Kultúrkörök
Erõs várak
A nógrádi vár
Akárcsak az ember, a települések is születnek, majd elpusztulnak, és ha sorsuk kedvezõen alakul, feltámadnak. Gondoljunk csak az oszmán hódítás során elnéptelenedett, majd újra benépesülõ alföldi falvak sokaságára. Egyes települések fénye pedig megkopik, korábbi súlyukhoz képest jelentéktelenné válnak.
Így járt a történelmi Magyarország több vármegyei székhelye, egykori ispánsági-megyei központból napjainkra csekély jelentõségû, bár történelmi szempontból fontos falucskává zsugorodván: Zemplén, Bács vagy éppen Nógrád. Elõbbiek ráadásul a Trianonban meghúzott határ mögé szorultak, végleg elveszve a magyarság számára.
Nógrád azonban dacol az idõvel, büszke vára védõ karként óvja a települést. Immáron több mint ezer esztendeje, hiszen elsõ erõdítése honfoglalás kori eredetû. 1138-ban aztán királyi ispánsági székhellyé vált, 1199-tõl pedig a mindenkori váci püspök birtokolta. Ma is álló, nagy alapterületû, szabálytalan alaprajzú kõvára a tatárjárást megelõzõen épült. 1450-ben a portyázó huszitákkal szemben erõsítették meg, jelentõs bõvítésére Mátyás király uralkodásának idején, Báthory Miklós püspök szolgálatának idõszakában került sor. Bejáratát kettõs kapu, vasrács, felvonóhíd, farkasverem védte, ágyúi itt, valamint bástyáinak lõrésein céloztak az ellenségre.
A török idõkben a felvidéki végvárrendszer részeként jelentõs katonai jelentõséggel bírt. A hadiszerencse rendszeres fordultával hosszabb-rövidebb ideig a három részre szakadt állam valamennyi országrészét szolgálta, hiszen hol a Habsburg uralta, kvázi független királyi Magyarország, hol a török hûbéres, de a magyar szellemiség és kultúra megtartásában fontos szerepet játszó Erdélyi Fejedelemség, hol a haza egyharmadát sarcoló törökök csapatai birtokolták. Változó urai ennek ellenére rendszeresen karbantartották, többször bõvítették.
Pusztulása 1685-ben következett be, amikor – romjaiban is látványos – tornyának lõporraktára egy villámcsapás következtében felrobbant, majd a törökök lerombolták, és kivonultak falai közül. Hadászati szerepet ezután már nem játszott.
Folyamatos régészeti feltárásainak és rekonstrukciójának eredményeképp a várrom napjainkban látványos turistacélpont. Egyik emléktáblájának üzenete szerint az erõdítményt 1832. július 10-én felkereste gróf Széchenyi István is.
Rezsabek Nándor