Keresztutak
Ökumené titoknoki szinten
Miután a református püspöki hivatal néhány hónapon belül Veszprémből Pápára költözik, Győr marad az egyetlen dunántúli város, amely két felekezetnek is püspöki székhelye. (Debrecen van még hasonló helyzetben az ország túlsó végén.) Sőt ha a közeli pannonhalmi apátságban szolgáló püspököt is ideszámítjuk, akkor vidéken – statisztikailag kifejezve – hazánknak ebben a térségében a legmagasabb az egységnyi területre eső püspökök száma.
A főpásztorok mellett – néha láthatatlanul – püspöki titkárok is szolgálnak, akik felekezetre való tekintet nélkül nem diplomáciai szinten vannak kapcsolatban egymással. Már legalább fél éve, hogy egy találkozás alkalmával megbeszéltük Bodó Zoltán kollégámmal – dr. Pápai Lajos győri római katolikus megyés püspök személyi titkárával –, hogy nemcsak telefonon értekezünk, vagy protokollalkalmakkor találkozunk, hanem legalább egyszer a hivatalban személyesen is meglátogatjuk egymást.
Az idei ökumenikus imahét lehetőséget adott arra, hogy az első lépést megtegyük. Evangélikus püspöki titkárként a szerdai napon így jutottam el nem hivatalos baráti – vagy sokkal inkább testvéri – látogatásra a közeli Káptalandombra, a püspökvárba.
Vendéglátóm a portán várt, majd bemutatta hivatalát, és egy kézfogás erejéig a megyés püspök is fogadott. Egy frissítő után az épület megtekintése következett. Vezetőmtől megtudtam, hogy a római katolikus egyházban minden püspöki hivatal olyan jog- és feladatkörrel bír, mint nálunk az Országos Iroda. Győrben negyvenhárom munkatárs dolgozik egy olyan épületben, amely a különböző munkaágak irodái mellett helyet ad kegyszer- és könyvesboltnak, ostyasütő üzemnek, az egyházmegyei újság szerkesztőségének, de még konyhának is. Sétánk során megismerhettem a hivatal legfontosabb munkatársait, például dr. Bóna László püspöki helynököt (a püspök helyettesét), aki elmondása szerint – kisebb-nagyobb szabadságokkal megszakítva – ötvennégy éve dolgozik itt. Mosolyogva említette, hogy természetesen ezeket a bizonyos szabadságokat nem önszántából vette ki: a pártállami időkben vetették ki vele, és olyan kegyhelyeken kellett bentlakással „letöltenie” őket, mint például Márianosztra…
A püspökvár zegzugos folyosóit, szobáit, szalonjait, termeit, kápolnáját, könyvtárát járva bepillanthattam még a konditerembe is. De megállhattam a pince bejárata előtt olyan szent helyen is, ahol Apor Vilmos mártír püspököt egy szovjet katona pisztolylövése 1945-ben halálosan megsebesítette, valamint beleülhettem abba a székbe, amelyen II. János Pál pápa ült 1996-ban, győri miséje alkalmával. Külön ajándék volt vendéglátómtól, hogy felkísért a püspökvár tornyába is, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra.
Amikor a püspöki titkár napi programjáról volt szó, Bodó Zoltán elmondta, hogy a napi papi teendői, majd reggeli után a hivatali munka mindennap megbeszéléssel és közös postabontással kezdődik, melyen a püspökön, a titkáron és az irodaigazgatón kívül a munkaágak vezetői – oktatás, építésügy, gazdasági vezető – is részt vesznek.
Végül azzal búcsúztunk, hogy hamarosan én is vendégül láthatom kollégámat. Talán valamikor pünkösd után kerítünk rá alkalmat, jelképezve azt, hogy nemcsak a hivatalos ökumenét akarjuk megélni, hanem a Lélek egyesítő csodáját is.
Menyes Gyula