Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 08
- Egyházunk törvényeiből
Evangélikusok
Egyházunk törvényeiből
1997. évi I. törvény a Magyarországi Evangélikus Egyházról
Gyülekezeti tisztségviselőként ildomos evangélikus egyházunk törvényeinek egynémely paragrafusával tisztában lenni. Az ezeket tartalmazó dokumentum nemcsak nyomtatott formában olvasható, hanem a www.evangelikus.hu honlapon is hozzáférhető. Szerkesztőségünk mégis úgy véli, hasznos, ha időről időre lapunk presbiteri oldalán is közlünk néhány, az alapfogalmakat meghatározó vagy a gyülekezeti életet érintő paragrafust – reménység szerint ez nemcsak presbiter olvasóinknak lehet segítségükre.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház az egy, szent, egyetemes, apostoli, keresztyén anyaszentegyház része, a Magyarországon élő evangélikusok jogilag szervezett közössége. Tanítása a Szentíráson, az egyetemes hitvallásokon (az Apostoli, a Niceai és az Athanasiusi Hitvallásokon) és a reformáció lutheri irányzatának hitvallásain (különösen az Ágostai Hitvalláson és a Kiskátén) alapul.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház a hitvallás azonossága alapján szószék- és oltárközösségben van más országok evangélikus egyházaival, a Lutheránus Világszövetség tagegyházaival.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyházat a Magyarországi Református Egyházhoz szoros kapcsolat köti, mely az évszázados történelmi hagyományokon és a Leuenbergi Konkordia együttes elfogadásán alapul.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyházat a Jézus Krisztusba vetett hitbeli közösség révén testvéri kapcsolat köti össze a többi keresztyén egyházzal. Ökumenikus kapcsolatokat tart fenn a magyarországi és külföldi egyházakkal, valamint egyházi szervezetekkel, elsősorban a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsával, az Egyházak Világtanácsa és az Európai Egyházak Konferenciája tagegyházaival.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház Jézus Krisztustól rendelt küldetésének tekinti, hogy Isten igéjét tisztán és igazán hirdesse minden embernek, a szentségeket Krisztus rendelése szerint szolgáltassa ki, és hitének gyümölcseként a szeretetet Jézus Krisztus tanítása és példája szerint gyakorolja. Ennek megvalósításáért minden egyháztag és egyházi tisztségviselő felelősséggel tartozik.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház feladatának tekinti a szolgálat szervezését, a szervezett missziói és diakóniai munkát, az evangélikus szellemben való nevelést, az egyházi szolgálatra való felkészítést és tiszteletben tartja a teológia művelésének szabadságát.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház felajánlja segítségét a más országban, illetve egyházban élő magyar ajkú evangélikus gyülekezetek szolgálatához.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház egyházközségekből épül fel. Az egyházközségek egyházmegyét, az egyházmegyék egyházkerületet, az egyházkerületek pedig országos egyházat alkotnak.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyházat önkormányzati jog illeti meg, amelyet az évszázados joggyakorlat és az állami törvények is megerősítenek. A Magyarországi Evangélikus Egyház önálló jogi személy, az egyházat érintő ügyekben – a törvény keretei között – önállóan intézkedik.
- §2 (1) A Magyarországi Evangélikus Egyház minden egyházközsége jogi személy.
(2) A Magyarországi Evangélikus Egyház minden önkormányzattal és önálló gazdálkodással rendelkező szervezeti egysége közgyűlési határozata alapján jogi személy lehet, és ezek további önálló jogi személyként működő szervezeteket és intézményeket hozhatnak létre. Mindez azonban nem bontja meg a Magyarországi Evangélikus Egyház egységét.
(3) Törvény a Magyarországi Evangélikus Egyház más részének is jogi személyiséget adhat.
(4) A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája nyilvántartást vezet a jogi személyiséggel rendelkező evangélikus önkormányzati egységekről és intézményekről.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház – a törvényesség érvényesülése érdekében, a törvényben rögzített módon – a törvényhozást, az egyházkormányzást, a bíráskodást egymástól elválasztja.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház törvényhozásában, kormányzásában és bíráskodásában az egyházi szervek összetételénél a paritás elve, vagyis a lelkészi és nemlelkészi elem azonos mértékű befolyása érvényesül. Az egyházi élet minden területén a nők és a férfiak azonos jogokat élveznek.
- § A Magyarországi Evangélikus Egyház tagja az a magyar állampolgár és az a Magyarországon élő személy, aki keresztségben részesült, az evangélikus egyháznak a Szentíráson alapuló hitvallásos tanítását elfogadja, vallja és képességei szerint megtartja.
- § Az egyháztagság rendesen egyházközségi tagságban valósul meg. Az egyházközség tagja az az egyháztag, aki annak gyülekezeti életében és fenntartásában lelki, szellemi és anyagi erejéhez képest részt vesz és általában az egyházközség területén lakik. Az egyházközség tagjairól nyilvántartást vezet.
- §3 Az egyháztagság elhalálozással, illetve az egyházból való kilépéssel szűnik meg.
- § Minden egyházközségi tag, aki az egyházi törvényekben megfogalmazott feltételeknek megfelel, jogosult a Magyarországi Evangélikus Egyház közéletében és kormányzásában részt venni. Az egyházjogi hatalom az összes jogosult egyháztag közakaratán alapul. Az egyházi törvényekben megfogalmazott feltételek fennállása esetén minden egyházközségi tag egyházi tisztségre választó és választható.
- § Egyházi tisztségre az olyan feddhetetlen életű, egyházához hűséges egyházközségi tag választható, aki a Magyarországi Evangélikus Egyház jogszabályaiban meghatározott feltételeknek megfelel. Az egyházi tisztségviselők felelősséggel tartoznak a rájuk bízott feladat elvégzéséért és az anyagi javakért. Az egyházi tisztségekre történt választás meghatározott időtartamra szól. Egyházi tisztségről érvényesen lemondani csak írásban vagy törvényben meghatározott más módon lehet.4
- §5 Minden egyházi tisztségviselő és testület csak saját illetékességi területén, a feladat- és hatáskörébe tartozó ügyben jogosult hivatalosan nyilatkozni, egyéb ügyekről csak saját nevében nyilváníthat véleményt.
1 Hatályos: 1995. december 1-jétől. Egységes szerkezetbe foglalta a 2000. évi XIV. törvény. Hatályos: 2001. január 1-jétől.
2 Módosította a 2005. évi II. törvény 1. §-a. Hatályos: 2006. január 1-jétől.
3 Módosította a 2002. évi III. törvény 1. §-a. Hatályos: 2002. március 5-től.
4 Az utolsó mondatot módosította a 2003. évi II. törvény 1. §-a. Hatályos: 2003. június 10-től.
5 Módosította a 2002. évi III. törvény 2. §-a. Hatályos: 2002. március 5-től.
A törvényszöveget az eredeti helyesírással közöljük. – A szerk.