A vasárnap igéje
VÍZKERESZT ÜNNEPE – Ézs 49,1–6
A világ világossága
Önkéntelenül is a kettős evangéliumi gondolatot juttatja eszembe mai ószövetségi igénk: Jézus a világ világossága. S a jézusi mandátum nyomán a tanítványoké a fontos szerep: legyenek ők a világ világosságává!
Az egyház népe számára kezdettől fogva izgalmas kérdés, hogy kiről énekelnek Ézsaiás próféta könyvében az „Úr szolgájáról” szóló szakaszok. Egy bizonyos személyről? A prófétáról magáról? Netán egy csoportról? Vagy Izráelről, Isten választott népéről? A keresztény írásmagyarázók kezdettől fogva Jézusra értették ezeket a fejezeteket. Az eljövendő Messiást olvasták ki a próféciákból, s a megérkezett Megváltóban teljesültek be az itt olvasott ígéretek.
Jézus, az emberré lett Isten – szolga. Az Úr szolgája. Ennyire megalázta magát – értünk. Szolgálatát itt a földön elsősorban úgy végezte, hogy hirdette Isten országának elközeledtét és megjelenését. Azt, hogy Isten országa köztünk van. Tette ezt úgy, hogy szava a bűn és a sötétség ellen harcolt környezetében, de az egész teremtett világra érvényesen. Erre utal a kard és az íj. Az első a közelharcra szolgál, a másik pedig távoli célpont ellen alkalmas.
Szolgálatát értetlenség, ellenkezés, sőt gyalázkodás kísérte. Emberileg nézve ez csak a mély panasszal fejezhető ki: „Hasztalan fáradoztam…” (4a) A nem alaptalanul keserű jézusi szó újra meg újra megjelenik az evangéliumokban is („Meddig kell még elviselnem benneteket?”; „hitetlen nemzedék”; „Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engemet?” – és így tovább). De a legkeserűbb emberi szóba is belevág az Atya iránti teljes bizalom: „…az Úrnál van az én ügyem, és munkám jutalma Istenemnél.” (4b)
Igénk második szakasza – beteljesedett próféciaként – Jézus küldetéséről beszél. Arról, hogy az Úr szolgája megtérésre hív, indít és segít. Azért jött, hogy visszatérítse Isten népét Urához, Istenéhez. Nem az idegenekről van itt szó, hanem a kiválasztott és ezért különlegesen kezelt népről. Először is Jákóbnak, azaz Izráelnek van szüksége megtérésre. Isten azért adott erőt szolgájának, hogy a legveszedelmesebb ellenséggel, a Teremtőtől eltávolító erővel megküzdjön, legyőzze, és újra együtt lehessen Atya és gyermeke, Teremtő és teremtménye. Az Isten nélkül sötét világba így hozta el Jézus az Atya szeretetének, jóságának, kegyelmének világosságát. És ez vízkereszt ünnepének igazi evangéliuma is.
Az tapasztalati tény, hogy sok a sötétség a világban. Környezetben, fejekben, szívekben, lelkek mélyén. Arra a Szentírás mutat rá, hogy ez a sok sötétség azért van, mert mi, emberek elszakadtunk az igazi világosságtól, távol kerültünk Isten ragyogó fényességétől. De Jézusban újra megjelent a világosság. Nem kell sötétben tapogatóznunk, nem kell szürke homályban botorkálnunk, nem kell mindig az élet árnyékos oldalán bandukolnunk. Tisztulhat a homály, tűnhet a sötétség, s a felkelő nap sugaraitól élesednek ugyan az árnyékok, de nekünk nem kell az árnyékban maradnunk, kiléphetünk a fényre, élvezhetjük a meleget, élvezhetjük a világosságot.
A húsvét hajnali liturgia – minden keresztény ünneplés lényegeként – ezért kiáltja bele az éj sötétjébe: Krisztus, világosságunk! Ő a világ világossága. Nem csupán a választott népé. Hogy is olvastuk igénkben? „Kevésnek tartom, hogy Jákób törzseinek helyreállításában és a megmentett Izráel visszatérítésében légy az én szolgám. A pogányok világosságává teszlek, hogy eljusson szabadításom a föld határáig.” (6. vers) Miatta vannak olyanok, akik maguk is hordják a világosságot. Az ő tanítványai. Nem a saját fényükkel csillognak. Az ő ragyogását tükrözik tovább. Csoda ez a javából.
Mi, emberek mind sötét alakok vagyunk. Nem kívülről, de belülről jön a sötétség. Génjeinkben hordozzuk, születésünktől fogva árasztjuk. „…nincsen, aki jót tegyen, nincs egyetlenegy sem” – írja Pál apostol (Róm 3,12). Ezért azután a halál árnyékának völgyében járunk – vallja a zsoltáros. De a sötétségben felragyogott a világosság.
Betlehemet beragyogta a csillag, a világot beragyogta a betlehemi gyermek. A halál sötét völgyét pedig húsvét hajnala, ragyogása. Ha nem bújunk el előle, ha kitesszük magunkat a fénynek, lehet, hogy elsőre megvakulunk, mint Pál a damaszkuszi úton, de tisztulunk, világosodunk, átmelegszünk mi magunk is, és hordozhatjuk a fényt. Nem a sajátunkat, az legfeljebb látszatvilágosság vagy kirakatfény, üres villogás. De feltöltődhet életünk akkumulátora az ő fényével, s így mi is az Úr szolgájává válhatunk. Jézus tanítványaként. Ő a világ világossága, mi is lehetünk világossággá.
Imádkozzunk! Ragyogd be életünket, világunkat, Krisztus, világosságunk! Nélküled sorvad az élet. Veled hazatalálunk az atyai házhoz, fényedet továbbadva emberek léphetnek újra a hozzád vezető útra. Ámen.
Hafenscher Károly (ifj.)