Evangélikusok
Sulyok Imre halálára
Kilencvenhat éves korában tavaly november 24-én hazatért Urához Sulyok Imre (1912–2008). Hogy ki volt ő az egyházi és a magyar zenekultúra számára, nehéz megfogalmazni.
Gyermekkora óta muzsikált, már diákkorában végzett kántori szolgálatot. Tizenkilenc éves korában nyert felvételt a budapesti Zeneakadémiára. Itt elsősorban zeneszerzést tanult, de mivel ez nem biztosította volna megélhetését, énektanári diplomát is szerzett. Kötelező tantárgyai között szerepelt az orgona. Így került kapcsolatba Zalánfy Aladár orgonaprofesszorral, aki mellett megszerette az orgonajátékot is. Így több tanszakot végzett, az orgona mellett az egyházzeneit is.
Tanulmányai során széles körű tudásra tett szert. Egyházzenész volt egy életen keresztül. Tudós egyházzenész. Kutató tudós. Az egyházi gyűjtemények nagy kutatója. A régi protestáns énekeskönyvekből, graduálokból, kéziratokból összegyűjtötte a sok száz fellelhető ének kottáját, ezeket rendszerezte, és mai írásmódra átírta. Ennek a hatalmas kutatómunkának eredményeként jelenhetett meg Schulek Tibor szövegi szerkesztésével 1945-ben a Régi magyar istenes énekek című gyűjtemény, amely a későbbi protestáns énekeskönyvek magyar énekanyagának forrásává vált. Ez a mű gazdagította az 1950-es kiadású Cantate énekfüzet és az 1955-ös énekeskönyvi új rész anyagát. Sulyok Imre mai énekeskönyvünk szerkesztésében és a hozzá kapcsolódó Korálkönyv megalkotásában is jelentős részt vállalt. Az éveken keresztül tartó szerkesztőmunkában mindvégig hűségesen és aktívan vett részt, véleménye meghatározó volt a végső megfogalmazásban.
Tudását ismerve bízták meg a Liszt-összkiadás szerkesztésével. Ez a munka hallatlan aprólékos kutatómunkát igényelt. Hazai és külföldi kottatárakban kellett megkeresni az eredeti kéziratokat, másolatokat, hogy a zenei szöveg hangról hangra hiteles legyen. Sulyok Imre a tudós kutatás mellett oktatómunkát is végzett, az Evangélikus Teológiai Akadémián zenei tantárgyakat tanított.
Zeneszerző volt, kinek műveit lexikonok sorolják fel. Énekkarra írt világi és egyházi művei, kamarazenei együtteseknek és zenekaroknak szerzett kompozíciói számát csak az orgonára írt darabok száma múlja felül. Közel ötven korálelőjátéka, számos prelúdiuma és fantáziája az evangélikus istentiszteletek és koncertek állandóan játszott darabjai. Az általa szervezett kelenföldi zenés áhítatokon az ötvenes évektől kezdve évtizedeken át szerepeltek kantátái és nagyobb szabású, többtételes zsoltárfeldolgozásai.
Sulyok Imre gyakorlati egyházzenész is volt. Öt éven át az óbudai kántorságot látta el, majd 1951-től 2002-ig, kilencvenéves koráig volt a kelenföldi templom orgonistája. Gondja volt a gyülekezet énekkincsének gyarapítására. Az előjátékokat gondosan válogatta, hogy az istentiszteleti zene változatosságát biztosítsa. Kórust vezetett Óbudán, majd Kelenföldön. Szerette a liturgiát, ennek gazdagítására vezette be a kelenföldi vesperákat, melyek a mai liturgikus mozgalom egyik előfutárjának tekinthetők.
Hűséges, egyházát szerető, hitét megvalló ember volt. Egyházi szolgálatát akkor sem hagyta abba, amikor hátrányait az ötvenes években el kellett szenvednie. A Magyar Rádióban 1939-től betöltött zenei szerkesztői munkáját egyházi kapcsolatai miatt 1950-ben abba kellett hagynia. Nehéz, szűkös korszakot kellett feleségével és négy gyermekével átélnie. Súlyos megrázkódtatás volt számára, hogy szeretett felesége évekkel ezelőtt meghalt. Türelmes, keresztény hittel viselte e csapást.
Egyik interjújában így vallott: „Mióta tudatosan művelem az egyházi zenét, mindig arra törekszem, hogy az Isten dicsőségét, igéjének hirdetését szolgáljam.” Egész életpályájából, emberi magatartásából mindvégig ez a törekvés sugárzott. Mi, eltávozását fájlaló barátai, volt munkatársai, szeretett gyülekezete ekként gondolunk rá.
Trajtler Gábor