Élő víz
Hol lakik az Isten?
Amikor én kisiskolás voltam, a hittan éppolyan kötelező tantárgy volt, mint az olvasás vagy a számtan. Aztán egy nap kitiltották a papokat az iskolából, és bejelentették, hogy nincs is Isten. Annak örültünk, hogy ezután nem kell hittanórára járni meg hittant tanulni, többet játszhatunk délutánonként, otthon mégis imádkozni kellett elalvás előtt. De ha nincs Isten, kihez vagy mihez imádkozunk, hogy vigyázzon ránk, amíg alszunk?
Sehogy se fért a fejembe a dolog. A barátaim is hasonlóképp voltak vele, így aztán egy nap megkérdeztük a tanító nénitől: van vagy nincs? Ha eddig volt, hová tűnt hirtelen? És ha netán mégsem volt, miért járt a tanító néni is a templomba? Jó ideig gondolkozott a válaszon, végül azt mondta, hogy ő sem tudja biztosan, megkérdezi az igazgató bácsitól.
Másnap egy nagy könyvet hozott a hóna alatt, és abból olvasott föl nekünk. Az volt benne, hogy az emberek régen nagyon féltek a tűztől meg a víztől meg mindenféle természeti jelenségektől. Amit nem tudtak megmagyarázni, amiről nem tudták, hogy miért van, arra azt mondták, az Istentől ered. Tehát nem az Isten teremtette az embert, hanem az ember az Istent. Ma viszont már mindennek tudjuk az okát, ezért nincs szükség Istenre.
Ha nincs, nincs – gondoltam. Annál jobb, hiszen akkor nem láthatja, ha rosszat teszek. Ezután nyugodtan megverhetem a kisebbeket, hazudhatok anyámnak meg a tanító néninek, senki sincs, aki megbüntessen érte. Csak arra kell vigyázni, hogy rá ne jöjjenek a turpisságra. Jót tenni meg nem érdemes, hiszen nincs, aki megjutalmazzon érte.
Este be is jelentettem, hogy én többé nem imádkozom, mert nincs Isten. Az igazgató bácsi mondta. Meg azt is mondta, hogy megbüntetik azt a szülőt, aki az Istennel fenyegeti a gyerekét. Úgy látszik, túl merész volt ez a hazugság, mert anyám ahelyett, hogy megijedt volna, lekevert egy jókora nyaklevest. De ha nincs Isten, ki súgta meg neki, hogy hazudtam?
Elhatároztam, hogy utánajárok a dolognak. Amikor délben kinyitotta a kaput a harangozó, én is beosontam utána. Végtére is azt mondják, hogy a templom az Isten háza. Bárhol jár is napközben, ebédre illik hazatérnie. Legalábbis a mi családunkban ez volt a szokás. Bejártam én minden zugot, fölmentem a padlásra, le a pincébe, nem volt sehol. A nevén szólítottam, nem válaszolt. Elmentem másnap, harmadnap is, soha nem volt otthon.
Mondtam nagyapámnak, hogy különös egy ember ez az Isten. Bárhol keresem, sehol se találom.
– Mert rossz helyen keresed – mondta, és az ölébe ültetett.
– Ne tessék már ilyet mondani! – vitatkoztam nekibőszülten. – Voltam a házában, kerestem a kukoricaföldön meg a szőlőben is, sehol se volt.
– Na látod, pedig lehet, hogy mindig ott volt, csak te nem vetted észre.
– Én, aki a szőlőhegyről megnézem a toronyórát?…
– Bizony – felelte –, mert az Istent nem a szemünkkel kell keresnünk, és nem a fülünkkel kell hallgatnunk a szavát.
– Hanem? – berzenkedtem tovább.
– De hiszen akkor bármikor beszélhetnék vele…
– Így van, kisfiam – mondta, miközben gyengéden megsimogatta a fejemet. – És akkor is szól hozzád, amikor nem akarod megérteni.
T. Ágoston László