Kultúrkörök
A csikósok ezredese
Amikor 1848 októberében Kossuth megbízta Lenkey Jánost a Hunyadi huszárezred megszervezésével, ugyancsak morfondírozott magában az ezredes, miért rendelték vissza a harctérről.
Ő volt az a Lenkey kapitány, aki az év tavaszán százharminc huszárt vezetett haza Galíciából a magyar forradalom védelmére. „De hiszen mindenki csak dicsérte a századom vitézségét – gondolta magában. – Még az ellenség is kék farkasoknak nevezett bennünket… Kossuth azt mondta, nehéz feladatot bíz rám, és tessék, idevezényelt Nagykőrösre, hogy tanítsam meg a gatyás, lajbis paraszt- meg csikóslegényeket verekedni az ellenséggel. Ez hát az a fontos, nehéz feladat? Igazi katonának való cselekedet ezekben a nehéz időkben?”
Bezzeg néhány nap múlva megváltozott a véleménye. Ezek a legények ugyanis nagyon jól tudtak bánni a lóval, igaz, arról fogalmuk se volt, melyik végén sül el a puska. A kardot meg úgy fogták, akár a cséphadarót. Volt is velük baja annak a néhány kiképző altisztnek, akiket az ezredeshez vezényeltek. A felszerelés is egyre késett. Nem volt nyereg a lóra, kevés volt a kard meg a pisztoly.
Egy nap aztán különös ötlete támadt Lenkeynek. Fölpattant a lovára, és meg se állt a gyakorlótérig, ahol éppen egy század huszár tanulta a hadi tudományt. Keménykötésű, lóra termett Duna–Tisza közi legények voltak valamennyien. Néhány nap alatt betörték a környék földbirtokosaitól vásárolt három-négy éves csikókat, csak a fegyver állt még sután a kezükben.
– Csillag fiam! – szólt az altisztnek Lenkey. – Mutasd meg ezeknek a fiúknak, hogyan kell a pisztolyt fogni katona módra! Te meg, huszár, figyelj, mert lehet, hogy ettől függ majd az életed az első csatában!
– Figyelök, naccságos úr! – vágta össze a bokáját a huszár.
– Ejnye, Kovács huszár, hát nem megmondtam kendnek, hogy az a válasz: „Igenis, ezredes úr”!? – ingatta a fejét az altiszt.
– Hát, ha kendnek így jobb, neköm teljesen mindégy…
– Hová valósi vagy, fiam? – kérdezte tőle az ezredes mosolyogva.
– Ide, Szentmártonba.
– Ott is őznek, mint Szegeden?
– Úgy beszél az embör, ahogy az annyátú’ tanúta…
– Igazad van, édes fiam, nem is kell szégyellni az ízes magyar szót! És a karikással tudsz-e bánni?
– Én-é? Csikósbujtár vagyok én, naccs… izé, ezredös úr! Má’ honné tunnék!…
– No, lássam!
Körülnézett a legény, aztán elmosolyodott, mint aki talált valamit.
– Tűzzön fő’ kend égy papírt arra a bukorra, innét lévöszöm!
Az őrmester ugrott, rátűzött egy papírlapot a bokor ágára. A legény meg kettőt suhintott, egyet kanyarított, s a papírlap kettévágva hullott a földre.
– No, altisztek, sorakozó! – vezényelt Lenkey. – Ti megtanítjátok ezeket a legényeket a karddal, pisztollyal bánni, Kovács huszár pedig megtanít benneteket arra, hogyan kell a karikással kiemelni az ellenséget a nyeregből. Ha elfogadsz tanítványnak, én is beállok közétek.
– E’ hát – bólintott a legény. – No, ide figyejjenek kendtök! De ájjanak messzébb égymástú’, néhogy kicsapják égymás szömit, mer’ akkó aztán nízhetnek ám a lukonn!…
– Látod, fiam, ez lesz a legfélelmetesebb fegyverünk – mondta az ezredes Csillag Jakabnak. – Rózsa Sándor szabadcsapata is ezzel verekszik a Délvidéken. Fut előlük az ellenség, akár a nyúl. Az a mi ezredünk legvitézebb százada. Igaz, hogy régi katonákat nem fogadnak maguk közé, meg a parancsot se hajlandók végrehajtani, de ha szépen kérik őket, mindent megcsinálnak. Holnaptól a karikást is vegyétek föl a fegyverek listájára!
Gyorsan híre ment a dolognak, s a nagykőrösiek úgy emlegették Lenkeyt, hogy „a csikósok ezredese”.
Néhány hét múlva szétosztották a legényeket. Egyik század Komáromba ment, a másik az északi hadtesthez, a harmadik a Délvidékre. Mindenütt vitézül megállták a helyüket. Az osztrák vasasok jobban féltek a karikásuktól, mint az ágyúgolyótól.
Amikor 1849 tavaszán Lenkey János – már tábornokként – kitört az ostromzár alá fogott Komárom várából, akkor is a Hunyadi-huszárokat vezette az ellenségre, és néhány óra alatt elűzte az osztrákokat a Csallóközből. Mikor Damjanich tábornok – aki jó barátja volt – gratulált neki a győzelemhez, elmosolyodott, és csak ennyit mondott:
– Tudod, János, én voltam a csikósok ezredese…
T. Ágoston László