Kultúrkörök
Lelkiismeretünk ünnepe
2009. március tizenötödike
Március idusán kedves vendégek látogatnak meg. Öreg ’48-as honvédek népesítik be szobámat. Ülnek és hallgatnak, várják, hogy a legfiatalabb belekezdjen közös nótájukba.
Az egyszerű hódmezővásárhelyi fényképész, Plohn József 1903-ban a még élő, az 1848-as forradalomban harcoló katonákról készített felvételeket. Idős férfiak tekintenek ránk a megkopott képekről. Fáradt, tiszta-szép arccal és szakadozott, szegényes ruhában; itt-ott fölcsillan a hősies helytállásért kapott régi kitüntetés… Bizonyára visszagondolnak a dicső múltra, de tekintetük a jövőbe néz, ahogy megörökítette őket az örökítő szerkezet.
A 154 katonaember közül 89 nevét ismerjük, s legtöbbjük kétkezi férfi volt. De akadt néhány mesterember is közöttük, mint a régi evangélikus családból származó és az egyházat önzetlenül segítő Félix József.
Önként és fiatalon mentek el a honvéd hadseregbe, nemzetőrségbe, hogy védjék hazájukat, és ott legyenek a szabadságharcban, a Délvidék forró küzdelmeiben. Tették a dolgukat, s zokszó nélkül szenvedték a levert forradalom megaláztatásait. Szemükben virrasztó lángként égett 1848 emléke, mint életük legszebb eseménye, soha nem múló csodája.
Nézem elszoruló szívvel a tiszta arcú öregeket. Ma is sugároznak ezek a nemzetőrképek, annyi év távolából dérverte csillagként világítanak.
De látjuk-e őket? Figyelve régi századok lázas éjszakáit, meghalljuk-e Kossuth földrengéses szavát? Vörösmarty fájó szívverésverssorait? Arany János gyötrődő balladáit? Mi maradt belőlük százhatvanegy év alatt az ölelő földben? Mi maradt az elevenen gödörbe rúgott ifjú emberből: Petőfi Sándorból?
Egyre kevesebben vagyunk, akik mondjuk, mutatjuk, hol szavalt a költő, melyik ablakba integettek föl fehér kendővel Kossuth Lajosnak. Hol volt Széchenyi István utolsó pesti lakása… Lassan nem lesz, aki meg tudja mutatni az elnéptelenedett falvakban a katonasírokhoz vezető ösvényt. Hányan tudjuk még és merjük kimondani: amit 1848–49-ben vitt végbe a magyarság, az a legnagyobb tette az államalapítás óta!
A magyar nép túlnyomó többsége ereklyénél is többet őrzött meg március forradalmából és harcából a szíve és tudata mélyén. A cári orosz intervenció élet-halál küzdelmünket eltiporhatta, a szabadság-magyarság-európaiság szimbiózisát megteremtő 1848-as örökség azonban túlélte a 19. és 20. század legszörnyűbb diktatórikus rendszereit.
Soha nem volt a magyarság olyan veszélyben, mint most. Olyan ez a veszély, mint amikor Magyarország három részre volt szétszakítva. Nádasokba rejtőztek a megmaradottak, gyönyörű anyanyelvünket az ott bujdosók őrizték. Mohács-nép voltunk, búvópatakország… És hogy mik leszünk, kik, rajtunk múlik: ma élő utódokon.
Illyés Gyula szerint a „magyarság nem pusztuló és nem halálba menő, hanem olyan történelmi szenvedésektől meggyötört nép, amelyik képtelen volt eddig betölteni mindazt, amire küldetése volt”. A 21. század elején, március szent tizenötödikéjén aligha kívánhatunk többet, mint hogy beteljesüljön, ami eddig nem sikerült!
Fenyvesi Félix Lajos