e-világ
Tiszta vizet a kancsóba!
Szüleinknél, a vasárnapi, ünnepi ebédeken rendszeresen ismétlődik egy jelenet. Mikor innivalót kínálnak, a többiek osztoznak az ásványvízen, én pedig kimegyek a konyhába, hogy csapvizet töltsek a poharamba. A látszat ellenére nem lételemem, hogy a vasárnapi ebéd közben is demonstrációt szervezzek, de sokat rontana az ünnepi hangulatomon, ha eldobható műanyag palackból kellene vizet tölteni a poharamba. Szüleim és feleségem szülei alapvetően türelmes emberek, néha már az is előfordul, hogy a kedvemért csapvíz is kerül az asztalra. Hálás vagyok az Evangélikus Életnek, hogy most végre részletesebben is elmagyarázhatom, hogy mi az oka különc viselkedésemnek.
Szóval mi a baj a boltokban kapható ásványvízzel? Elsősorban a csomagolás. Magyarországon az ásványvizeket ma már szinte kizárólag eldobható műanyag csomagolásban, úgynevezett PET palackokban forgalmazzák. A PET a polietilén-tereftalát rövidítése. Ezt az anyagot kőolajból állítják elő. Magyarországon évente körülbelül 1,3 milliárd pillepalackot töltenek meg, előállításuk irdatlan mennyiségű kőolaj felhasználásával jár.
Az ásványvíz felszínre hozása és palackozása is sok energiát igényel, de az igazán nagy tétel a szállítása. Miközben a palackok eljutnak az üzletekbe, majd onnan az otthonokba, hihetetlen mennyiségű benzin ég el. Az őrület akkor válik teljessé, ha az ásványvizeket bolygónkon keresztül-kasul szállítják.
Szerencsére az új-zélandi ásványvíz – Angliától eltérően – nálunk nem elterjedt, de a százötven hazai ásványvíz mellett az ínyenceknek majdnem ugyanannyi fajtát importálunk, miközben nagy mennyiségű palackozott vizet szállítunk külföldre.
Magyarországon az egy főre eső ásványvízfogyasztás évente nyolcvanöt liter, ezzel elértük az európai középmezőnyt. A következmény, hogy minden évben fél Gellért-hegynyi pillepalackot dobunk ki.
Igen ám, de ma már szelektív gyűjtés is van a világon! – hallom gyakran az ellenérvet. Sajnos Magyarországon a legkedvezőbb becslés szerint is csak a pillepalackok tizenöt százalékát dobják szelektív gyűjtőedényekbe. A többi a vegyes szeméttel hulladéklerakóba vagy hulladékégetőbe kerül. Ezek környezeti hatását most nem részletezem.
Valóban kedvezőbb, ha a szétválogatott műanyagot újrahasznosítják, de ez sem problémátlan folyamat. Eddig a pillepalackok nagy részét több mint hétezer (!) kilométerre, Kínába szállították, ott került sor a feldolgozásukra. A szállítás súlyos környezetszennyezéssel járt. Azért a múlt idő, mert 2008 végén a szelektíven gyűjtött másodnyersanyagok a telepeken halmozódnak, nem lehet őket eladni.
Hát nem egyszerűbb, ha kinyitjuk a csapot? Igen ám, mondják sokan, de az ásványvíz sokkal egészségesebb, mint a csapvíz. Vannak a Földnek olyan helyei, ahol ez igaz, de Budapesten aligha. A csapból folyó víz ellen szólhat, hogy az íze sokszor nem olyan finom, mint az ásványvizeké, néha a fertőtlenítésre használt klór íze is érződik rajta. Ám egészségügyileg kifogásolható víz nem kerül a vezetékekbe! Minőségét sokkal komolyabb ellenőrzési rendszer garantálja, mint az ásványvizekét.
A palackozott vizek sokszor túl sok fluort tartalmaznak, ami azért baj, mert a fluor túladagolása számos szervrendszert károsít, a magas nátriumtartalom pedig vérnyomás-növekedést okozhat. Ráadásul a flakonból antimon kerülhet a vízbe. Ezért a szakemberek rendszeres fogyasztásra csak azokat az ásványvizeket ajánlják, amelyek összetétele nagyjából olyan, mint a csapvízé. Világszerte vannak olyan cégek, amelyek – különböző fantázianeveken – gyakorlatilag palackozott csapvizet árulnak. De ezt meg minek vegyük meg? Miközben a környezetünket pusztítjuk, még anyagilag is csúnyán átvernek.
Azt nem szabad elhallgatni, hogy az evangélikus szempontból is jelentős Békés megyében néhány éve a víz arzéntartalma több mint hatvan településen többszöröse volt az Európai Unió által megengedett egészségügyi határértéknek. A helyzet az elmúlt években javult, Brüsszel a megoldásra 2009-ig adott határidőt.
A problémát Magyarországon és az egész Földön az okozza, hogy nem ott isznak palackozott ásványvizet, ahol ez valóban indokolt lenne. Az ásványvízfogyasztók többsége a csapvíz árának ezerszeresét is megfizeti, fuvarozik, cipekedik, pedig ha kinyitná a csapot, egészségesebb vizet ihatna, és a jövő nemzedékek életesélyeit sem rontaná.
Tévedés ne essék, erről a kérdésről nem egyedül gondolkodom így. San Francisco polgármestere az önkormányzathoz tartozó munkahelyeknek megtiltotta, hogy 2007. július 1. után palackozott vizet vásároljanak. New York előkelő éttermeinek egész sorában gyönyörűen formatervezett vizeskancsókban szolgálják fel a helyben szűrt csapvizet. Egy Stockholmhoz közeli konferencia-központban 2003 előtt évente tízezer liter palackozott ásványvizet fogyasztottak, ma kizárólag csapvizet szolgálnak fel kancsóban. Nagy-Britanniában 2008 nyarától a minisztériumi rendezvények résztvevői csak csapvizet ihatnak. A pénzügyminiszter 2008 tavaszán a költségvetési tervezet felolvasása közben már vezetékes vizet kortyolgatott.
Kevesebb hírügynökség számolt be róla, de 2007 szeptemberében a Kelenföldi Evangélikus Egyházközségben a presbitériumi ülés résztvevőit kancsóba töltött csapvíz várta. Vannak, akik meghallják az idők szavát…
Gadó György Pál