonsággal és semmittevéssel támadja. Ezért jaj nekünk, akiket így elragadnak a jelen dolgai, és ostobán nem vesszük észre az ördög csapdáját!”
>>
|
Kultúrkörök |
Költőnőről az evangélikus nők klubjában
Búval teljes életem – ezt a címet viseli Szita Istvánné Bérczi Margit (képünkön) nyomtatásra váró életrajzi regénye Petrőczi Kata Szidóniáról.
A nyugalmazott lelkésznő az evangélikus nők klubjának február 2-i ...
>>
|
Egyházi kulturális intézmények prés alatt
Százmilliókkal csökkent az utóbbi években a magyarországi egyházi gyűjtemények állami támogatása: idén összesen 325 millió forinton osztozik az ország több mint száz ilyen jellegű intézménye. Az anyagi nehézségek miatt még az a helyzet is előállhat, hogy az egyházak nem fogják tudni kiállítani vagy kiállításra kölcsönadni egyes műkincseiket, ha múzeumaik fenntartása veszélybe kerül. A Magyarországi Evangélikus Egyháznak három, budapesti székhelyű országos gyűjteménye van: múzeum, levéltár és könyvtár. Miként érintik ezeket a megszorítások? Hogyan vélekednek a kialakult helyzetről országos gyűjteményeink vezetői? Arra kértük őket, értékeljék saját szakterületük, intézményük jelenlegi állapotát, gondjait, lehetőségeit.
>>
|
Múzeumi hírmondó
Valaha Múzeumi híradó címmel jelent meg az Evangélikus Élet hasábjain évről évre az áldott emlékű Pusztay László, később Kinczler Irén rövid összeállítása arról, mi is történt a Deák téri múzeumban egy év alatt. Talán folytatni lehetne tájékoztató szolgálatukat – is.
>>
|
A vasárnap igéje |
A fa, az ember és a kígyó
A fa. Mintha ablak lenne valami végtelen szabadságra. Lehetőségként áll a kert közepén. A zsidó hagyomány szerint füge. Az európaiak leginkább almaként szeretik elképzelni. Csodálatos gyümölcsei kívánatosak a szemnek. Felsejlik az ítélőképesség hatalmas ege. Valami édes mérget csöpögtet az ég unalmas kékjébe. Valamit, ami izgalmat hoz, valamit, ami megindítja a véráramot, ami életet visz az egyhangúságba.
>>
|
Oratio oecumenica |
Oratio oecumenica
Mennyei édes Atyánk! Irgalomért és kegyelemért fordulunk hozzád. Köszönjük, hogy még mindig szóba állsz velünk. Emlékeztetsz a tőled való elszakíttatásunk történetére, az őstörténetre. Te látod, hogy mennyire eltávolodunk tőled újra és újra. Köszönjük neked azt a végtelen hűséget, kitartó szeretetet, amellyel szüntelenül magadhoz hívsz bennünket.
>>
|
Szószóró |
Házigazdánk, Kőszeg
Tisztelettel jelentem kedves olvasóinknak, hogy a Szélrózsa csapata a modern technika minden eszközét bevetve igyekszik dolgozni. A virtuális világban – pontosabban az IWIW-en – 841 hivatalos ismerőse van e cikk írásakor fesztiválunknak. (Hasonlítsák össze ezt az adatot a két héttel ezelőtti Szószóróban foglaltakkal, ha van kedvük játszani!) Hogy ez mit jelent a nyári találkozó létszámát illetően, arra vonatkozóan pusztán feltevéseink lehetnek, mindenesetre igyekszünk minden fiatalt elérni, akit érdekelhet a július 16. és 20. közötti kőszegi alkalom. A blogon továbbra is folyamatosan részt vehetnek az előkészületekben: http://www.szelrozsatalalkozo.hu/.
>>
|
Ige+hirdető |
Igehallgatóként az igehirdetésről
Váratlanul ért a felkérés: írjak saját „igehirdetés-élményemről”. Óhatatlanul megfogalmazódott bennem a kérdés: mennyire szólhat bele a nem lelkészi – világi, laikus – elem ebbe a jellegzetesen lelkészi műfajba? Mégis jogos lehet felvetni, hogy milyen az igehirdetés a hallgatóság, a hívek szemszögéből.
>>
|
|
|
|