Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 43 - Kommunikáció mint stratégia

Keresztutak

Kommunikáció mint stratégia

Szép Krisztina prezentációja
Lapunkban már többször beszámoltunk a KALME-nak – vagyis az Európában kisebbségben élõ evangélikus egyházak kommunikációs bizottságának – a konferenciáiról, küldöttgyûléseirõl.

Az elsõsorban lelkész-újságírókat tömörítõ nemzetközi szervezet ez év elején azzal kereste meg egyházunkat, hogy idén hazánkban rendezhesse meg õszi továbbképzését.

A szervezéssel megbízott lelkész-újságírók – Kõháti Dorottya, az Országos Iroda médiareferense és Menyes Gyula püspöki titkár – az elmúlt hónapokban igyekeztek változatos programot összeállítani. Az elõkészületek során júniusban fogadták a hazánkba látogató Praxedis Bouwman holland újságírót, a KALME elnök asszonyát, akivel közösen tekintették meg a piliscsabai helyszínt, valamint egyeztettek a részletekrõl.

Ilyen elõzmények után került sor október 16–17-én a piliscsabai Béthel Missziói Otthonban A kommunikáció mint stratégia címet viselõ szemináriumra tizenkét ország tizennyolc küldöttének részvételével.

Az elsõ napot dr. László Virgilnek, egyházunk külügyi osztálya referensének az áhítata nyitotta, majd Karin Achtelstetter, a Lutheránus Világszövetség kommunikációs szolgálatának genfi vezetõje tartott bevezetõt. Dr. Fabiny Tamás, egyházunk médiáért felelõs püspöke elõadásában a média és az egyház viszonyát olyan házassághoz hasonlította, amelyben a feleknek a frigy elõtt nem volt semmiféle kapcsolatuk egymással. Mint mondta, „meg kell tanulniuk együtt élni a mézeshetek elmúlta után is”. A püspök továbbá Jézusról és Pálról mint „médiaszemélyiségekrõl” szólt.

Délután Lehel László evangélikus lelkész, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet igazgatója tartott vetített képes beszámolót szolgálatukról. Referátumát megbeszélés követte. A résztvevõket elsõsorban az érdekelte, hogy a szolgálat munkatársai munkájuk során hogyan alkalmazzák a kommunikációt mint stratégiai eszközt. Ezután Praxedis Bouwman olvasta fel Evangélikus kisebbségek mint hídépítõk a társadalomban címmel írt dolgozatát. Õt Szép Krisztina, a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház sajtóreferense követte Kommunikáció mint a növekedés eszköze címû prezentációjával.

A pénteki nap az ökumené és a kitekintés jegyében telt.

A szeminárium résztvevõi Esztergomban látogatást tettek a római katolikus egyház nemrégiben felújított épületegyüttesében, a Szent Adalbert Képzési Központban. Elõadást hallgathattak meg arról, miként lehet weblap segítségével hatékonyan elérni üzenetünk címzettjeit. Cserép János webfejlesztõ mondandóját az általa üzemeltetett esztergomi közösségi portál, a szeretgom.huval illusztrálta. Ebéd után a résztvevõk megtekintették – idegenvezetõ kalauzolásával – a bazilikát és a kincstárat. Kisebbségi voltunkat jól szemlélteti, hogy – mint az idegenvezetésben elhangzott – az esztergomi evangélikus templom belsejének alapterülete megegyezik a bazilika fõoltárképének területével.

Piliscsabára visszatérve csoportos beszélgetésére és a találkozó kiértékelésére került sor. Végül a hivatalos együttlét Mato Miroslav alsósajói (Szlovákia) evangélikus lelkész áhítatával zárult. Szombat reggel László Virgil rövid városnézésre kísérte a Budapesten keresztül hazautazó vendégeket.

Lapunk kérdésére válaszolva Praxedis Bouwman elnök aszszony elmondta, hogy sikeresnek értékelte Magyarországon tartott alkalmukat, és ezért mindenkinek köszönettel tartozik, aki bármilyen feladatot vállalt a szervezésében, lebonyolításában. Elmondta továbbá, hogy a következõ szeminárium témája az egyház és az állam kapcsolata lesz, helyszíne pedig szándékuk szerint a reformáció hazája.

K. D.