Evangélikusok
„Termést nevelni, bármilyen kicsit”
A Genius Apáczai-diploma Díj arany fokozatát vehette át a magyar kultúra ünnepén Budapesten dr. Ceglédiné Nagy Erzsébet. A győri Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ igazgatóhelyettese „szeretetteljes nevelői, eredményes oktatói munkájáért” kapta az elismerést.
„A mi életünk nem az ünneplésről, a kitüntetésről, hanem az állhatatos, mindennapi szolgálatról szól. Az oktatásról, a nevelésről, amely nem ér véget az utolsó óra után, a kicsengetéssel. Legtöbbször otthon is – olykor késő estig – folytatódik a felkészüléssel, a dolgozatjavítással” – említette érdeklődésünkre a kitüntetett, majd – mintegy életét, munkáját vezérlő iránytűként – Ratkó József költő egyik versét idézte: „Úgy élni, mint a fák, igen. / Munkában szüntelen. / Termést nevelni, bármilyen kicsit, / óvni, míg megízesedik.”
Dr. Ceglédiné Nagy Erzsébet szerint ezt a munkát minden másnál nagyobb erővel, energiával segíti a tanítványok és a kollégák szeretete. Az előbbire – sok más mellett – alkalmi példa az a napokban kapott nyuszis rajz, amelyet egyik kis diákja kedves gratulációval írt körbe. Az utóbbit pedig az a több mint ötvenoldalas pályázati anyag hitelesíti, amelyet az iskola igazgatója, Hallgatóné Hajnal Judit és péterfys nevelőtársai heteken keresztül gonddal és titokban állítottak össze a rangos szakmai elismerés megpályázásához.
Így többek között ebből a dokumentumból megtudhatta a díjat odaítélő kuratórium, hogy dr. Ceglédiné Nagy Erzsébet alapító tagként, hittel és lelkesedéssel vállalta a szolgálatot tizenhat évvel ezelőtt az akkor újrainduló evangélikus iskolában. Munkáját azóta is a „magas szintű hivatástudat és elkötelezettség mellett a kreativitás, az új iránti lelkesedés, a gyermekek iránti szeretet és tisztelet jellemzi”. Miként az is kiderült az ajánlásból, hogy „Erzsike személye élő bizonyíték arra, hogy a tudás élmény nélkül használhatatlan, és a közösség, a jókedv elengedhetetlen velejárója, sőt segítője a tanulásnak”. Így aztán nem véletlen, hogy a tanítók Kossuth-díjaként emlegetett kitüntetést – az Apáczai Csere János portréját megörökítő plakett mellé kapott oklevél tanúsága szerint – több évtizedes példaértékű pedagógiai szolgálatával, újító kezdeményezéseivel vívta ki magának.
Munkájára nagyon igazak Ittzés János elnök-püspök ajánló szavai: „Bízom abban, hogy pedagógusaink munkájukat – életük példájával hitelesítve – azzal a hitbeli és erkölcsi többlettel végzik, amelyik mindig túlmutat az éppen időszerű tananyagon. A gondjainkra bízott ifjú nemzedék így nemcsak testben, tudásban, hanem lélekben is, Isten és ember előtti kedvességben is növekszik.”
Gülch Csaba