A hét témája
Lengyel Anna (Dél)
– Őszintén bevallom, nem tudom, hogy a kerületi felügyelők vezetnek-e a lelkészi naplóhoz hasonló dokumentációt gyülekezeti látogatásaikról és egyéb egyházi alkalmakon való részvételükről, de abban biztos vagyok, hogy felügyelő asszony naplójában csak nagyon kevés napnál nem szerepelne bejegyzés…
– Hála Istennek, ez így igaz. Megválasztásom első percétől fogva nagyon fontos a számomra, hogy megismerjem azokat az embereket, akik egyházunkban élnek. És itt nem csak a déli kerületre gondolok – országosfelügyelő-helyettesként az ország minden részéről kapok meghívást. Mindenhova boldogan megyek, de megmondom őszintén, legeslegjobban a gyülekezetekben érzem magam. Én mindig mondok köszöntőt – kicsit hosszabban annál, mint amennyi az Evangélikus Élet tudósításaiba belefér –, és mindig csoda azt a légkört és szeretetet megtapasztalni, amellyel fogadnak. Olyan beszélgetésekben van részem, amelyek nélkül sokkal szegényebb lennék. Örömmel tapasztalom, hogy híveinket mennyire érdekli egyházunk sorsa, és hogy milyen sok hitéleti kérdés merül fel egy-egy ilyen alkalommal. Ezeket nagyon fontosnak tartom, mert igazán így lehet megismerni, mi van egyházunkban, és így tudom én is, hol mire lenne szükség, vagy milyen egy-egy hittanóra, bibliaóra, hol mennyien ülnek a templomi padokban…
– Számos kulturális rendezvényen is megfordul. Mi a tapasztalata a Biblia évével kapcsolatban?
– Nagyon örültem ennek a kezdeményezésnek, és az év vége felé úgy éreztem, ez már túlmutat azon, hogy csupán egy kampány legyen. Valójában az ilyen alkalmak nem annyira a hívő embereknek szólnak, mint inkább azoknak, akik nem vagy csak kevéssé ismerik a Bibliát. A sok meghirdetett egyházi rendezvény úgy hatott, mint amikor a kovász megkeleszti a kenyeret; sok ismerősömről konkrétan tudom, hogy tavaly kaptak vagy vettek Bibliát – előtte nem volt nekik –, és elmentek például bibliakiállításokra.
– És ha a kerület berkein belül maradunk?
– Akárhova mentem, azt tapasztaltam, hogy a helyi lehetőségekből kiindulva, azokat maximálisan kihasználva készültek a rendezvényekre. Mindenhol volt bibliakiállítás, még a legkisebb gyülekezetekben is! Igazi kincsek, családi örökségként őrzött Szentírások kerültek elő. Megható volt látni például azt a több mint százötven éves Bibliát, amely még a dédnagymama dédnagymamájáé volt. És ami ezeknek a kiállításoknak még külön hasznuk volt: elvitték az óvodásokat, iskolásokat is, fiatalok tértek be, hogy belelapozhassanak a régi kötetekbe, kézbe vehessék a Bibliákat, ahol erre mód volt. Összességében nagyon pozitívnak, eredményesnek ítélem meg a Biblia évét. Az imént felsoroltakon túl azt is fontosnak tartom, hogy a Szentírás olvasására is ráirányította a figyelmet.
– Megemlítene olyan helyeket, ahol valami egyedi ötlettel, kezdeményezéssel találkozott?
– A fent említett okok miatt egyetlen gyülekezetet sem emelnék ki szívesen, viszont hadd említsem a kerületi missziói napot. A Hartán megrendezett napra Gáncs püspök úrral és Szabóné Mátrai Marianna püspökhelyettes asszonnyal hármasban, mint a kerület elnöksége, összeállítottunk egy kérdőívet, amely a Bibliával kapcsolatos – tartalmi, tárgyi ismeretekre vonatkozó, bibliaolvasási szokásokra és kedvenc igékre, történetekre irányuló – kérdéseket tartalmazott. A mi kerületi napunkra jöttek el a legtöbben, így nyolcszáz kérdőívet osztottunk ki. Miután kitöltötték a résztvevők, a délutáni fórumbeszélgetésen ezeket ki is értékeltük.
– Gondolom, nagyon tanulságos eredményeket hozott a felmérés.
– Nagyon pozitívak voltak; őszintén megmondom, jobbak, mint amit vártam. Viszont azt nehezményeztem, hogy kevés ember írta, hogy egészében elolvasta a Bibliát. Ezt a fórumbeszélgetésen szóvá is tettem. Az egyik vendégünk, dr. Solt Pál, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke ekkor kicsit riadtan nézett rám, és bevallotta, hogy ő bizony például az unalmas családfákat át szokta ugrani. Bár mindenki úgy ismerné a Szentírást, ahogy Solt Pál, de én akkor is azt tartom, hogy még a családfákat is el kell olvasni. Engem annak idején Takácsné Kovácsházi Zelma döbbentett rá az evangélikus teológián arra, hogy például a Máté evangéliuma elején levő nemzetségtáblázat miért olyan fontos az evangélium további megismerése szempontjából. A Bibliába semmi sem került be véletlenül.
Tapasztalatom szerint inkább az Útmutató forgatása az általános, sajnos a Biblia naponkénti rendszeres olvasása nem. Pedig nagyon fontos lenne, hogy a könyvek könyvét mindenki teljes egészében elolvassa. Én reggel az Útmutató szerint nemcsak a kijelölt igeszakaszt olvasom el, hanem azt a teljes fejezetet is, amelyben az adott ige áll. És függetlenül attól, hogy hol hajtom álomra a fejem, minden este is olvasom a Bibliát – öt fejezetet az Ószövetségből, öt fejezetet az Újszövetségből és egy zsoltárt. Ha a püspök úrral több napra megyünk vidékre, a csomagomban mindig benne van a Bibliám, az Útmutatóm és az énekeskönyvem.
– Az új esztendő beköszöntével egyházunkban egy újabb programsorozat indul. Mit vár a Sztehlo Gábor evangélikus lelkész születésének századik évfordulójára meghirdetett emlékévtől?
– Nagyon sokat. Az utóbbi napokban az ismerőseim körében végeztem egy kis közvélemény-kutatást, megkérdezve, hogy ki volt Sztehlo Gábor. A legnagyobb döbbenetemre senki nem tudta! Azért is örülök az emlékévnek, mert így lehetőség nyílik minél több emberrel megismertetni ennek a nagyszerű és kivételes embernek az életét és munkásságát, amit én nagyon jól ismerek.
Vele kapcsolatban az első megrendítő élményem az volt, amikor – még a pártállami időkben – az Evangélikus Országos Múzeum szervezett egy Sztehlo-kiállítást. Én még a kiállítási anyag helyére kerülése előtt jártam a múzeumban, és kezembe vehettem például hatéves kicsi gyerekeknek az írásait, naplóit. Csak úgy sugárzott belőlük az az őszinte szeretet, amellyel Gábor bácsira néztek! Ezek a sokszor ceruzával, gyöngybetűkkel írt mondatok rám olyan elementáris erővel hatottak, hogy a mai napig a hatásuk alatt vagyok. Akkor abban bíztam, hogy soha többet nem lesz szükség Sztehlo Gáborokra, de ma úgy gondolom, csak egy lépés választ el bennünket attól, hogy újra nélkülözhetetlenek legyenek a hozzá hasonló bátor emberek, akik nemcsak kicsinyeket pártfogolnak, de a felnőttek nehézségein is tudnak segíteni – gondoljunk csak például Sztehlo népfőiskolai tevékenységére!
Gyűlölködések közepette élünk, az egyik ember azt sem tudja, hogy tegyen keresztbe a másiknak, érdekcsoportok feszülnek egymásnak. Nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy kicsi gyerekeket kelljen újra kimenteni, ha nem is háborús körülmények közül… Visszatérve a kiállításra, akkor ott kezembe vehettem például a nagyon neves divattervezőnek, Weingruber Évának a babaruháját, ahogy már akkor próbálkozott ötleteit formába önteni. Ennek az akkor hatéves, éhes kislánynak, akinek nem voltak meg a szülei, Gábor bácsi volt az egyetlen megmentője…
De a Sztehlo Gáborokból nemcsak manapság, hanem akkor is nagyon kevés volt. Hiszen ő az életével játszott, amikor ezeket a gyerekeket mentette – elég lett volna, ha egyszer a gyereksírást vagy hangosabb nevetést az utcán járőröző katonák meghallják. De ő ezzel nem törődött; az emberi életet mindennél fontosabbnak tartotta. A bátorsága pedig Istentől kapott adottság volt. Egyházunknak büszkének kellene lennie arra, hogy volt egy ilyen lelkésze, és utcák, terek, iskolák elnevezésével, szobrok állításával be kellene vinni a személyét a köztudatba.
– Úgy tudom, 2009-ben a déli kerületben terveznek a diakóniához más módon is kötődő programot.
– Így van. Az eddig jól bevált kerületi találkozóra idén nem a pedagógusokat, hanem a diakónia területén dolgozókat várjuk. Erre az összejövetelre ezentúl minden második évben – felváltva a pedagógusokéval – kerülne sor. Hiszen a diakónia igazi keresztényi, egyházi feladat, és őszintén be kell vallanunk: van még mit tennünk ezen a területen. Vannak dickensi állapotokat tükröző diakóniai intézményeink, és vannak nagyon jó, azt is mondhatom, svájci színvonalúak. Ezeket valahogy közelíteni kellene egymáshoz. Emellett azt is fontosnak tartjuk, hogy megismerjük a bennük dolgozó munkatársakat. Sajnos a munkaerő hiányában felvesznek olyanokat is – ez főleg vidéken jellemző –, akiknek nem biztos, hogy egyházi intézményben kellene dolgozniuk. Hiszen ott egy szeretetközösségnek kell kialakulnia, és az ott dolgozóknak is ezt a hozzáállást kellene közvetíteniük.
Ezenkívül hadd emeljek ki még két rendezvényt. Ebben az esztendőben Székács püspöknek is évfordulója lesz. Ennek alkalmából február 8-án a Deák téri templomban szervezünk nagy ünnepséget. Októberben pedig Kiskőrösön lesz az első kerületi egyházzenei találkozó, amelyre már most nagyon sokan készülnek, és nagyon várják.
– „Ami lehetetlen az embereknek, az Istennek lehetséges” – így szól az év igéje. Mit üzen ez az Ön számára?
– Nem szeretnék egy ilyen gyönyörű és reményteljes ige fényében negatív dolgokról beszélni, de bennem óhatatlanul felidéződik az a sok ördögi rossz, ami körülvesz bennünket. És erre ez az ige az isteni felelet. Ezt szeretném mindenkiben erősíteni, mert ennek tükrében még a „fekete” oldal is kevésbé fenyegető. Ebben bízva, a ránk bízott feladatokat tőlünk telhetően a legjobban végezve kezdjük el az új esztendőt.
B. Zs.