Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 02 - A nóg­rá­di vár

Erős vá­rak

A nóg­rá­di vár

Akár­csak az em­ber, a te­le­pü­lé­sek is szü­let­nek, majd el­pusz­tul­nak, és ha sor­suk ked­ve­ző­en ala­kul, fel­tá­mad­nak. Gon­dol­junk csak az osz­mán hó­dí­tás so­rán el­nép­te­le­ne­dett, majd új­ra be­né­pe­sü­lő al­föl­di fal­vak so­ka­sá­gá­ra. Egyes te­le­pü­lé­sek fé­nye pe­dig meg­ko­pik, ko­ráb­bi sú­lyuk­hoz ké­pest je­len­ték­te­len­né vál­nak.

Így járt a tör­té­nel­mi Ma­gyar­or­szág több vár­me­gyei szék­he­lye, egy­ko­ri is­pán­sá­gi-me­gyei köz­pont­ból nap­ja­ink­ra cse­kély je­len­tő­sé­gű, bár tör­té­nel­mi szem­pont­ból fon­tos fa­lucs­ká­vá zsu­go­rod­ván: Zemp­lén, Bács vagy ép­pen Nóg­rád. Előb­bi­ek rá­adá­sul a Tri­a­non­ban meg­hú­zott ha­tár mö­gé szo­rul­tak, vég­leg el­vesz­ve a ma­gyar­ság szá­má­ra.

Nóg­rád azon­ban da­col az idő­vel, büsz­ke vá­ra vé­dő kar­ként óv­ja a te­le­pü­lést. Im­má­ron több mint ezer esz­ten­de­je, hi­szen el­ső erő­dí­té­se hon­fog­la­lás ko­ri ere­de­tű. 1138-ban az­tán ki­rá­lyi is­pán­sá­gi szék­hellyé vált, 1199-től pe­dig a min­den­ko­ri vá­ci püs­pök bir­to­kol­ta. Ma is ál­ló, nagy alap­te­rü­le­tű, sza­bály­ta­lan alap­raj­zú kő­vá­ra a ta­tár­já­rást meg­elő­ző­en épült. 1450-ben a por­tyá­zó hu­szi­ták­kal szem­ben erő­sí­tet­ték meg, je­len­tős bő­ví­té­sé­re Má­tyás ki­rály ural­ko­dá­sá­nak ide­jén, Bá­tho­ry Mik­lós püs­pök szol­gá­la­tá­nak idő­sza­ká­ban ke­rült sor. Be­já­ra­tát ket­tős ka­pu, vas­rács, fel­vo­nó­híd, far­kas­ve­rem véd­te, ágyúi itt, va­la­mint bás­tyá­i­nak lő­ré­se­in cé­loz­tak az el­len­ség­re.

A tö­rök idők­ben a fel­vi­dé­ki vég­vár­rend­szer ré­sze­ként je­len­tős ka­to­nai je­len­tő­ség­gel bírt. A ha­di­sze­ren­cse rend­sze­res for­dul­tá­val hosszabb-rö­vi­debb ide­ig a há­rom rész­re sza­kadt ál­lam va­la­mennyi or­szág­ré­szét szol­gál­ta, hi­szen hol a Habs­burg ural­ta, kvá­zi ­füg­get­len ki­rá­lyi Ma­gyar­or­szág, hol a tö­rök hű­bé­res, de a ma­gyar szel­le­mi­ség és kul­tú­ra meg­tar­tá­sá­ban fon­tos sze­re­pet ját­szó Er­dé­lyi Fe­je­de­lem­ség, hol a ha­za egy­har­ma­dát sar­co­ló tö­rö­kök csa­pa­tai bir­to­kol­ták. Vál­to­zó urai en­nek el­le­né­re rend­sze­re­sen kar­ban­tar­tot­ták, több­ször bő­ví­tet­ték.

Pusz­tu­lá­sa 1685-ben kö­vet­ke­zett be, ami­kor – rom­ja­i­ban is lát­vá­nyos – tor­nyá­nak lő­por­rak­tá­ra egy vil­lám­csa­pás kö­vet­kez­té­ben fel­rob­bant, majd a tö­rö­kök le­rom­bol­ták, és ki­vo­nul­tak fa­lai kö­zül. Ha­dá­sza­ti sze­re­pet ez­után már nem ját­szott.

Fo­lya­ma­tos ré­gé­sze­ti fel­tá­rá­sa­i­nak és re­konst­ruk­ci­ó­já­nak ered­mé­nye­képp a vár­rom nap­ja­ink­ban lát­vá­nyos tu­ris­ta­cél­pont. Egyik em­lék­táb­lá­já­nak üze­ne­te sze­rint az erő­dít­ményt 1832. jú­li­us 10-én fel­ke­res­te gróf Szé­che­nyi Ist­ván is.

Re­zsa­bek Nán­dor

A ka­rá­cso­nyi öröm­üze­net ma
Egy kis ki­té­rő
A vi­dék lel­ke
Ta­bu­la ra­sa
Kétszázhuszonöt éves a sop­ro­ni evan­gé­li­kus temp­lom
Foly­ta­tó­dtak a ke­resz­té­nyül­dö­zé­sek a föld szá­mos or­szágá­ban
Aliansz-imahét
Ima­híd az iz­ra­e­li bé­ké­ért
Hon­la­pot in­dí­tot­tak re­for­má­tus lel­ké­szek az ügy­nök­kér­dés ren­de­zé­sé­re
Ki­ad­ták a vi­lág el­ső ro­ma Bib­li­á­ját
Til­ta­kozás Sza­ra­je­vó­ban a Mi­ku­lás-ti­la­lom el­len
A bi­za­lom za­rán­dok­út­ja a föl­dön
Szűz Má­ria Jé­zust szült
Jé­zus Krisz­tus-me­cset Ma­da­bá­ban
Ma­laj­zi­á­ban be­til­tot­ták a jó­gát az isz­lám­hí­vők szá­má­ra
Mi­ért ke­rült be An­gel­ina Jo­lie a Bib­li­á­ba?
Egy­ház­újí­tó, mar­káns hang volt
Web­ka­me­rás test­vér­ta­lál­ko­zó
Az evan­gé­li­kus egy­ház együtt­mű­kö­dés­re tö­rek­szik az ön­kor­mány­za­tok­kal
Na­gyot­hal­lók előny­ben?
Szín­ről szín­re
Rend­szer­vál­to­zás
Fel­újít­ják a száz­éves evan­gé­li­kus temp­lo­mot Za­la­eger­sze­gen
A posz­tó­ke­res­ke­dő fia
Pél­da, ér­ték
Mennyi­re sze­líd a nyel­ved?
Ér­té­ke­ink
Be­ve­ze­tés az ima­hét gon­do­lat­kö­ré­be
Öku­me­ni­kus hely­zet Ko­re­á­ban
1. nap
2. nap
3. nap
4. nap
5. nap
6. nap
7. nap
8. nap
Öröm­te­li és „gyá­szos” ka­rá­csony
Megszólító tanúságtétel
A Re­for­má­tus éne­kek a Ma­hasz toplis­tá­ján
„A mű­vé­szet tra­gi­kus Is­ten-ke­re­sés”
A nóg­rá­di vár
Víz­özön – tűz­özön – fény­özön
Oratio œcumenica
Mit sze­ret­nék el­ér­ni 2009-ben?
ÉnekKincsTár
Fel­sé­ges Jé­zus, vi­lág fe­je­del­me

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 02 A nóg­rá­di vár