Kultúrkörök
Az ünnep éneke
Beszélgetés Herbert Wulf egyházzenésszel
Az elmúlt év nyarán nagy ajándékot kaptak gyülekezeti kórusaink. Az ünnep éneke címmel megjelent Herbert Wulf kórusgyűjteménye, mely az ünnepek és vasárnapok graduálénekeit tartalmazza háromszólamú vegyes kari feldolgozásban. Egy nagy jelentőségű ajándék esetében nem árt időről időre tudatosítani magunkban, mivel lettünk gazdagabbak. Az a veszély is fennáll, hogy sokan még nem értesültek e kotta megjelenéséről, így használni sem tudják. Ezért döntöttünk úgy, hogy rövid interjúban bemutatjuk a szerzőt és művét.
Herbert Wulf Magyarországon élő német egyházzenész. Több nagy német gyülekezetben töltött be kántori állást – amely magában foglalja az orgonista és a karnagyi szolgálatot –, valamint tanított a herfordi egyházzenei főiskolán. A magyar egyházzenészek közül többen is tanulhattak nála Németországban és Magyarországon egyaránt.
– Mi indította arra, hogy belekezdjen ebbe a munkába?
– Feleségemmel, Kinczler Zsuzsannával jó másfél évtizede Cinkotán végzünk kántori szolgálatot. A gyülekezet énekkarának szüksége volt énekelnivalóra, mert a szólamarányok miatt a négyszólamú vegyes kari kottákat nem tudták használni. Az először csak néhány alkalomra szóló munka bővült ki később úgy, hogy az egész egyházi évet átfogja.
– Mennyiben más három szólamra harmonizálni, mint a klasszikusnak számító négyszólamúságban? Van-e különbség a kétféle harmonizálás között?
– Az elvekben nincs különbség; a szólamszám eltérése csak technikai kérdés.
– Milyen ezeknek a letéteknek a harmóniavilága? Hogyan lehet megtalálni az egyensúlyt a klasszikus hangzás és az egyéni stílus között?
– Ilyen helyzetben a korrekt harmonizálás és a szólamok könnyen énekelhetősége, szép dallamvezetése a cél, nem az egyéniség előtérbe helyezése. Tehát nem klasszikus értelemben vett kompozíciókról, hanem inkább alkalmazott muzsikáról van szó.
A gyűjtemény a graduálének-feldolgozásokat az énekeskönyvünkben szereplő hangnemben tartalmazza. Nemcsak a szoprán, hanem a többi szólam is úgy van formálva, hogy a hangterjedelme ne legyen túl nagy – az alt kis g-től kétvonalas c-ig, a férfikari szólam nagy G-től egyvonalas d-ig –, tehát kis létszámú és egyszerűbb kórusok is bátran énekelhetik!
– Hogyan használjuk ezt a kottát?
– Ezek a feldolgozások leginkább arra valók, hogy alternatim módon, versszakonként a gyülekezettel felváltva énekeljük, gazdagítva és élénkítve az istentisztelet liturgiáját. Ez alaposabbá teszi az evangélium befogadását is, mivel az igényelt nagyobb koncentráció miatt mindenki jobban figyel a szövegre.
– Tervez-e hasonló nagyszabású munkát, amellyel az istentiszteletek liturgikus zenéjét gazdagíthatjuk?
– A háromszólamú korálkönyv már elkészült, és használatra vár. Ha másra is igény mutatkozik, készen állok rá!
Ilyen bátorítás után megragadom az alkalmat, hogy közzétegyem az „igénylistát”. Először a kórusoknál maradva: szükség volna kétszólamú feldolgozásokra is, egynemű kari, de szükség esetén vegyes karban is megszólaltatható tételekkel.
Az orgonistákra is gondolva: hasznos volna egy intonációs gyűjtemény azokhoz az énekekhez, amelyeknek nemigen van irodalmuk (tehát kiemelten az értékes régi magyar dallamok csoportjához és néhány újabb énekhez).
Köszönjük a kézbe kapott értékes gyűjteményt, és nyitottan várjuk a jövőben születő műveket!
Ecsedi Zsuzsa