Keresztény szemmel
Ne szólj szám, nem fáj fejem
Rengeteg bölcsesség, hosszú évszázadok tapasztalata van a címként olvasható régi magyar közmondás mögött. Az óvatos, bölcs ember még azt is tudja, hogy a hallgatás nemcsak fejfájás elleni recept, de néha aranyat is ér. Főleg akkor igaz ez, amikor a saját irháját menti az ember.
Valahogy erről a nagy népi igazságról feledkezett meg dr. Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány, amikor „felelőtlen” tárgyilagossággal kijelentette, hogy a decemberben a városban történt valamennyi rablásos bűncselekmény elkövetője cigány származású volt. Lett is erre hatalmas zajongás, megszólalt a miniszterelnök, az ombudsman, ilyen-olyan jogvédő, társadalmi és emberbarát szervezetek képviselői, parlamenti atyák és anyák. Draskovics Tibor rendészeti miniszter sem tétlenkedett, jó impulzust adva a bűnözők boldog társadalmának felfüggesztette hivatalából a „gyűlöletbeszéd-gyanús” rendőrkapitányt. A történet folytatását ismerjük.
Én úgy tudtam, hogy a demokrácia azt jelenti, hogy van szólásszabadság, a tényekről szabadon lehet nyilatkozni. Még Bibótól tudom, hogy a demokrata nem fél, mert a demokratikus társadalom nyitottságot, szabadságot és emberi méltóságot garantál. Ja, és még egyebek mellett egy nagyon fontos dolgot: a békés, tisztességes emberek biztonságát, nyugalmát, életük, vagyonuk, egészségük védelmét. Minden filozófiai eszmefuttatás nélkül talán ez lenne a jogállam feladata.
Sajnos, régóta vannak igen komoly jelzések itt Romániában is, de legalább annyira nyomatékosan az anyaországban is, hogy ennek a jogállami feladatnak, kötelességnek a teljesítése sehogy sem sikerül. Az emberekben, a társadalomban kialakult általános vélemény, hogy a hatóságok, az adókból fenntartott bűnüldöző szervek képtelenek szavatolni, megőrizni a tisztességes emberek biztonságát, épségét, békéjét. Sőt egyre inkább úgy látjuk – természetesen magamat is beleértve –, hogy hatóságaink lassan a bűnözőket védik a társadalom békés rétegeivel szemben.
Az elmúlt napokban Ambrus Attilának, a Brassói Lapok főszerkesztőjének vezércikkét olvastam, melyben konkrét adatokkal támasztja alá azt, hogy a romániai börtönökben csak a kisstílű tolvajok, a „tyúktolvajok” maradnak bezárva. A nehézfiúkat, a kemény rablógyilkosokat és hasonló kaliberű bűnözőket ilyen-olyan ürüggyel – egészségi probléma, jó magaviselet – elengedik.
A veszprémi kézilabda-játékos, a román Marian Cozma halálával új fordulatot vettek a dolgok. Ahelyett, hogy Pásztor Albert rendőrkapitány kijelentését értelmesen, tárgyilagosan, indulatmentesen elemezte volna a felsőbbség, és komoly cselekvési programmal igyekezett volna megvédeni a társadalmi békét, elindított egy jókora hisztériarohamot, a helyzet egész régiónkban pattanásig feszült. Marian Cozma tragikus halálával azonban megtört a hallgatás, az ostoba magyarázkodás, a mellébeszélés. Az emberek kezdték világosan kimondani, ami a szívükön volt és van. A román sajtó pedig, ellentétben a magyarországival, keményen kipakolt, a nyers tényeket nevén nevezve telekürtölte a világot, jól felszítva a hangulatot.
Végre itt Romániában – de Magyarországon is – ki kell mondani, hogy a kés csontig hatolt, hogy az egész társadalom ebben a pillanatban egy robbanni készülő időzített bombához hasonlít. Ilyenkor mint felelős egyházi vezető, mint hívő keresztény ember úgy érzem, szólnom kell, de szólnia kell az egyháznak is, hiszen – amint Babits írta a Jónás könyvében – azt mondta az Úr a prófétának: „Kelj fel és menj / Ninivébe, kiálts a Város ellen! / Nagy ott a baj, megáradt a gonoszság: / szennyes habjai szent lábamat mossák.” Hivatásunk kötelez bennünket szólásra, mert a hallgatás, Babitsnál maradva, vétkesekkel való cinkosságot jelent.
Még maga Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is hivatalosan kimondta nagy felismerését, hogy a „veszprémi eset drámai következményekkel járhat”. Én csak annyit tennék hozzá, hogy a veszprémi eset csak a jéghegy csúcsa, mert ott van Olaszliszka, Makó, az erdélyi Apáca, Tatrang esete, és még sorolhatnám.
Vége kell, hogy legyen a szőnyeg alá söprés káros stratégiájának. Attól, hogy nem lehet nyíltan beszélni egy problémáról, az még nem tűnik el, nem szűnik meg, sőt búvópatakként hatványozott erővel tör fel. Egyetértek Szikinger István alkotmányjogásszal, aki 2007-ben egy konferencián kijelentette, hogy létezik olyan fogalom, hogy „cigánybűnözés”. A régi rendszer bűnüldöző szervei ezt objektív tényként használták. A Nézőpont Intézet 2008 nyarán végzett reprezentatív felmérésének eredménye azt mutatja, hogy a magyar lakosság kilencvenegy százaléka szerint is létezik cigánybűnözés.
Igenis van cigánybűnözés, úgy, ahogy van magyar-, román- stb. bűnözés is. A lényeg az, hogy ennek kimondása azonban ne teljen meg rasszista indulattal, gyűlölettel, hanem lehetőleg tisztességes figyelemfelkeltés legyen egy olyan problémával kapcsolatban, amelyet meg kell oldani, amely nem tűr halasztást.
Örvendtem annak, hogy Draskovics úr megvédte az enyingi, veszprémi vagy mit tudom én milyen roma közösségeket a tömegharagtól, a lincseléstől, de legalább ennyire örvendenék, ha a tisztességes, jogkövető polgárok – akár magyarok, akár cigányok, románok vagy mások – békességét, biztonságát és nyugalmát is megvédené, szavatolná. Mert féltem országaink belső, társadalmi békéjét, nyugalmát, aggódom gyermekeink, asszonyaink, idős embertársaink biztonságáért, testi épségéért. Szeretnék gyermekeimmel együtt este is nyugodtan sétálni Bukarest vagy Budapest utcáin.
A Magyar Gárda-vitába nem kívánok beleszólni, mégis felvetődött bennem – és másokban is – a kérdés, hogy vajon ez a mozgalom vagy a gombamód szaporodó különböző ön- és nemzetvédelmi mozgalmak nem annak jelzői-e, hogy valami nincs rendben társadalmunkban. A cigánybűnözés kérdésében végre el kell indulni a konkrét és hatékony cselekvés és megoldás útján. Mert beszélni, azt tudunk, a politikai retorikának jobb- és baloldalt se vége, se hossza, virágzik az etnobiznisz, EU-projektek garmadával vannak, amelyekből végül semmi sem lesz.
Csodálkozunk, hogy a cigányságon belül újratermelődik a társadalmi, anyagi leszakadás, kialakul egy tradicionális bűnözési szubkultúra, egy furcsa fogékonyság az erőszakra és ezzel szemben a munkához, művelődéshez való elutasító, negatív viszony. Megoldás – szerintem – van, de óriási anyagi, szellemi, lelki, sőt politikai áldozatot követel, empátiát, tisztességes megoldási szándékot, rendet és törvényességet, társadalmi összefogást.
S talán mint keresztény, hívő emberek arról se feledkezzünk meg, hogy az életnek van egy fontos spirituális dimenziója is, a hit, a hitből fakadó szeretet és remény. Ez az a különleges többlet, amelyet mi mint egyházak, keresztény közösségek hozzá tudunk tenni ahhoz a nagy és szükséges társadalmi összefogáshoz, mely szerintem egyedül képes orvosolni a problémát.
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület