Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 07 - Egyházi közösségek a biblianapon

A hét témája

Egyházi közösségek a biblianapon

A Fokoláre Mozgalom

A tizennyolc ágra tagolódó Fokoláre lelkiségi és társadalmi mozgalmat – az olasz focolare szó családi tűzhelyet jelent – a II. világháború után Chiara Lubich alapította. Ma már az egész világon, a hatvanas évek óta hazánkban is vannak tagjai. Húsz éve tartozik közéjük a mérnök-háziorvos házaspár, Nagy Péter és felesége, Márta is, akik Budapestről érkeztek Pencre.

Amikor Lubich és társnői egykor az óvóhelyen az evangéliumot olvasták, minden szava megdöbbentette őket. Különösen is hatott rájuk János evangéliumának ez a részlete: „…mindnyájan egyek legyenek…” (17,21) Úgy vélték, az a küldetésük, hogy életükkel hozzájáruljanak az egységnek a katolikus egyházon belüli, továbbá a keresztény felekezetek, valamint más vallások, illetve a nem hívők közötti megvalósulásához.

Márta és férje szólt arról is, hogy az alapító kezdeményezésére a ’90-es évektől kibontakozott egy új gazdasági modell, az úgynevezett közösségi gazdaság, amely a szociális problémák megoldásának alapja lehet. Lubich és a mozgalom tagjai szerint az általuk képviselt lelkiség a politika, a művészetek és a sport világában is új utakat tud mutatni.

Elhangzott, hogy szerte a világban közel harminc tanúságtevő település is létrejött azzal a céllal, hogy az ott élők megtapasztalják és másoknak is bemutassák az evangélium szerint élt életet.

A mozgalom tagjainak nagy része laikus; ők családi, munkahelyi, baráti kapcsolataik révén olyanokkal találkoznak, akiket a templomi igehirdetés nem ér el. Márta és házastársa bevallása szerint a megélt igével először saját magukat szeretnék evangelizálni, majd életük és szavaik tanúságtételével másokat is. Ebben segítséget jelent számukra az úgynevezett életige, az a havonta megjelenő kommentár is, amelyben Lubich a Szentírás egy-egy versét magyarázza.

A Chemin Neuf közösség

A Chemin Neuf közösséget Kókai Árpád és felesége, Klára, illetve Uracs Gábor és Cs. Nagy Tamás mutatta be a bibliatalálkozón. A Laurent Fabre jezsuita szerzetes által 1973-ban a franciaországi Lyonban alapított, ökumenikus elhivatottságú közösség elkötelezett tagjai különböző egyházakhoz – római katolikus, református, evangélikus, anglikán – tartoznak, ma huszonegy országban mintegy ezer tagjuk van: házaspárok, családok, cölibátusban élő férfiak és nők, akik egyek Jézus Krisztusba vetett hitükben.

A közösség tagjainak életét a Szent Ignác-i lelkiség és a karizmatikus megújulás szellemisége hatja át, fő feladatuknak a képzést tartják. Hazánkban körülbelül négy éve alapítottak Chemin Neuf közösséget, tagjai Neszmélyen, az Örökimádó Nővérek Maria Reparatrix Társaságának lelkigyakorlatos házában, valamint a bodrogolaszi Lónyai-kastélyban leltek lelki otthonra.

A penci biblianap résztvevői hallhattak a 2000-ben létrehozott nemzetközi imahálóról (Net for God) is, amelyet ima-, képzési és evangélizációs hálózatként szerveztek az egyházaink és országaink közötti béke és egység megvalósulásának elősegítésére. Céljuk, hogy nyitottak legyenek mások különbözősége és gazdagsága iránt, hogy ily módon nemzetközi ökumenikus testvériség jöhessen létre. Ahogy ezt Paul Couturier atya 1944-ben lejegyezte: „Ha minden csütörtök este nagycsütörtökre emlékezve az összes keresztény gyülekezethez tartozó hívek egyre nagyobb sokasága ölelné körül a földet egyetlen hatalmas hálót alkotva (…), vajon nem lenne-e az a keresztények egységének hajnala, mely felvirrad a világra? Vajon nem ezt az őszinte, mély és lángoló lelki nyitást várja az Atya, hogy megvalósuljon a látható egység?”

A nemzetközi imahálónak ma hatvan országban tízezer tagja van, Magyarországon jelenleg a fővárosban, Kaposvárott, Pécsett, Székesfehérvárott és Vácott létezik Net for God imacsoport. A havi rendszerességgel megtartott alkalmakon a résztvevők beszélgetnek, énekelnek, majd közösen megtekintik azt a videofilmet, amelyet abban a hónapban készített és küldött szét a Chemin Neuf közösség. Ezután kisebb csoportokban cserélik ki gondolataikat a látottakról, majd együtt imádkoznak a hónap igéje szerint.

A Keresztyén Fiatalok Társasága

A Keresztyén Fiatalok Társaságát (Kifi) Boldizsár Attila mutatta be a penci ökumenikus bibliatalálkozó résztvevőinek. Elmondta, hogy társaságuk jogi értelemben közhasznú egyesület, magánszemélyek hozták létre; Pencen 2002 óta vannak jelen. Azon fáradoznak, hogy Krisztust és Isten szeretetét közvetítsék a fiataloknak.

Felekezeti hovatartozástól függetlenül szeretettel várnak minden olyan tizenhárom és húsz év közötti fiatalt, aki az ige szerint szeretné élni az életét. Céljuk a közösségépítés, a bibliai lelkiség és a keresztény értékrend közvetítése. Ezekkel az eszközökkel kívánnak alternatívát adni a mai fiataloknak az alkohol, a drog, a cigaretta csábításával szemben.

Törekvésüket különböző programok – például csendesnapok, kirándulások, táborok, sport- és játéknapok – szervezésével igyekeznek megvalósítani. Így szeretnének a fiatalok segítségére lenni abban, hogy a mai világban hitre jussanak, Krisztus-követő életet éljenek, hitükben erősödjenek, nehéz helyzetekben lelki támaszra leljenek, és építsék a saját gyülekezetüket.