A hét témája
„Nagyon erős. Hitben erős…”
Nagymamám, Radák Gyuláné, született Farkas Mária a kilencvenötödik születésnapját ünnepelte tavaly nyáron. A budapesti Mandák Mária Evangélikus Szeretetotthon lakója immáron tizenhárom éve. Boldogan él itt, „a földi paradicsomban”, ahogy ő szokta mondani. Ki is ő? Milyen életút áll mögötte?
1913-ban született evangélikus lányként Apostagon, a Duna-parti alföldi kis faluban. Öten voltak lánytestvérek, ő volt a legfiatalabb. Dolgos, szegény parasztcsalád sarja. Kétszer is megözvegyült.
Első férje Ács Dániel volt, akivel nagy szerelemben élt. Katolikus pap áldásával indultak neki a közös útnak, két gyermekük közül az első az édesanyám. Sajnos boldogságuk, örömük nem tarthatott hosszú ideig: nagyapámat harmincöt éves korában szólította el a Jóisten két kicsi gyermeke mellől – a világháborút túlélve, ám később gyógyíthatatlan betegségben elvesztve a szeme világát. Így maradt magára nagymamám, és rámaradt a ház, gyerekei ellátása és a nagy föld minden nehézsége.
Nem sokkal ezután bemutatták neki a szintén katolikus Radák Gyulát, aki három gyerekkel maradt özvegyen. „Azért keresztezte kettőjük útját a Jóisten – mondták körülöttük –, hogy ennek az öt gyereknek anyja és apja is legyen!” Mind az ötnek szakmát adtak a kezébe; fodrász, szobafestő, hentes, bútorasztalos lett belőlük.
Időközben Dunaújvárosba költöztek, itt töltöttem gyerekkorom szépséges nyarait. Még ma is az orromban van a lépcsőház illata – hiszen illat az igazából, mert az ötvenes években épült tipikus házgyári lakás máig a gyerekkorom emlékét idézi föl. Földszintje a Duna-parton a löszlépcsőknél volt, ahol hallani lehetett a daruk vastag pengő fémes hangját, ahogy pakolták az uszályok rakományát a vagonokba.
A nagycsaládi ebédeknél gyakran húszan-huszonöten ültünk le az asztalhoz vasárnaponként; az én drága nagyikám mindenkinek a kedvencét főzte. A szomszédok is gyakran betértek hozzá, és hoztak valami finomságot, gyümölcsöt. Cserébe a mama házi sütivel kínálta őket. Ha szegény ember jött éhesen koldulni, mindig kapott egy nagy karéj kenyeret valami finomsággal.
A nagyikám soha nem méltatlankodott a sok feladat miatt. Egyetlen elégedetlen szó nem hagyta el az ajkát, és általában énekelt. Akkor is, amikor a varrógép mellett ült, és én figyeltem őt.
Hogyan bírta mindezt? Hittel! Pedig volt háború, ’56, halál, temetés, árvíz. Volt persze születés, esküvő, vigalom is, de aztán újból tragédiák érték: meghalt a második férje is, 2000-ben pedig eltemette elsőszülött és egyetlen lányát, az édesanyámat. Egy gyereket eltemetni! Hogyan bírta ki?! Sírtunk, sokat sírtunk, együtt is, és csak hittel lehetett kibírni ezt is. Aztán tavalyelőtt eltemette a dédunokáját is, aki tizennyolc évesen halt meg autóbalesetben.
Hol az igazság? Ennyit állni a sírok mellett! De ő nem méltatlankodott, csak sírt néha. És mindig imádkozott, sokat, nagyon sokat.
Most már nehezen jár, de ott az otthonban közel a templom, ő pedig szeret átmenni a botjával, a hajlott hátával, és nagyon erős. Hitben erős… Amióta megműtötték a szemét, újra tudja olvasni a Bibliát és az énekeskönyvet is. Ez is segíti hitben növekedését. Ő tanított az esti imádságra is.
Biztosan sokak családjában van olyan öreg ősz anyóka, mint az én nagymamám. Fogd meg öreg, ráncos kezét, öleld magadhoz, és adj hálát azért, hogy veled lehet! Én is ezt teszem, amikor csak tudom.
Dömötör Beáta