Élő víz
A B I B L I A É V E
Jónás könyve – a küldetés
Jónás könyve különleges szerepet tölt be a kisprófétai könyvek között: nem különálló próféciákat olvashatunk benne, hanem egy prófétai megbízatás, egy misszió történetét.
Ninive városa az istenfélő zsidó emberek számára a romlottság és a gonoszság szimbóluma volt. Jónás pedig azt a megbízatást kapta, hogy hirdesse meg Isten ítéletét a város lakóinak, hátha megtérnek bűneikből. Ő azonban „rühellé a prófétaságot”, és egy kicsit fel is háborította annak a lehetősége, hogy Isten őt akarja felhasználni a pogányok megmentésére.
Jónás menekülése azonban reménytelen,
Isten elől hiába akar az akkor ismert
világ végére, Herkules oszlopaihoz szökni:
hajója viharba kerül, a hajósok a viharos
tengerbe dobják őt, egy hatalmas hal
elnyeli, majd három nappal később kiköpi
a szárazföldre. Jónás kénytelen-kelletlen
meghirdeti Isten ítéletét, azután pedig
sértetten veszi tudomásul, hogy Isten
valóban megkönyörül a megtérő városnak.
Meg kell tanulnia, hogy Isten jósága
nem korlátozódik Izráelre, hanem mindenkire
érvényes, aki töredelmes szívvel
hozzá fordul.
Küldetés az elveszettekhez
Jónás könyve abban a korban keletkezett, amikor a babiloni fogságból visszatérő zsidóság legnagyobb feladata az önmeghatározás, az újjászerveződés volt. Ennek szükségszerű velejárója lehetett a többi néptől való elzárkózás, az Istent nem ismerő bálványimádó idegenek meg- és elvetése. A könyv szerzője Jónás próféta sorsával éppen azt akarta bizonyítani, hogy Izráel Istene valójában az egész világ Istene, a választott népet pedig nem önmagukért, hanem a többi nép érdekében választotta ki, hogy követei és hírnökei legyenek szeretetének.
Az első keresztények számára Jónás próféta Jézus előképe lett. Jézus is három napot töltött „sírban”, ahogyan Jónás is a nagy hal gyomrában. Jézus is a föld valamennyi népéhez küldetett, és szavára a legreménytelenebb pogány bűnösök is visszatalálhattak Istenhez. Amikor saját küldetéséről beszélt, maga Jézus is többször utalt Jónás ninivei missziójára, és nem lehetetlen, hogy Jónásról mintázta a tékozló fiú idősebb bátyjának alakját is, aki nem tudta elfogadni, hogy az Atyánál van bocsánat a „rosszfiúk” számára is.
„…látá az Ur, hogy ott egyik-másik / szívben még Jónás szava kicsirázik / mint a jó mag ha termőföldre hullott, / s pislog mint a tüz mely titkon kigyulladt. / S gondolta: »Van időm, én várhatok. / Előttem szolgáim, a századok, / fujják szikrámat, mig láng lesz belőle; / bár Jónás ezt már nem látja, a dőre. / Jónás majd elmegy, de helyette jő más,« / így gondolá az Ur; csak ezt nem tudta Jónás…” (Babits Mihály: Jónás könyve)
Magyar Bibliatársulat