Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2008 - 45 - Szembenézni a globalizációval

Keresztutak

Szembenézni a globalizációval

Egyházi konferencia Varsóban

Tág ölelésû, de nagyon aktuális témáról tartottak konferenciát a közelmúltban négy európai ország egyházai. A globalizáció mint kihívás az egyházak számára – e kérdéskört igyekeztek körüljárni vesztfáliai, lengyel, magyar és olasz protestáns egyházak képviselõi. Az egymás közötti, határokon átnyúló együttmûködés egyik formája, hogy kétévente közös szimpóziumot rendeznek különbözõ helyszíneken. Legutóbb, 2006 áprilisában Budapest, az idén pedig Varsó adott otthont a tanácskozásnak.

A téma tárgyalását az Európai Egyházak Konferenciájának (EEK) munkatársa, Peter Pavlovic alapozta meg nagyon széles kitekintésû és alapos elõadásával. Az EEK szempontjából fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az egyházi fórumokon sok szó esik Afrikáról, Dél-Amerikáról, Indiáról, de Kelet- és Közép-Európát sokszor elfelejtik megemlíteni, amikor a súlyos problémákat veszik számba. Más kontinensek lakói Európára mint saját szegénységük okozójára tekintenek, pedig Kelet- és Közép-Európában is nagyon sok a szegény ember, és nagyon nagy szükség van a piacgazdaság megújítására.

Nekünk, a kelet- és közép-európai országokban élõknek – mondta a szlovák nemzetiségû elõadó – különleges tapasztalataink vannak, ugyanis mind a szocializmust, mind a kapitalizmust megéltük. Igaz, hogy mindkettõnek az extrém formáját. A szociális piacgazdaságról például nincs tapasztalatunk, csak az új kapitalizmusról, amely a neoliberális elveket követi. A piac alapvetõen hatékony elosztási rendszer, de fel kell tennünk a kérdést, hogy hol mûködik jól, és hol, mely területeken van szükség más megoldások alkalmazására.

A konferencia programjának hangsúlyos része volt, hogy az adott ország – Német-, Lengyel-, Magyar- és Olaszország –, illetve az ott élõ egyház szempontjából mit jelent a globalizáció. Olaszországban például alapvetõen a bizonytalanság és a migráció jelent problémát. Ezért az olasz protestáns egyházak úgy mûködnek együtt, hogy mindegyik valami olyasmit kínál, amit a másik nem (például az egyik gyógyszertári szolgálatot lát el, a másik ételt oszt, a harmadik a bevándorlókat támogatja). A valdens egyház 2001-ben munkacsoportot hozott létre a környezetvédelem és a globalizáció témájában, amelyben részt vesznek az olasz metodista, baptista és evangélikus egyház küldöttei is. Ez a bizottság praktikus munkafüzeteket adott ki a bankrendszer, a pénzügy, a demokrácia, az élelmezés, a teremtés védelme, az alternatív energiaforrások stb. témakörében; e füzeteket a gyülekezetek tudják használni.

Németországban, a vesztfáliai egyház munkájában szintén régóta napirenden van a globalizáció témája. 2005-ben adták ki állásfoglalásukat Globalizáció – a gazdaság az élet szolgálatában címmel angol és német nyelven. Ez a komoly elméleti összefoglalás elsõsorban szakemberek számára készült. Két évvel késõbb egy színes, kevésbé részletes, sok képpel és gondolkodást ösztönzõ feladattal ellátott munkafüzetet is megjelentettek, amelyet a gyülekezetek sorozatos alkalmakon feldolgoznak.

A konferencia utolsó napján a közös kihívásokról és a cselekvési lehetõségekrõl gondolkoztak a résztvevõk.

A varsói tanácskozás nemcsak tartalmilag volt nagyon gazdagító, hanem spirituális élmények tekintetében is. A nyitó és záró istentiszteletek, az áhítatok és a templomlátogatások (evangélikus, ortodox, római katolikus) mind igazi lelki feltöltõdést nyújtottak a résztvevõknek. Felkeresték a lengyel evangélikus központot is, ahol a lengyel evangélikus egyház püspöke fogadta õket.

A lengyel szervezõk, a Lengyel Ökumenikus Tanács vendégszeretete minden bizonnyal felejthetetlenné tette a küldöttek számára a varsói napokat. A következõ konferenciának 2010-ben a vesztfáliai egyház ad majd otthont.

Gömböcz Elvira