Evangélikusok
Aki rendíthetetlen nyugalmát és békességét felülről kapja
Születésnapi látogatás Bartosné Stiasny Évánál
Kilencvenedik életévét töltötte be március 31-én. Keddi napra beszéltük meg a látogatást, és Éva néni – Bartosné Stiasny Éva – már nagyon vár. Bekísér a szobájába, leültet maga mellé, és elkezd mesélni, nem is kell kérdeznem.
Az asztalon gyönyörű virágok, kezében születésnapi üdvözlő képeslapok. Boldogan mutatja, melyiket melyik volt tanítványa vagy a legendás Bogár utcai gyermekotthon egykori lakója küldte. S ezeken kívül is olyan sok mindent meg akar mutatni, nekem akar ajándékozni, mert számára fontos, hogy senki se maradjon üres kézzel a vele való találkozás után. Ha épp más „kincset” nem tud, hát katicabogaras kis csokit ad a gyémántdiplomás pedagógus – természetesen a Bogár utca emlékére…
S közben mesél. Magáról, családjáról, tanári munkájáról, de újra és újra visszakanyarodunk élete egyik legfontosabb szakaszához, a rózsadombi villához, annak egykori lakóihoz és a számára oly kedves munkatárshoz, „főnökhöz”, lelkészhez, Sztehlo Gáborhoz.
A néhai lelkész 1944–45-ben harminckét otthonban több ezer üldözöttet bújtatott. Közülük negyvenöten – két és tizenkilenc év közöttiek, de leginkább kamaszkorú fiúk – Buda egyik legszebb, de a főváros ostromakor az egyik legveszélyesebb helyen lévő Bogár utcai villában találtak menedéket. Életüket, mindennapjaikat Éva néni papírra is vetette: Háborúban békességben – A Bogár utcai gyermekotthon lakóinak csodás megmenekülése című, nagyon olvasmányos, ugyanakkor megrendítő visszaemlékezését 2005-ben jelentette meg a Luther Kiadó.
Ülök vele szemben, és miközben hallgatom őt, az jár a fejemben, micsoda különleges élet áll e mögött az állandóan optimista, a jó ügyért állandóan tenni akaró asszony mögött! Hiszen ő volt az, aki huszonnégy-huszonöt évesen néhány munkatársával a „vállán vitte” a gyermekotthont, a második világháború bombázásai közepette óvták, gondozták, nevelték a kisgyermekeket. Neki kellett megszerveznie télvíz idején, 1945. január 3-án éjjel, három óra alatt a tűzvonalba került otthon lakóinak kimenekítését és átköltöztetését is. Hosszan lehetne még sorolni a megpróbáltatásokat és veszélyhelyzeteket. Amikor pedig rákérdezek, hogy nem félt-e például átmenni az otthonnal szemben lévő német parancsnokságra segítséget kérni a megszálló katonáktól, ő halkan csak annyit felel: „Nem volt bennem félelem, az Isten mindvégig velem volt.” S ahelyett, hogy a maga érdemeit sorolná, máris ismét Sztehlo Gáborról mesél. Mert fontosnak tartja, hogy minél többekhez eljusson ennek a kiválasztott embernek a híre, legyen sokak példaképe.
Aki ismeri Éva nénit, vagy olvasta a könyvét, bizton mondhatja: ő is az.
Boda Zsuzsa