e-világ
Gázláz az Északi-sarkon
Az utóbbi pár évtized áldásos (vagy inkább áldatlan) tevékenységének következtében sikerült annyira összemelegednünk Földünkkel, hogy lassan elveszíti hósipkáját. Az Északi-sark jege ugyanis rohamos olvadásnak indult. Új területek kerültek ki a jég fogságából, könnyebben hajózhatóvá téve az Északi-tengert. A galibát most leginkább mégis az okozza, hogy hozzáférhetővé válik (vagy hamarosan az lesz) az Északi-sark alatt megbúvó töménytelen mennyiségű gáz- és kőolajkészlet. A legújabb kutatások szerint már akár 2020-ra megszabadulhatunk a „zavaró” jégtábláktól és jéghegyektől az Északi-sarkon. Addigra pedig rendezni kellene az erőforrások tulajdonjogának ügyét…
A területért „harcba induló” államok: Oroszország, Kanada, Norvégia, Dánia és az Egyesült Államok. Az oroszok azzal érvelnek, hogy a nevezett terület az eurázsiai kontinentális talpazathoz tartozik, ezért parti államként jog szerint az övék. A dánok ezzel szemben azt hangoztatják, hogy Grönland része a terület, természetesen azért, mert Grönland már hozzájuk tartozik. Az értékes területre Kanada is igényt tart, hisz hozzá is oly közel van, az USA pedig azért, mert hogyan is mondhatna le egy olyan vidékről, amely olajban is, meg földgázban is bővelkedik. Aranyláz helyett itt van tehát a gázláz. Mindenki próbálkozik.
Az oroszok sem a spájzban vannak már, hanem a sarkon: két éve (2007 nyarán) tengeralattjáróval úsztak az Északi-sark alá, hogy zászlót döfhessenek a fenékbe, ezzel is demonstrálva területi igényüket. Mások tudósokat küldenek ki, megint mások hadgyakorlatot tartatnak a jégen – ki-ki vérmérséklete szerint. „Tudományos alapon” pedig már térképek is születtek, hogy melyik állam meddig nyújtózkodhat, mire teheti rá a kezét, és mely területeken vitatkozhat még egy kicsit a többiekkel.
Mindenki örül a jég olvadásának. A jéghegyből olvasztott ásványvíz tíz dollárt is kóstálhat a gazdag amerikai vevők körében – hisz az egészség mégiscsak az első. És ha nem olvad elég gyorsan, bármikor lehet robbantani is egy kis jeget. Tele van ásványi anyagokkal, pár ezer éves tiszta ivóvíz. Csak azt a felső kis szennyezett réteget kell levakarni róla, amely valahogy rákerült…
– puchard –