Keresztutak
Egységkeresés a környezetvédelemben és a teremtés ünnepe
Konferencia az ökumenikus környezetvédelmi összefogásért
Szolgálattevök a fasori templom oltáránál - Aradi György, Páll László (református lelkész), Magassyné Urbán Margit és dr. Széchey Béla József |
Az Evangélikus Egyetemi Lelkészség, a Keresztyén Ökumenikus Baráti Társaság, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT), valamint a Természet- és Környezetvédő Tanárok Egyesülete társszervezésében megrendezett konferencia ökumenikus liturgiájú istentisztelettel vette kezdetét a fasori templomban.
A konferenciát dr. Széchey Béla József, a Missziói és Környezetügyi Központ elnöke, a Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend apátja nyitotta meg, majd a találkozó fővédnöke, Gáncs Péter püspök mondott köszöntőt.
Az első előadást dr. Bóna Zoltán, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára tartotta Őszintén az ökumené jövőjéről címmel. Részletesen szólt a keresztény egységkeresésnek azokról a fajsúlyos területeiről, amelyeken mielőbbi egyetértésre volna szükség; ilyen például a keresztség kölcsönös elfogadásának és az úrvacsora egységének a kérdése. Bóna Zoltán hangsúlyozta a lelkészképző intézmények közötti intenzívebb kapcsolatok kiépítésének jelentőségét is, mert véleménye szerint a társadalom felé mutatott egységes bizonyságtétel hitelessége és a kérügma közös hirdetése érdekében ez különösen fontos lenne. Ennek a folyamatnak egyik kiemelkedő részcéljaként nevezte meg a teremtés vasárnapjának bevezetését, amely szeptember harmadik vagy negyedik vasárnapja lehetne.
„A társadalom fejlődik, és ez a fejlődés fenntartható, csak az a kérdés, milyen áron” – mondta Bátovszky János, a Mátyás Király Általános Iskola igazgatója, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium biológia–kémia szakos tanára, aki A fenntarthatóság realitása című előadásában vetített képek és statisztikai adatok segítségével vezette be hallgatóságát a környezetvédelem, az egészségvédelem és a mentálhigiénés védelem néhány megdöbbentő részletébe. Földünk ma komplex védelemre szorul, és sürgősen kell cselekednünk, a fenntartható fejlődés mellett ugyanis a rombolás is „fenntartottá” vált mind a természeti környezetben, mind pedig az emberi lélek és tudat mentális szférájában.
A szén-dioxid-kibocsátás, a globális felmelegedés, a természeti környezet pusztítása, a hagyományos energiaforrások végessége, az ózonréteg vékonyodása, a vízszennyezés, a veszélyes hulladék felhalmozása, valamint a mentális környezetszennyezés olyan aggasztó jelenségek, amelyek miatt bolygónk megmentése tekintetében a huszonnegyedik órában vagyunk.
A pénteki szekció harmadik előadója Réz-Nagy Zoltán evangélikus lelkész volt, aki A nagyszebeni ifjúsági és konferenciai nyilatkozatok című referátumában a nagyszebeni harmadik ökumenikus nagygyűlésen elfogadott, a teremtett világról szóló ifjúsági nyilatkozatok tartalmát elemezte, és a teremtés ünnepének ökumenikus teológiai összefüggéseit világította meg a konferencia résztvevői számára.
Az esti pódiumbeszélgetésen Gáncs Péter püspök moderálásával Font Erzsébet településszervezési szakértő, Körmendy János területi főépítész, dr. Kosztka Miklós egyetemi tanár és dr. Sümegh László tanár, a Szent Margit Gimnázium volt igazgatója folytatott eszmecserét a konferencián felvetődő fő kérdésekről. A beszélgetés alatt a háttérben kivetítve voltak láthatók annak a fotópályázatnak a képei, amelyet a Déli Egyházkerület írt ki a teremtés védelme témakörben.
A szombati program Gáncs Péter püspök előadásszerű áhítatával kezdődött, amely A Biblia helyes használatáról címet viselte. Amint a címből is következik, a Szentírásnak van helytelen használata is; ezzel kapcsolatban a Déli Egyházkerület lelkészi vezetője három olyan alapvető kritériumot nevezett meg, amelynek betartása jó eséllyel garantálhatja, hogy a bibliaolvasás során a helyes használat keretein belül maradunk. Ezek a következők: a textusok krisztocentrikus olvasása, az összefüggésekben való olvasás és a közösségben való olvasás. Ez a három szempont biztosíthatja, hogy a Biblia üzenete valódi, építő lelki táplálékká váljon a számunkra.
A 2001-es Ökumenikus Charta (Charta Oecumenica) általános és környezeti üzenetét Altziebler Károly rákoskeresztúri presbiter foglalta össze, majd Magassyné Urbán Margit evangélikus lelkész beszélt a charta javaslatainak továbbfejlesztési esélyeiről 2007-es továbbfejlesztési lehetőségeink és az ECEN lehetőségei címmel. A konferencia záró előadását az ökumenikus javaslatok további részletezésének kérdéseiről – különös tekintettel a környezetvédelemre – Széchey Béla József és Sümegh László tartotta meg.
Petri Gábor