Kultúrkörök
Hinni és érteni
Fabiny Tibor válogatott egyházi publicisztikái kötetben
Elveszett nemzedékben és Mai hitvallásom című írása a könyv utolsó lapjain a szerzőt mint embert hozza közelebb az olvasókhoz, a cikkek többsége pedig a tudós munkájába enged betekintést. Dr. Fabiny Tibor irodalomtörténész, világi teológus, tanszékvezető egyetemi tanár, presbiter és egyházmegyei felügyelő Hívő megértés – Válogatott egyházi publicisztika című kötetében – amelyet az általa alapított Hermeneutikai Kutatóközpont adott ki – az egyházi sajtóban 1999 és 2008 között megjelent írásait szedte csokorba.
A Fabiny név bizonyára ismerősen cseng az Evangélikus Élet olvasói számára is. Nemcsak a szerző édesapja, néhai idősebb dr. Fabiny Tibor egyháztörténész vagy Fabiny Tibor testvére, dr. Fabiny Tamás püspök miatt, hanem a „saját jogán” is, hiszen ő is rendszeresen publikál lapunk hasábjain. Legutóbb kötetbe rendezett írásainak többsége is itt volt olvasható első ízben.
A szerző egyházi, teológiai, irodalmi kérdéseket boncolgat tudományos alapossággal, öt fejezetbe (Hívő megértés; Hittudomány – és az angolszász világ; Egyház, közelmúlt és újjászületés; Megbékélés és a keresztény közösség; Drámai kereszténység) rendezve cikkeit.
Az előszót követő első írás az Ami változik és ami/Aki örök a Szentírásban címet viseli, bizonnyal nem véletlenül. Mert itt kiviláglik, hogy Fabiny Tibor szemében az Istenhez, igéhez, hithez és egyházhoz való hűség evidens, amikor teológiai és egyházi kérdéseket elemez. Sorai jól tükrözik a paradoxont: a felekezeti hűséget és ugyanakkor az ökumenikus nyitottságot.
A kereszténység, a hit a szerző számára „nemcsak felismerés, megismerési eszköz, hanem cselekedet, azaz követés is” (5. o.); gondolatai e gyakorlatban megélt követést tükrözik, és egyfajta pályaképet is nyújtanak. Mert az írások gyakorta tudósítások, amelyek egy-egy konferencián való részvétele nyomán születtek. Olvasóként így pillanthatunk be tudományos pályafutásába, fedezhetjük fel sokoldalúságát teológiai, irodalmi vagy egyháztörténeti kérdéseket illetően. A könyvet lapozva megismerhetjük egy-egy amerikai vagy épp hazai témával kapcsolatos véleményét, és új információkhoz juthatunk olyan, a szélesebb közönség előtt kevésbé ismert személyekről vagy témákról, mint például John Milton, az amishok vagy Søren Kierkegaard.
A professzor könyvének egyik fontos erénye az igényesség és alaposság. Dolgozatainak másik lényeges eleme a néhol már szinte kíméletlen őszinteség; nyíltan szól az egyházi közelmúlt „kényes” kérdéseiről, megismertetve olvasóit a maga látásmódjával (például: Egyház és politika, egyház és közélet; A négyszáz éves történelem legnehezebb évtizedei; Ötven és huszonöt éve történt – hogyan?).
Írásaiban az egyházunk életével, történelmével, próbatételeivel kapcsolatos kérdések mellett kitér a személyes kegyességben jelentkező néhány fontos problémára is (A kételkedés Isten embereinek életében; Polgárkereszténység, drámai kereszténység).
Könyvéről összességében elmondhatjuk, hogy nem könnyű, esti olvasmány, ám megéri a fáradságot, mert tanít és elgondolkodtat.
Fabiny Tibor: Hívő megértés – Válogatott egyházi publicisztika. Hermeneutikai Kutatóközpont, Budapest, 2008. Ára 1500 forint. Megvásárolható a Luther Kiadó könyvesboltjában (1085 Budapest, Üllői út 24.), a Huszár Gál papír- és könyvesboltban (1054 Budapest, Deák tér 4.), illetve megrendelhető a kutatóközponttól (1088 Budapest, Reviczky u. 4/a.; tel.: 1/483-2935; e-mail: hermeneutika.btk@kre.hu).
G. Zs.