Egyházunk egy-két hete
Szövött metaforák
Polgár Rózsa művészetéről Pestszentlőrincen
„Korán megértettem: nem élek véletlenül. A Teremtőnek célja van azzal, hogy életben maradtam” – mondta Polgár Rózsa Munkácsy- és Kossuth-díjas, nemzetközileg ismert kárpitművész a Lőrinci Értelmiségi Teaház (LÉT) március 3-i alkalmán. Nagy fájdalmára utalt, hiszen gyermekkorában egy bombázás során elveszítette harminckét éves édesanyját s kis híján saját életét is.
A művésznő elsőként a szövés történetéről, technikájáról szólt, majd bemutatta azt a portréfilmet, amelyet a Magyar Televízió készített életéről, munkásságáról 2001-ben, amikor elnyerte a Kossuth-díjat. Gazdag művészeti élményt jelentett az egybegyűlteknek, hogy miközben látták az egyes alkotásokat, hallhatták Polgár Rózsa ismertetőjét arról, mit, miért és hogyan dolgozott bele az anyagba – hitét, hazaszeretetét, emberségét, szelídségét ugyanis mind-mind beleszőtte kárpitjaiba.
A Gyűrődés például azt fejezi ki, ahogy a textil, amelybe belegyűrjük fájdalmunkat, velünk együtt él. A Babatakaró a gyermekkor szép világát idézi. A család a legnagyobb ajándék, ez jut kifejezésre az Anyaságban – a kiterített karú kismamaruhára dobott gyereking az eggyé olvadást és elszakadást egyaránt magában foglalja. Az Esernyő című alkotás tökéletes térhatású, és sokak csodálkozására az esernyő nem külön kellék, hanem a kárpitba van beleszőve. Az átlőtt, nemzetiszínű csíkkal ellátott, összetekert Katonatakaró figyelmeztet: vigyázni kell a törékeny békére.
Férje külföldi szolgálatban töltött évei alatt a művésznő kint élő magyarokkal is találkozott, megismerte a felejteni és beilleszkedni akaró „szerencsétlenebbek”, valamint az identitásukat vállaló „boldogulók” sorsát, s ezt több munkájában, közöttük a Vándortarisznyában is megörökítette.
Legismertebb műveinek egyike, a Himnusz a millecentenárium évében készült, és a reménységet szólaltatja meg: a haza oltárára terített Magyarország-térkép vörösben ég, az emberek a fényt keresik, a kiutat a kereszt hirdeti. A Tisztelet Magyarországnak egy mellényt ábrázol, s egy szép Magyarországot láttat. Az oltárképek is gyönyörűek, melyek a balatonfüredi, a hévízi, illetve a rákoshegyi evangélikus templom számára készültek, és a gyülekezetekkel közös tervezés eredményeként születtek… Hosszasan lehetne még folytatni a művésznő kárpitjainak ismertetését.
A pestszentlőrinci evangélikus gyülekezetben tartott alkalomra Polgár Rózsa férjével, D. dr. Harmati Bélával érkezett (képünkön a művésznő balján). A nyugalmazott püspök elmondta, hogy maga is belenevelődött a textilművészetbe, mivel akkor házasodtak össze, amikor Rózsa elkezdte tanulmányait az Iparművészeti Főiskolán. Az évek során neki is része volt a munkában – tudhatták meg tőle a jelenlévők –, amikor például a csak Svájcban kapható molyirtott anyagot szállította haza, amikor kalapácsot, létrát ragadott egy-egy kiállítás előkészítésekor, vagy amikor emelte a csöppet sem könnyű szövőszéket.
Az est házigazdájának, Korányi András lelkésznek a kérdésére, hogy milyen üzenetet kaphatunk 2009-ben, Polgár Rózsa így válaszolt: „Az elmúlt évszázadok nyomot hagytak rajtunk. Az ember válságban van, hiányoljuk a megértést és a szeretetet. A tehetség parányi lámpás, amely bevilágítja azt a teret, amit elér. Mindenki kapott talentumot, amit használhat a közösség érdekében. Az egyháznak rengeteg tennivalója van, a hitet és a bizalmat kell erősítenie az emberekben.”
A Lőrinci Értelmiségi Teaház márciusi alkalma böjti áhítattal zárult. Ebben Harmati Béla Mt 16,21–23 alapján arra mutatott rá, hogy az üdvtörténet titka az isteni kell: az, hogy Krisztusnak szenvednie, meghalnia, feltámadnia kell. Számunkra is van Istennek akarata, amely sokszor különbözik a miénktől, ezt mégis meg kell látnunk. Nem mi irányítjuk az életünket, de Jézus, az isteni kell velünk vándorol utunkon.
Hulej Enikő