Keresztény szemmel
Perspektívák: népegyház vagy missziói egyház?
Előterjesztés a Déli Egyházkerület felügyelői konferenciáján
Korszakváltás Egyház korszakváltás idején – ezt a címet adta Wolfgang Huber berlini püspök ezredfordulón írt könyvének. Ez a szó fejezi ki leginkább azt a gyökeres változást, amelyet a kereszténység napjainkban Európában átél.
A keresztény Európa, úgy tűnik, végképp a múlté, feltartóztathatatlan a szekularizáció, hatásai elől lehetetlen kitérni. Hol tágabb összefüggésben tapasztaljuk ezt meg, például az európai alkotmány megfogalmazása körüli vitában, illetve annak eredményében, hol a legszűkebb környezetünkben, például a kereszténységgel kapcsolatos megdöbbentő mélységű tudatlanság átélésében.
Akárhol ér is minket, nem kellemes a tapasztalat. De nem is váratlan. Aki nyitott szemmel járt, és józan ésszel gondolkodott, az már nagyon régen olvasott a jelekből. Jó hetven éve írta le Dietrich Bonhoeffer, hogy elkezdhetünk búcsút venni a constantinusi korszaktól, amely kényelmes, sőt előjogokkal járó helyzetet biztosított a keresztény egyházaknak, és helyzetünk egyre inkább hasonlítani fog az őskeresztényekéhez: idegen környezetben kell majd keresztény közösségként élnünk. Hogyan reagálunk?
Izgalmas kérdés, hogyan reagálunk erre a most már világosan körvonalazódó helyzetre. Úgy tapasztaljuk, hogy rosszak a reakcióink. Mindenekelőtt van bennünk egy érthető félelem. Amikor életünk stabilnak és öröknek gondolt keretei meglazulnak, amikor biztosnak hitt tájékozódási pontok ködössé válnak, amikor nemzedékek óta működő minták egyszer csak nem kötelezőek többé, könnyen érezhetjük elveszettnek magunkat. Nincs, ami segítsen, biztonságot adjon. Magunknak kell eligazodnunk, az életet megszerveznünk, túlélési stratégiákat kitalálnunk. Nem kellemes helyzet. Sajnos megfejeljük ezt még a lehető legrosszabb reflexszel: indulatosak leszünk. Bűnbakot keresünk, és könnyen meg is találjuk például a korszellemben, a képzési rendszerben, szervezetekben, felsőbbségben vagy egyszerűen csak egymásban.
Könnyen lehet, hogy kisebbségbe kerültek azok a gyülekezeti presbitériumok, amelyek békében, megértésben és szeretetben működnek, és nem vesznek össze minden második gyűlésen. A lelkésztársadalmat is feszültségek, villongások, személyi ellentétek jellemzik, s ezek oka nem kevés esetben az imént leírt pánik.
Önpusztító reakcióink sorában még kettőt említünk meg. Egyik az erkölcstelen hozzáállás: mi még kihúzzuk valahogy, és utánunk a vízözön. Ez a szemlélet többnyire nem szavakban körvonalazódik, hanem tettekben: olyan döntéseket hozunk, amelyek nem a jövőt építik, hanem bebetonozzák a szánalmasan működő jelent. Ezenközben – főként a kicsi és fogyó – gyülekezetek úgy érzik, magukra maradtak, kiszolgáltatva olyan világfolyamatoknak, amelyeket nem tudnak befolyásolni, és senki sem siet kellő módon és mértékben a segítségükre.
A tennivalók számbavétele elméleti síkon
A kiútkeresés három síkon történik, ezeket pedig nem szabad összemosni és összekeverni. A prognózis az első sík. Ez helyzetfelmérést jelent, pillanatfelvételt, amelyet egy vonallal mintegy meghosszabbítva, logikusan gondolkodva, a felmért adatokra, tényekre támaszkodva elképzeljük, hogyan folytatódhat mindez. Milyen jövő következik a felmért helyzetből? A prognózis józan gondolkodás és számvetés eredménye, azonban – mivel módszere a következtetés – sok benne a bizonytalansági tényező. Mégsem lehet ilyen előrejelzés nélkül jövőt építeni.
Milyen adatok állnak rendelkezésünkre a prognóziskészítéshez ma? Tudjuk, hogy csökken a létszámunk. Erről évente meggyőződhetünk, amikor kimutatást készítünk a gyülekezeti adatokról. Azt sem szabad azonban elfelejtenünk, hogy bár a gyülekezetek többségében csökken a létszám, vannak növekvő, fejlődő, megélénkülő gyülekezetek is. Hamis képet kapunk, ha engedünk a kísértésnek, és csak a negatívumokkal számolunk!
Tapasztaljuk azt is, hogy hazánkban megszakadt a keresztény tradíció. Mai hittanosaink jelentős része már nem hozza otthonról a Miatyánk, a bibliai történetek, az evangélikus énekek ismeretét. Amikor tanítunk, ezt a megszakadt láncolatot igyekszünk helyreállítani. Nagy a felelősségünk.
Hatalmas különbségek alakultak ki a gyülekezetek között. Vannak több lábon álló, szinte gazdasági társaságként működő, virágzó gyülekezetek, emberekkel, pénzzel, intézményekkel, izgalmas és sokszínű élettel – és vannak nélkülöző, pici, elöregedő, elfogyó közösségek. Nem lenne szabad megtörténnie, hogy a nagyok ne fogadjanak támogatandó kistestvért. Nem történhetne meg, hogy legyen kicsi, amelyet senki sem karol fel…
Mint egyháznak csökkent a társadalmi súlyunk és jelentőségünk. Egy pluralizálódó, láthatóan multikulturális társadalom egy darabja vagyunk, egy a piaci kínálatok sorában. Nem közömbös, hogyan jelenünk meg.
Ezekből a jelekből tudunk prognózist készíteni. A prognózis azonban nem keverendő össze a céllal. A cél kétezer éve ugyanaz, és az is marad: Krisztus evangéliumát szeretnénk hirdetni parancsának megfelelően a széles világon. Erre nézve belső elkötelezettségünk van. És ezt a feladatot kimondott igennel is vállaltuk. Aki pedig Ura az egyháznak, az megígérte, hogy velünk van, szolgálatunkat erejével és élő jelenlétével támogatja, és nem engedi övéit elveszni. A cél tehát az evangéliummal és a reménységgel áll összefüggésben.
Ahhoz pedig, hogy a célt elérjük vagy csak megközelítsük, konkrét tervekre van szükség. Annak megfogalmazására, hogy ilyen cél felé igyekezve, ilyen kilátásokkal mit tudunk tenni, mit kell tennünk. A terv mindig konkrétumot jelent. Nem hitvallást és nem tényekből következtetést, hanem konkrét, lehetséges és szükséges tervek elkészítését. Egyházunk közös terve lehet az Élő kövek egyháza címet viselő stratégia. De az egyes gyülekezeteknek is el kell odáig jutniuk, hogy a saját lehetőségüket számba véve elkészítsék konkrét terveiket, küldetésnyilatkozatukat.
Vannak pozitív elvárások, észre kell venni őket
Számbavételük fontos a tervek kialakításához és megvalósításához.
Pozitív elvárás, hogy az egyház legyen ott az élet fordulópontjain. Ostobaság ezt lekicsinyelni, gúnyolni vagy szolgáltatásnak titulálni és rossz érzésekkel végezni. Megfigyelésünk szerint sok fiatal család mutat érdeklődést a gyülekezeti közösségek iránt. Érdemes kicserélni a tapasztalatokat: hogyan felelünk erre az érdeklődésre? Mit kell tennünk, hogy jobban, eredményesebben reagáljunk?
Pozitív elvárás, hogy az egyház segítsen azokon, akik személyes vagy szociális szükséghelyzetbe jutottak. A lelkigondozás és a diakónia az a terület, amelyen fejlődnünk és előrelépnünk kell. Fel kell készülnünk, hogy többet tudjunk ezeken a területeken nyújtani a jelenleginél. Diakónián pedig messze nem csak intézmények létrehozását és működtetését kell értenünk. Az önkéntesség és a kölcsönös segítségnyújtás jelentősége felértékelődik.
Pozitív elvárás, hogy az egyház legyen a szentség tere, üzenet megfogalmazója. Adjon teret és lehetőséget az imádkozás számára, sőt tanítsa az elfeledett nyelvet. Legyen a lélek fölemelésének a helye. Legyen tér az istentisztelet különböző formái számára.
Ez a három alkotóelem, e három funkció nagy jelentőséggel bír a jövő egyházának építésében. Új egyházkép, avagy a missziói egyház ismertetőjegyei
Nyolc vonás, amely kibontakozóban van. Kár lenne akadályozni őket, inkább építeni szükséges.
Szabóné Mátrai Marianna és Aradi György