Kultúrkörök
Erős várak
A dunaföldvári vár
Talán nem mindenki tudja, hogy a Tolna megyei város nevében szereplő földvár nem az írásunk tárgyát képező, központi építészeti eleméről Török-toronynak nevezett erődítésre, hanem az egykor a Kálvária-hegyen emelt, azóta elpusztult Árpád-kori várra utal.
A ma is álló, a Duna alföldi oldaláról festői látványt nyújtó erődítmény a folyó két partját összekötő hídhoz közel, a korábbi századokban is fontos révátkelőt és kereskedelmi utak kereszteződését őrizve, a parti löszfal tetején nyugszik. Az 1500-as évek elején, a Mohácsnál odaveszett II. Lajos király uralkodásának időszakában épült. Az oszmán hódítás nyomán török kézre került: szultáni nászbirtok lett, falai között katonai helyőrség állomásozott. Első írásos említése ebből a korszakból, 1543-ból származik. Felszabadulására 1686-ban kerül sor.
Fontos katonai szerepe volt a Rákóczi-szabadságharc idején: 1705-ben a vár sikeres ostromával vette kezdetét a Vak Bottyán vezette dunántúli hadjárat. A szabadságharc hadászati eseményei később is gyakran érintették, hol kuruc, hol labanc kézre került. Rákóczi bukását követően, a 18–19. században börtönként használták.
A négyszögletes alaprajzú, reneszánsz stílusban fogant Török-tornyot a 19. század elején egy ma is álló toldaléképülettel egészítették ki. Sorsának beteljesedéseként – sok más társához hasonlóan – magtárként működött. Felújítására 1975-ben került sor, múzeuma a rá következő évben nyitotta meg kapuit.
Középkori, részben magyarok, részben törökök által emelt falszakaszai mellett legfőbb látnivalója a torony kiállítása, föld alatti zárkájával, súlyos záraival, egykori foglyainak és őreinek bevéséseivel megjelölt masszív ajtóival, a raboknak a börtönfalra saját vérükkel festett ábráival. A várudvaron – ahova népi iparművész alkotta, kézzel faragott várkapu-rekonstrukcióján át léphetünk be – éttermet, turisztikai irodát, fafaragó galériát és fazekasműhelyt találhatunk, középkori hangulatát várjátékok idézik meg a 21. század embere számára.
Rezsabek Nándor