Evangélikusok
Az evangélikus egyház együttműködésre törekszik az önkormányzatokkal
A Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) igyekszik együttműködni a települések önkormányzataival hitéleti és szociális tevékenysége során, ez kitörési lehetőséget nyújt számára a hívek szolgálatában – nyilatkozta december végén Ittzés János, az MEE elnök-püspöke a Magyar Távirati Irodának.
Az egyházközségi létszámok alakulásának trendje tavaly az előző évekhez képest nem változott, hasonló demográfiai folyamatok zajlanak az evangélikus közösségekben, mint az országban, azaz jellemző rájuk az elöregedés, leginkább az aprófalvakban, noha örvendetes, hogy jó néhány helyen egyre több fiatal jár a gyülekezetekbe.
Az egyházi vezető kiemelte: a helyi önkormányzatokkal végzett közös munka a kistelepüléseken mozgásteret ad az evangélikus egyháznak hívei megtartásában. Kedvező példaként említette, hogy néhány helyen már beindult a polgármesteri hivatalok és az evangélikus egyházközségek együttes szociális munkája, így a 2009 elején induló közös projekt keretében naponta gondoskodnak az idősekről az őrségi Nádasdon.
Megemlítette a Kőszeg közelében lévő, nemescsói központtal működő gyülekezet terveit is; az itteni evangélikusok árva gyermekek, illetve gyermekeiket egyedül nevelő édesanyák felkarolását célozták meg. Csecsemőkoruktól egészen az érettségiig tervezik segíteni a rászorultakat, akiknek lehetőségük nyílik arra, hogy evangélikus közoktatási intézményekben tanuljanak. A gyülekezet intenzív pályázati munkával igyekszik előteremteni a szükséges forrásokat ehhez – jegyezte meg Ittzés János.
A kormányzattal 2008-ban némileg intenzívebb kapcsolatot ápoltak, mint az előző években, néhány, az állami vezetőkkel létrejött találkozón pedig azt tapasztalták, hogy az állam igyekszik betartani ígéreteit, annak ellenére, hogy az egyház szakértői által megfogalmazott kritikák „nem mindig találtak befogadásra”. A püspök ígéretesnek mondta, hogy már év végén lehetett tudni, hogy januárban melyik napon találkoznak az állam képviselőivel.
Ittzés János szavai szerint teljes áttörés azonban nem történt a két fél viszonyában, az állam gazdasági helyzetének nehezebbé válása pedig „nem tette könnyebbé a beszélgetéssorozatot”.
A személyi jövedelemadó állami kiegészítésének változása egyértelműen kevesebb pénzt jelent majd 2009-ben az egyháznak, ezt a gondot véleménye szerint valamennyire a hívek adakozása tudja enyhíteni. Az egyházi közoktatási intézményeknek a 2007. évre utólag járó kiegészítő normatívát az idei zárszámadási törvényben megfelelő mértékűnek nevezte, az összes egyháznak adandó 3,7 milliárd forintból az MEE hozzávetőleg 10 százalékkal részesedik.
A társadalom szociális helyzetéről szólva nyugtalanítónak nevezte, hogy a reálkeresetek nem emelkedtek, az emberek a karácsonyi vásárláskor különösen sok hitelt vettek fel, ami „jövőjüket tekintve rosszat sejtet”, mert felélik tartalékaikat. Ráadásul olyan termékeket is megvesznek, amelyekre igazából nincs is szükségük.
A szociális gondok enyhítését célzó tevékenységeik közül kiemelte a nyíregyházi Oltalom Alapítvány hajléktalangondozó szolgálatát, ezenkívül részt vesznek több önkormányzat segélyezési akciójában, egyházközségeik pedig igyekeznek szegény sorsú gyülekezeti tagjaikat segíteni „figyelő és gondoskodó” szolgálataikkal. Idén az egyházban kiemelten kezelik a fővárosi Sarepta Budai Evangélikus Szeretetotthon ügyét, 2010-ben pedig az országos egyház valamelyik oktatási intézményével tesznek ugyanígy, ami azt jelenti, hogy nagyobb arányban részesítik az adakozásból befolyt összegből.
Az evangélikus püspök kiemelte: 2009 az evangélikus egyházban Sztehlo Gábor-emlékév, melynek során a száz éve született, a II. világháború idején zsidó gyermekeket is mentő evangélikus lelkészre emlékeznek, terveik szerint szeptemberben pedig szobrot is állítanak neki társadalmi összefogással. A programok közül szólt még a presbiterek országos találkozójáról is, amelyet szeptemberben tartanak majd a pestszentlőrinci sportcsarnokban.
MTI