A vasárnap igéje
BÖJT 2. VASÁRNAPJA (REMINISCERE) – ApCsel 3,22–26
Böjti lépések Péter nyomában
Egy prédikáció részletét olvashatjuk böjt második vasárnapján. Péter apostol igehirdetése spontán válasz, miután meggyógyított egy sánta koldust a jeruzsálemi templom Ékes-kapujánál. Ámuló tömeghez szól; az emberek – élükön a meggyógyítottal – kíváncsian, magyarázatot várva állják körül Pétert és Jánost. Kinek a hatalmából, milyen erő által történt a csoda? Mindez a templom udvarán játszódik le, a vallási élet központjában – nem csoda, hogy Péter a prédikáció után rögtön a hatóságok elé kerül kihallgatásra. Hiszen a szadduceusok pártja számára elfogadhatatlan témáról, a feltámadásról beszélt.
„…elsősorban nektek támasztotta fel” – mondja Péter a körülötte állóknak. Ezzel személyes döntésre hívja hallgatóit. A kollektív tradicionális nemzeti vallás gyakorlatával szemben az általa kínált döntés egyéni út. Most először nektek, itt, a templomban lévő, imádkozó, áldozó férfiaknak szól a feltámadás üzenete. A teljes ószövetségi tradíció örököseinek.
Ez a pünkösd utáni keresztény misszió kezdetben sikeres első szakasza. A Krisztus-követő közösség Jeruzsálemben megszólítja a zsidóságot a húsvéti hírrel. Péter útja a helyben maradás: a helyszínen, a tradíció körében szólal meg, és kínálja fel a hit és a csatlakozás lehetőségét népe tagjainak. A kezdeti sikerek után azonban megtorpan missziója. Az a tény, hogy mi most mégis Péter prédikációját olvashatjuk, egy másik útnak, a Pál apostol által végzett pogány misszió útjának a sikere.
Pál a világra nyitottabban, a különböző kulturális háttérből érkezőket jobban kibékítve tudta megalakítani keresztény gyülekezeteit Palesztinán kívül. Péter prédikációjának megszorító meghívása egy nyitási folyamat eredményeként tárul ki az oikumené, az egész lakott világ felé. Péter közben – mint tudjuk az Újszövetség lapjairól – elég kétszínű magatartást tanúsít a pogányok befogadásával kapcsolatban. Így hát nehéz küzdelem eredménye az, hogy mi ma megszólítottjai vagyunk ennek az igének: „Ti vagytok a fiai ezeknek a prófétáknak…”
Péter aligha gondolta, hogy hirtelen templomi magyarázkodása és bizonyságtétele a távoli Pannóniában is megszólítás lesz kétezer évvel később. A Szentlélek munkája, hogy megszólítottak lettünk személyünkben, és bekapcsolódhatunk a történetbe, mely az egész Szentíráson keresztül vezet. Nyitva áll számunkra az Ószövetség, és örökösei, címzettjei lehetünk. Így teljes a megváltástörténet.
Erre emlékezhetünk böjt második vasárnapján. De Reminiscere emlékeztetése és emlékezése a böjti megtisztulás és bűnbánat útján bűnvallást is jelent. Megbecsüljük-e azt, hogy Isten üdvösséget hozó történetének a részesei vagyunk? Vagy szőjük a saját kis történeteinket, és szövevényükbe belegabalyodunk? Saját történetünkre bűnbánattal kell visszatekintenünk. Hányszor próbáltuk megszakítani Isten történetét a saját életünkben és hányszor közösségként a történelemben!
Szakítópróbáink tragikusak: a keresztény-zsidó kapcsolatok története a középkortól napjainkig mutatja ezt. Hogyan próbálják eretnekek leválasztani az Ószövetséget az Újról, hogyan tagad talán már nem is eretnek püspök népirtást, hogyan tiltakoznak zsigeri ellenállással az egy út ellen a Jézust etnikai bálvánnyá faragó áltudományos nézetek!
Mi minden jelent törést Isten történetében a saját egyéni életemben? Saját történetem szépítése, amikor érvényesülni vágyom mások előtt, amikor győzni akarok, amikor kívülálló, kritikus szemlélőként nem hagyom, hogy magával ragadjon a nagybetűs történet – ez mind arra vár, hogy Isten Szolgája áldásával megtisztítson ezektől a gonoszságoktól.
Hiszen Péter ide érkezik igehirdetése végén. A gonoszságainkból megtisztító jézusi áldás ígéretéhez. Ez a mai örömhír. Jézus megtisztít, mert helyrehozta a történetet, és történeteinknek részt adott a nagy történetben. Nem korlátozva csoportra, népre, felekezetre, kegyességi irányzatra, politikai hovatartozásra, nemre, bőrszínre. Még arra sem, hogy történetünk megfelel-e a közösségünk által elvártnak. Vargabetűkkel is beilleszt, devianciából és perifériáról érkezve is befogad.
Közösségeink akkor Krisztus gyülekezetei, ha ilyen tág öleléssel tudnak befogadni. Környezetünk nem a templomudvar péteri világa ma, hanem a páli, idegen, multikulturális piac. Lehet, hogy gyermekeink keleti tanokat bújnak, munkatársaink szektába invitálnak, ifjúságunk kisegyházak felé kacsingat, öregjeink a harcos egyházellenesség marxista gondolatait hordozzák. Ebben a környezetben kell ragaszkodni Isten történetéhez és meghívni embereket belé, mert ők is címzettjei. Tágan ölelő, páli nyitottsággal – és az egymáshoz tartozás generációkon átívelő szorosságát hirdető péteri bizonyságtétellel.
Istenünk! Köszönjük, hogy személyesen meghívsz minket történetedbe. Sokszor saját történetünk érdekei elválasztanak, küzdelmei külön úton indítanak. Add, Urunk, hogy bátrabban megvalljunk téged, kitartóbban imádkozzunk, boldogabban higgyünk, és forróbban szeressünk, hogy ne szakítsuk meg gonoszságunkkal a te történetedet. Ámen.
Szabó B. András