A hét témája
Építési és műemléki osztály
„Homokra épít palotát, ki önmagáért dolgozik, Szolgáld a közt: falud, hazád; Teremts magyart és emberit!”
Ficzere Ilona osztályvezető, okleveles építőmérnök, okleveles acélszerkezeti szakmérnök – műszaki ellenőr szakvizsgával – 2005 óta dolgozik egyházunkban. Tervezési és szakértői jogosultsággal tagja a Magyar Mérnöki Kamarának, valamint a Budapesti Építészkamarának is. Tervezési munkái – referenciái – között szerepel egyebek mellett a Parlament Vadásztermének és konyhájának felújítása, a Szent László-templom huszártornyának renoválása, illetve a Götz Babagyár épülete.
Mint mondja, 2008 folyamatosan figyelemmel kísért beruházása a bajai parókia építésének befejezése volt. Gyülekezeti megkeresésre az osztály szakmai segítséget nyújtott több templom – például Miskolc, Ózd, Bicske – felújítási munkáinak különböző fázisaiban. Ha egy gyülekezet a beruházásához országos egyházi forráshoz is szeretne jutni, kérése az osztályra érkezik. E kérések szabályrendelet szerinti kezelése évről évre fontos feladat. 2009-ben új beruházások indítására a szűkös anyagi lehetőségek miatt sajnos kevés lehetőség van, ezért a meglévő épületek állagmegőrzését, energetikai racionalizálását kell szem előtt tartani. Kivételt a sürgősségi beavatkozás, kárelhárítás képez.
Az osztály több szolgáltatást nyújt gyülekezetek és intézmények részére.
Mint az osztályvezető mondja, egyházunknak közel négyszáz, különböző korú és stílusú temploma van, közöttük sok a műemlék és a felújítást igénylő épület. A parókiák, gyülekezeti termek, gyülekezeti tulajdonú intézményi ingatlanok időnként korszerűsítést, átalakítást igényelnek, illetve új építési beruházások is indulnak. A műszaki szakértők segítik a lelkészek, felügyelők munkáját a beruházási program meghatározásában (mit és hogyan célszerű elvégeztetni), tanácsot adnak az előzetes költségbecslés készítésében, szerződéskötésben és kérés esetén a munkák felülvizsgálatában is. Az országos iroda oktatási, illetve diakóniai osztályával együttműködésben – megkeresés alapján – lehetőség nyílik az intézményi ingatlanok felmérésére, a fejlesztési, korszerűsítési elképzelések szakmai segítésére, pályázati anyagok műszaki tartalmának kialakítására.
Az építési osztály további feladatai:
– a szakmai előírások követése, ismertetése,
– döntés-előkészítési tanulmányok készítése,
– kisebb tervezési feladatok megoldása,
– építkezések felülvizsgálata,
– hatósági kapcsolattartás,
– saját beruházások lebonyolítása.
Fontos tudnivaló – hiszen a megtakarítás mindannyiunk érdeke!
Ez év januártól bizonyos esetekben – összhangban az európai uniós szabályozással – kötelezővé vált az épületek energetikai jellemzőinek meghatározása. E rendelet hatálya ugyan nem terjed ki a hitéleti létesítményekre és a műemlék-, illetve helyi védelem alatt álló épületekre, mégis, az emelkedő energiaárak sürgetésén túlmenően az egyháznak erkölcsi kötelessége szembenézni a tulajdonunkban, használatunkban lévő intézmények, lakó- és közösségi épületek energetikai helyzetével, a tervezett beruházások megvalósítása során pedig elsődleges szempontként kell kezelni a fenntarthatóságot.
Az épületek felújítását lehetőleg előzze meg energetikai vizsgálat, s az abban tett javaslatok figyelembevételével növeljük a ráfordítások hatékonyságát. Megvalósult példaként említhető a Sarepta Budai Evangélikus Szeretetotthon, amelyben napkollektoros rendszert telepítettek a melegvíz-ellátás kisegítésére, és ezzel körülbelül húszszázalékos gázenergia-megtakarítást sikerült elérniük.
Építési és műemléki osztály
Ficzere Ilona osztályvezető
Mobil: 20/824-7100
E-mail: ilona.ficzere@lutheran.hu