e-világ
Könyvmánia haladóknak
A könyvszerető embernek evangélikusként még inkább tisztában kell lennie a könyvnyomtatás fontosságával: a lutheri reformáció bajosan tudott volna elterjedni, ha ez a technológia nem áll a szolgálatában. A mindenki számára elérhető könyvek kiadása már abban a korban is jó üzletnek bizonyult, és bár sokan sokféleképpen temették már a Gutenberg-galaxist, mostanában is lehet gazdasági modellt építeni az emberek olvasásszeretetére.
Jeff Bezos 1995-ben hozta létre az Amazon (www.amazon.com) internetes könyváruházat, amely azóta a világ legnagyobb boltjává nőtte ki magát, és még az ezredforduló környékére eső on-line üzleti válság sem ártott neki. Az Amazon a webes felhasználói felületek tervezői számára is jó példa, ezt mutatja, hogy a következetesen praktikus felépítést és az egy kattintással lehetséges vásárlás módszerét (Amazon One-Click Patent) azóta is rengetegen utánozzák. A töretlen növekedést eredményező másik tényező az, hogy a könyváruház adatbázisát külső felek is használhatják, így az általuk készített weboldalba is beágyazhatnak amazonos könyvborítókat vagy ismertetőket, magát az áruházat is népszerűsítve ezzel.
A web 2.0 térnyerésével a könyvrajongóknak szóló közösségi oldalak is megjelentek. A többnyire angol nyelvű lapok jobbára az Amazon adatait használva teszik lehetővé, hogy a tagok ismerősöket gyűjtsenek, és könyveket értékeljenek. Ezek a speciális céllal létrejött közösségi terek most élik virágkorukat, az egyik legnagyobb felhasználói bázissal bíró Shelfari (www.shelfari.com) oldalra maga az Amazon figyelt fel, és vásárolta meg múlt év őszén. A legnagyobb könyvállománnyal rendelkező LibraryThing (hu.librarything.com) negyven százaléka pedig a használt és ritka könyvekkel foglalkozó AbeBooks tulajdonába került (www.abebooks.com), az utóbbi cég viszont most szintén az Amazoné lett. Úgy tűnik, hogy a bibliofil internetezőket összegyűjtő oldalak is megtalálták a tőkeerős befektetőket, akik hosszú távon kívánnak építeni a könyvek szeretetére.
A Shelfarinak van a legszebb és legegyedibb felhasználói felülete, ugyanakkor a magyar felhasználókhoz a LibraryThing állhat a legközelebb: nemcsak azért, mert magyar nyelvű kezelőfelülete is van, hanem mert az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar országos közös katalógus könyvállományában is kereshetünk vele, valamint kedvenc könyvtáraink közé felvehetünk magyarországi intézményeket is. Mindkét oldal közös jellemzője, hogy virtuális könyvespolcot hozhatunk létre akár házi könyvtárunk pontos on-line lenyomataként.
A tavaly év végén indult, hazai fejlesztésű Moly közösségi oldal (www.moly.hu) egy kicsit más irányból közelít: a felhasználó elsősorban azt követi nyomon, hogy az ismerősei miket olvasnak, és az olvasott könyveket miként értékelik. A figyelmet felkeltő könyveket várólistára lehet helyezni, így ki-ki könnyen kiválaszthatja, mi is legyen a következő olvasmánya; ráadásul a felhasználók nemcsak a saját listájukra tehetik az adott könyvet, hanem valaki máséra is, így felhívva rá a figyelmet.
A rendszerben a könyvek majdnem olyanok, mint a hús-vér emberek: a köteteket is lehet ismerősnek jelölni, így a velük kapcsolatos hozzászólások is megjelennek az egyes felhasználók információs gyűjtőoldalán, itt ezenkívül az új kiadásokat is folyamatosan nyomon lehet követni. Mivel magyar nyelven nem érhető el közös könyves adatbázis, ezért elsősorban a tagokra hárul az új könyvek adatainak a feltöltése is. A könyvek akár az azonos tematika alapján kollekciókba is szervezhetők, így könnyen felkutathatók más szerzők hasonló témájú írásai is.
A Moly még gyerekcipőben járó rendszer, és több szempontból is hátránnyal indul külföldi vetélytársaival szemben. Viszont remek lehetőség lehet arra, hogy megismertesse másokkal az evangélikus vonatkozású – többek között a Luther Kiadó által megjelentetett – könyveket. A világhálón folytatott misszió számos apró csatornán keresztül történik, ez lehet az egyik közülük. Olvasni pedig különben is jó dolog…
N. B.