Keresztény szemmel
Mi való – március idusára?
Az Invocavit vasárnapra (2009. március 1.) megjelent Evangélikus Élet 13. oldalán Mi való a templomba? címmel olvashatunk állásfoglalást mindhárom püspökünk aláírásával. Az dokumentum minősége, fajsúlya meg is felel az aláírók tekintélyének. Visszaemlékezve a középiskolában anno tanult formális logikára, kristálytiszta kategorikus szillogizmussal van dolgunk, amelyben az általános érvényű, minden vitán felül álló „felső tételből” származnak a konkrét helyzetre vonatkozó megállapítások. Ez a szigorú, kemény, gyémánttisztaságú logika mint követendő norma az írás erénye. (Bár minden új liturgikai kezdeményezés kiállná ezt a metsző kritikát!) Egyúttal azonban ez a cikknek a fogyatkozása is:
Mi történjék azokkal a gyülekezetekkel, amelyeknek – egyelőre – nem telt másra, csak „műanyag” (= elektronikus) orgonára vagy harmóniumra? Vagy mi történjék azon botfülű-fahangú szolgatársainkkal, akik előre magnóra veszik a szórvány-istentiszteleten elhangzó korálokat, mert egyedül nem alkalmasak arra, hogy az éneket vezessék? (Áldott emlékű Andorka Sándor például.)
Templomaink nagy része a türelmi rendeletre épült, ezek zömmel két egybekapcsolt térből állnak: egy (a nyolcszögű hasáb lapjaival határolt) centrális liturgikus térből és egy (a nyolcszögű hasáb három lapja helyén csatlakozó) „háromhajós” hosszházból, amelyben a két „oldalhajó” fölött oldalkarzatok találhatók. Az oldalkarzatok mellvédjének kazettáit általában vándorpiktorok festményei díszítik (nem a korszak csúcsszínvonalán), és a két első kazettában nagyon sokszor II. József és II. Lipót sematikus portréja látható – igaz, nem a centrális liturgikus térben.
A türelmi rendeletre épült templomok késő barokk stílusúak; a barokkra – többek között – az isteni és a világi hatalom harmóniája jellemző. Ez azt jelenti, hogy a szószékoltárokon az isteni motívum (tetragrammaton, Bárány stb.) mellett az épület szimmetriatengelyében, a szigorúan vett, centrális liturgikus térben megjelenik a világi hatalom szimbóluma is. Bonyhádon például az oltár fölötti diadalív tetején a magyar címer az osztrák császári koronával. Legutóbb akkor kellett (Luther-rózsával, ott függ bekeretezve a szószék lépcsőjén) eltakarni, amikor Rákosi pajtás, Sztálin elvtárs legjobb tanítványa új címerrel ajándékozta meg hazánkat és népünket. A korona maradhatott, mert az nem a magyar…
A püspöki állásfoglalás értelmében ezeket el kell távolítani…
Figyelmen kívül hagyja az írás a gyülekezet – adott esetben fájdalmasan megélt – történelmét. Az első világháborút követően sok templomban – így Bonyhádon is – ott van a háborúban elesettek emléktáblája, ha úgy tetszik, a centrális liturgikus tér falán. Távolítsuk el?
Ugyanezen EvÉlet-szám 7. oldalán látható a felsőszeli templomban a nemzeti trikolór a „Repülj, lelkem, keresd meg hazádat” felirattal. Nem volna – nem lett volna – pásztori magatartás kitiltani onnan.
Ugyanígy szeretetlenség volna a kitelepített gyülekezeti tagok emléktábláját száműzni onnan, ahol valaha velük volt teljes az úrvacsorai közösség…
A cikk megírásának aktualitása március idusának közelsége. Ünnepeljünk úgy, hogy száműzzük nemzeti jelképeinket onnan, ahol évtizedekig az együvé tartozást jelentették? Hogyan egyeztethető össze mindez például Haubner Máté katedrájával és adventi körlevelével?
Hogy az állásfoglalás genezisének elhallgatott valódi oka, hogy egyes templomainkban megjelent a trikolór elődje, az Árpád-sávos zászló, a még ősibb nemzeti jelkép?
Egyenesen leírhatták volna, hogy bizonyos körökben – lelkük rajta – rossz az akusztikája. Kár volt a véleményüket sandán elhallgatók mellé állni, az igazat nem vállalni, kertelni és ezzel a cikkel (ágyúval) a veréb mellé lőni.
A svábokat egyébként – tanúsíthatom – a magyar nemzeti jelképek nem zavarják, sőt. Kitelepítettjeink első generációja követelte és végigkönnyezte, ha itthon voltak, alkalomról alkalomra a magyar Himnuszt. Tán csak nem azok véleménye a mérvadó, akik Szent István koronáját svájcisapkának minősítették? Higgyék el, Főtisztelendő Uraim, azok véleménye akkor sem változik, ha a kedvükért valamennyien cigány- – pardon: roma- – kereket hányunk.
Az írás eredetileg a Fraternet lelkészek levelezőlistán jelent meg február 27-én.
Krähling Dániel (Bonyhád)