Keresztutak
Egyház és Európa
A vasárnap és a keresztény ünnepek védelme
Történelmi (március 15.) és üdvtörténeti (virágvasárnap, nagyhét, húsvét) ünnepeink bizonyára friss emlékként élnek együtt velünk, miközben megállíthatatlanul közeledünk a pünkösdi ünnepkör jeles napjaihoz, valamint olyan történelmi, szimbolikus, tematikus jeles napokhoz, mint május 1., anyák napja, a trianoni évforduló. Állami, egyházi, társadalmi és magánkezdeményezések gazdag programokra hívnak ezek kapcsán is.
Meg is hallják sokan a hívó szót, de még többen nem. S akik részt vesznek a programokon, azoknak biztos, hogy van/volt ünnepi élményük vagy legalábbis egy kis megpihenésük, feltöltekezésük? A kérdés nagyon komoly. Testi, lelki, családi, társadalmi, munkahelyi, nemzeti, sőt nemzetközi kihatásai vannak. Ez utóbbi összefüggésében utalok e kérdéskör egyik területére, nevezetesen a vasárnap védelmére és ennek európai uniós aspektusára.
Amíg hétköznapok és vasárnapok, munkanapok és ünnepnapok felemelően vagy lehangolóan vagy csak úgy hatástalanul váltogatják egymást, addig az Európai Parlamentben és az Európai Unió tagországainak parlamentjeinek többségében napirenden van egy új európai munkaidő-direktíva kidolgozása. Az Európai Egyházak Konferenciájának Egyház és Társadalom Bizottsága e folyamathoz kapcsolódva felhívással fordult az Európai Unió tagállamaihoz és a brüsszeli, strasbourgi, hágai európai intézményekhez a vasárnapnak mint heti pihenőnapnak a védelme érdekében.
Felhívásában a konferencia egyebek mellett az alkalmazottak egészségére, valamint a munka és a családi élet összebékítésére hivatkozik. Rámutat: „Tudományos kutatások szerint a vasárnap szorosabban köthető a munkások egészségi állapotához, mint bármelyik más napja a hétnek. Az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Jobbítására elnevezésű szervezet közelmúltban végzett tanulmánya azt mutatja, hogy a betegség és hiányzás azoknál a munkaadóknál, amelyek szombaton és vasárnap is dolgoznak, 1,3-szer nagyobb, mint az olyan munkaadóknál, amelyek munkásaiktól nem várják el a hét végi munkát. Az érvényben lévő európai törvény szerint a vasárnap védelmet élvez mint a gyermekek és felnőttek számára a heti pihenőnap. Ezért – sokkal inkább, mint a hét bármely más napja – a szabad vasárnap lehetőséget kínál arra, hogy a családok és a barátok együtt legyenek. Így a szabad vasárnap azt a célt szolgálja, hogy a munka és a társadalmi közélet békességben megférjen egymással. A közös szabad idő a legfontosabb előfeltétele az úgynevezett részvételi társadalomnak, amely megengedi tagjainak, hogy közéleti tevékenységekre kötelezzék el magukat.” (Nyborg/Brüsszel, március 16.)
Figyelemre méltó, hogy egy európai egyházi szervezetnek a vasárnap védelme érdekében tett felhívása nem hivatkozik sem bibliai, sem teológiai indítékokra. Ennek nyilván az a magyarázata, hogy nem kívánja a témát vallásközi területre vinni, például arról vitatkozni az iszlám vagy a judaizmus tagjaival, hogy melyik nap szentebb a másiknál. Ez a vita csak tovább nehezítené az európai törvényhozás befolyásolását a vasárnap védelme érdekében. Számunkra ugyanakkor nyilvánvaló, hogy igazi célja e nyilatkozatnak is az, hogy a vasárnap és más üdvtörténeti ünnepnapok keresztény szentségét – amelyek fénye mára sokakban megfakult, vagy sajátos világi színezetet öltött – segítsen helyreállítani, az embereknek visszaadni.
S ezzel már saját és környezetünk vasárnapjainál, ünnepnapjainál vagyunk. Szép magyar nyelvünk sajnálatos módon nem utal a vasárnap elnevezéssel a feltámadásra – miként a szláv nyelvek –, de az ünnep szó világosan utal arra a jeles napra, amely közvetlenül az Isten üdvözítő kegyelméhez kötődik (merthogy eredetét tekintve a szó az üd- és nap összetevőkből áll, az üd- jelentése pedig „szent, magasztos, boldog”).
Hitünk, valamint pozitív és negatív tapasztalataink egybeesnek a szó üzenetével, nevezetesen azzal a meggyőződéssel, hogy az ünnepnapnak – s mint ilyennek, a vasárnapnak is – a teljes megélése elvonatkoztathatatlan a transzcendenssel, az örökkévalóval, a tökéletessel, az abszolúttal, tehát az Istennel való személyes kapcsolattól. A vasárnap csak a feltámadás napjaként pihentet, frissít és éltet. Egyébként lehet, hogy jobban kifáraszt a munka vagy a szórakozás kapcsán, mint bármely más nap.
Hallottam már olyan panaszt, hogy valaki nem szereti az ünnepeket, nem tud velük mit kezdeni. Azt is tapasztalhatjuk, hogy sokszor éppen a munkaszüneti napok bővelkednek konfliktusokban, családi tragédiákban, balesetekben éppen azért, mert pótcselekvés van bennük a kegyelem, az isteni jelenlét tudatos és hálás várása, fogadása helyett.
A teremtés és a kegyelem rendje szerint egyaránt szükségünk van arra a napra, amelyen az Istenhez tartozó, minősített, tehát örök élet „levegőjét szívjuk magunkba”, és így „lélegzünk fel”, így éljük át a sabbatot. S ennek „minimum ritmusát”, a hetenkénti ismétlődését is komolyan kell vennünk. Két hete ünnepeltük húsvétot, de ma is az „üres sír levegőjére” van szükségünk, hogy ne fuldokoljunk.
Kálvin János – születésének ötszázadik évfordulójára emlékezünk ebben az esztendőben –, miközben a vasárnap megünneplésére tette a hangsúlyt, a munkát is átértékelte. A munkáról azt tanította, hogy aki hivatását végzi, tehát az Úr elhívásában foglalatoskodik – bármilyen munkaterületen legyen az –, az munkájával is az Urat szolgálja, tehát az üdvösségét éli meg, ünnepet él át.
Visszaemlékszem, hogy közel negyven évvel ezelőtt, amikor gimnáziumi hitoktatónktól valaki megkérdezte a római katolikus úrnapjával kapcsolatban: „Nekünk mikor van úrnapja?”, a válasz az volt, hogy „nekünk minden nap az Úr napja”. Ez azonban csak akkor teljesül, ha hetente rendszeresen emlékeztetjük magunkat az Úrnak arra a napjára, a feltámadás napjára, amelyen az élet győzelmét adta nekünk, s ezért életünk többi napját is az Úr napjaként, tehát kegyelmi ajándékként élhetjük meg.
Ezzel immáron nem csupán a vasárnapot védjük, hanem a vasárnap áldása véd bennünket a megfáradástól, a kiégéstől, az elfásultságtól. Ezek helyett hetente adja nekünk a megelevenedést, a megújulást, és a megszentelődés útján vezet bennünket az örökkévalóságig.
Dr. Bóna Zoltán, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára