Keresztutak
Egy csipetnyi dzsessz – Isten dicsőségére
A zene szórakoztasson, tanítson, és hirdesse Isten dicsőségét – vallotta a legendás afroamerikai dzsesszmuzsikus, Edward Kennedy „Duke” Ellington. Ezt a három „követelményt” ötvözte a Mennyország a night-clubban – a dzsessz spirituális gyökerei című rendhagyó est is, melynek közönsége egyszerre élvezhette a fantasztikus dallamokat, gazdagodhatott új ismeretekkel, és lehetett részese az istendicsőítésnek.
William Edgar presbiteriánus teológiai professzor és zongorista, Ruth Naomi Floyd énekes-zeneszerző és Adaryll Jordan baptista lelkipásztor, szaxofonos az Evangéliumi Fórum és a Keresztyén Vezetők és Üzletemberek Társasága (Keve Társaság) meghívására, a január 23. és február 2. közötti turnéja keretében érkezett Budapestre, hogy Birmingham, Cambridge, Sheffield, London, Belfast és Dublin után – az utolsó, a prágai fellépést megelőzően – január 30-án a kelenföldi missziós központban koncertezzen.
A dzsesszt a szenvedés és a remény, a bánat és az öröm kettőssége jellemzi. Hogy miért vált ilyenné, arról Edgar professzor beszélt. A résztvevők megismerkedhettek az Afrikából Észak-Amerikába hurcolt rabszolgák életkörülményeivel, szembesülhettek azzal, hogy a kereszténység felvételével a rabszolgák saját elnyomóik hitét tették a magukévá, és magyarázatot kaphattak arra, miért tiltották ezt egyébként nekik „fehér gazdáik” (tudniillik akkor testvéreiknek kellett volna tekinteniük őket…). „Megfejthették” néhány metafora jelentését is (például a dalokban a Kánaán kifejezés egyszerre utalt a mennyországra és Kanadára) – és közben persze hátborzongató-lúdbőröztető dzsesszdarabokat hallgathattak.
V. J.