Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 42 - Közös múlt, közös asztal

Keresztutak

Közös múlt, közös asztal

Évadnyitó disputa a Pilinszkyben

Európa közös gyökere a zsidó-keresztény kultúra címmel vitára hívta meg beszélgetőpartnereit az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány. A rendezvénynek, mely az alapítvány által szervezett beszélgetéssorozat ötödik évadának nyitóalkalma volt, október 7-én a Pilinszky János irodalmi kávéház adott otthont.

Az eszmecsere résztvevői – Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke, Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi és Szabó Lajos, az Evangélikus Hittudományi Egyetem tanszékvezető professzora – igen különböző háttérből érkeztek, ám az est végén a különbözőségek ellenére a zsoltáros szavaival búcsúzhattak: mily gyönyörűséges a testvérek egysége…

A zsidó-keresztény kultúra alapköve az élet tisztelete, a lét magasabb értelmébe vetett hit, a szabadság és a felelősség – kezdte a beszélgetést Pálinkás József. Az MTA elnöke többek között kiemelte, hogy Európában az irodalomban, az építészetben, a filozófiában és a tudományban egyaránt fellelhető a zsidó-keresztény kultúra hatása.

Schweitzer József arról is beszélt, hogy a politikai romlás az erkölcsi romlás egyenes következménye lehet, mert az igaz dolgokat csak igaz eszközökkel lehet érvényre juttatni, s emiatt nem áll meg az a tétel, hogy a cél szentesíti az eszközt.

Magyarországon a rendszerváltás ellenére nem sokan veszik igénybe a hitoktatást – vélte Szabó Lajos. A professzor szerint e tudás nélkül pedig csaponganak az emberek, kellő ismeretek hiányában nem tudnak tájékozódni a mai világban.

Szeverényi Ágnes